Nový lev na logu FAČR je fotbalista

27. srpna 2021 11:54 - Praha

Inovované logo Fotbalové asociace ČR představili v pátek na Strahově. Oproti předchozímu, které se používalo od roku 2011, kdy se nejvyšší český fotbalový orgán přejmenoval z Českomoravského fotbalového svazu na Fotbalovou asociaci ČR, je nové dynamičtější, čistší a zcela originální je lev. Použit byl i jiný míč.

 

FAČR

„Letos v říjnu slaví český fotbal 120. výročí založení. Cítíme, že je čas ke změně vizuální identity, její modernizace. Pod ní budou sjednoceny všechny značky související s asociací. Čistší je písmo použité v názvu asociace, změnil se erbovní štít, lev, který je mnohem víc fotbalista s atletickou postavou, i míč. Nechtěli jsme zůstat pozadu v oblasti rychle se měnících standardů," řekl 1. místo předseda FAČR za Moravu Jiří Šidliák, ten zastoupil šéfa asociace Petra Fouska, který je na jednání UEFA a losu evropských pohárů v Turecku.

Tvorba nového loga trvala přibližně čtyři měsíce. „Rozebrali jsme staré logo a začali dělat změny, v použití písma, ale také erb má jiný tvar, využili jsme trikoloru, takže z něj zmizela protáhlá vlajka, protože to byl dublující prvek. Nejvíce práce a diskusí bylo kolem lva. Ten původní měl nízké těžiště, ale ten náš lev je přeci fotbalista. Nechtěli jsme ukrást nějakého lva z jiných log, kterých existuje spousta. Grafik si měsíce hrál s každým detailem, drápem, chlupem, aby lev byl majestátní a měl atletickou postavu," uvedl jeden z autorů loga Miroslav Pomikal.

Inovované logo Fotbalové asociace ČR je na světě. Oproti předchozímu, které se používalo od roku 2011, je nové logo dynamičtější, čistší a zcela originální je lev. Použit byl i jiný míč.

FAČR

Nové či zmodernizované logu je čtrnáctým v pořadí, které fotbal používá. „Na tom prvním z roku 1901 byl rovněž lev. Loga se pak měnila i podle názvů svazu, od českého po československý, dlouho v nich byl anglický výraz football. Po válce fotbal spadal pod celostátní sportovní orgány, loga nikoho moc nezajímala, až po roce 1989 dostalo novou podobu, aby reprezentovalo fotbal.

Nová grafická podoba loga FAČR. Před blížícím se 120. výročím založení domácího fotbalu přistoupila asociace k úpravě znaku, písma a podoby lva.

FAČR

Loga se měnila i s rozdělením republiky. Nejradikálnější změnu pak přinesl rok 2011 se změnou názvu z ČMFS na FAČR. Vzhledem k měnícím se trendům lze očekávat, že k dalším úpravám loga dojde za deset let," uvedl fotbalový historik Jaroslav Kolář.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.