Buď hrdý na to, kým jsi! Nebo radši ne, o tom, že jsi gay, mlč, neustál bys to

10. září 2021 06:20 - Manchester/Praha

V dnešní době se na sociálních sítích běžně stává, že se na nich objevují rasistické či diskriminační urážky na adresu sportovců. Bývalý anglický reprezentant Rio Ferdinand nyní přišel se svědectvím pro výbor britských politiků, kteří projednávají návrh zákona o bezpečnosti na internetu, právě v souvislosti s rostoucím počtem případů šíření nenávisti ve virtuálním světě. Nenávist totiž není jen etnická, ale týká se i sexuální orientace hráčů.

 

Facebook: Rio Ferdinand

Bývalý hráč Manchesteru United hovořil o nešvaru rasistických urážek na sociálních sítích, který v posledních měsících vyvolal řadu reakcí, zejména poté, co trojice mladých černošských anglických reprezentantů Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka stala terčem útoků po porážce Anglie s Itálií ve finále EURO 2020 letos v létě kvůli tomu, že neproměnili penalty.

Brzy se však debata stočila k homofobii a Ferdinand podrobně popsal příběh anonymního fotbalisty, který si k němu přišel pro radu ohledně "coming outu." „Musíš se přiznat, říct pravdu a být hrdý na to, kým jsi," řekl mu. Jenže právník hráči přiznání nedoporučil, a dokonce mu jej rozmluvil.

Brit byl odsouzen za rasistické urážky anglických fotbalistů po finále ME

„Nebyl prý v té době tak psychicky silný a neustál by tlak a pozornost médií," řekl. S tím souvisí právě i urážky na sociálních sítích. V současné době nehraje v Premier League žádný oficiálně přiznaný homosexuál. V jiných sportech je přitom homosexualita běžná.

Mediální pozornost věnovaná anglickému fotbalu podle Ferdinanda neumožňuje, aby se hráč mohl přiznat ke své homosexualitě. „Hráč musí být schopný ustát tak enormní pozornost médií," uvedl.

Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.