Rubriky:

Ostatní

FIFA ani UEFA neuznávají nové vedení polského fotbalového svazu

30. září 2008 15:58 - CURYCH

Mezinárodní fotbalové asociace FIFA a UEFA neuznávají změny, k nimž došlo v pondělí v Polském fotbalovém svazu (PZPN). Ministr sportu nechal odvolat celé svazové vedení a jmenovat dočasného administrátora. FIFA a UEFA se začaly případem zabývat, a pokud se ukáže, že došlo k porušení regulí, může být Polsko vyřazeno ze všech mezinárodních soutěží.

FIFA a UEFA v úterý vydaly společné prohlášení, v němž označují odvolání špiček PZPN za nelegitimní a za právoplatné šéfy polského fotbalu stále považují suspendované vedení. Podle pravidel FIFA je nepřípustné vměšování vlády do řízení fotbalu.

"FIFA a UEFA začnou okamžitě spolupracovat, aby se rozhodly, jaké kroky budou podniknuty v případu PZPN a budoucnosti polského fotbalu," uvedly obě organizace. Verdikt nad Polskem by měl padnout na jednání výkonného výboru FIFA, jež je naplánováno na 23. a 24. říjen. Necelé dva týdny předtím se Polsko utká s českými fotbalisty v kvalifikaci o postup na mistrovství světa.

Odvolání vedení svazu v čele s předsedou Michalem Listkiewiczem nařídil arbitrážní tribunál polského olympijského výboru, který o PZPN jednal na popud ministra Miroslawa Drzewieckého. Ten vyčítá dosavadnímu vedení neschopnost vypořádat se s rozsáhlou korupční aférou a chaotické řízení. Komise zároveň jmenovala správcem Roberta Zawlockého.

Ministr Drzewiecki ještě před reakcí FIFA a UEFA uvedl, že se postihu nebojí. O suspendaci vedení totiž podle něj rozhodl nezávislý tribunál, ne on sám. "Jsem si jistý, že až si představitelé UEFA a FIFA prostudují materiály, budou sdílet náš pohled. V zájmu FIFA a UEFA - stejně jako ministerstva sportu, arbitrážního soudu a národního svazu - je dobro polského fotbalu," řekl ministr novinářům

Polsko má v roce 2012 spolu s Ukrajinou pořádat mistrovství Evropy. Minulý týden jednala UEFA kvůli špatnému stavu příprav i o možnosti, že obě země o turnaj přijdou. Nakonec však organizátoři vyvázli jen s varováním.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.