Švýcarský prokurátor nabídl kvůli schůzkám s Infantinem rezignaci

24. července 2020 14:38 - Ženeva

Švýcarský generální prokurátor Michael Lauber nabídl rezignaci v souvislosti s vyšetřováním svých tajných schůzek s prezidentem mezinárodní fotbalové federace FIFA Giannim Infantinem. Lauber stále popírá, že by v kauze lhal. Odstoupením chce podle svých slov ochránit pověst úřadu.

 

www.fifa.com

Lauber vedl vyšetřování nejméně 25 případů, v nichž byli činovníci FIFA podezřelí z korupce při volbách pořadatelů MS 2018 a 2022. V roce 2018 vyšlo najevo, že se mezitím dvakrát sešel s Infantinem, a později se objevily důkazy o jejich třetí neohlášené schůzce.

Před dvěma lety Lauber první dvě schůzky s Infantinem z roku 2016 přiznal a uvedl, že to byla odůvodněná setkání s novým šéfem FIFA na téma vyšetřování korupčních kauz.

K třetímu setkání v bernském hotelu z června 2017 prokurátor i Infantino později řekli, že si nepamatují, o čem mluvili. "Na základě běžných životních zkušeností je taková kolektivní ztráta paměti neobvyklá," uvedl federální švýcarský soud, jenž shledal, že Lauber v několika bodech porušil své oficiální povinnosti a lhal vyšetřovatelům.

Loni v červnu dostal Lauber zákaz dohlížení na vyšetřování korupčních kauz FIFA. V březnu mu byl snížen za porušení povinností plat o osm procent, odvoláním dosáhl Lauber zmírnění srážky na pět procent.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.