Rubriky:

Ostatní

UEFA zvolí Platiniho nástupce v září. Potrestaný exšéf si na EURO asi musí koupit lístek

18. května 2016 13:11 - Basilej

Nástupce Michela Platiniho ve funkci předsedy Evropské fotbalové unie bude zvolen 14. září v Aténách. Termín hlasování na středečním zasedání v Basileji oznámil výkonný výbor. Do té doby povede UEFA Ángel María Villar.

 

Michael Probst, ČTK/AP

Právě šéf španělského svazu by měl být jedním z uchazečů na uvolněné místo, stejně jako sekretář UEFA Theodore Theodoridis z Řecka nebo předseda slovinské asociace Aleksander Čeferin.

Naopak kandidaturu, jejichž uzávěrka je 20. července, už oznámil nizozemský funkcionář Michael van Praag. UEFA by chtěl vést jen ve zbytku čtyřletého období, na které byl loni zvolen Platini. "Osm měsíců jsme byli ve slepé uličce. Chci nás vyvést ven a připravit půdu novému a mladšímu prezidentovi," uvedl Van Praag, který se loni chtěl ucházet o místo šéfa FIFA, krátce před volbou, ale odstoupil.

UEFA je bez prezidenta od loňského října, kdy byl Platini nejprve suspendován a poté potrestán šestiletým zákazem působení ve fotbale. Bývalý francouzský reprezentant definitivně odstoupil z funkce před týdnem, když u arbitráže neuspěl s odvoláním a docílil jen snížení sankce na čtyři roky.

Platini byl potrestán za to, že v roce 2011 obdržel od tehdejšího šéfa FIFA Seppa Blattera bez jakéhokoli dokladu dva miliony franků. Na šest let byl suspendován také Blatter, který stejně jako Platini tvrdí, že šlo o odměnu za poradenskou činnost. FIFA už si Blatterova nástupce zvolila, stal se jím někdejší generální sekretář UEFA Gianni Infantino.

UEFA také uvedla, že zatím není jasné, jestli se Platini objeví na mistrovství Evropy ve Francii. "Napsali jsme FIFA, aby to vyjasnili. Nevíme, co přesně jeho trest obnáší a jaká práva Platinimu zbyla," uvedl Theodoridis. "Nejspíš si může koupit vstupenku, ale nemůže být pozván organizátory. To si potřebujeme ujasnit," dodal.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní