Rubriky:

Ostatní

Olympijský turnaj bez fotbalistů Argentiny? Kouč Martino rezignoval, svaz zachvátil chaos

5. července 2016 19:40 - Buenos Aires

Chmurné vyhlídky má země dvojnásobných světových šampiónů! Trenér argentinské fotbalové reprezentace Gerardo Martino podle médií rezignoval týden po porážce s Chile ve finále Copy América. Třiapadesátiletý kouč měl přitom v příštích dnech zahájit s olympijským výběrem přípravu na turnaj v Riu de Janeiro, jenže národní svaz je už dlouho bez vedení a necelý měsíc před startem turnaje nedokázal ani sestavit tým. Podle předsedy Argentinského olympijského výboru Gerarda Wertheina vážně hrozí, že fotbalová velmoc bude nakonec v Riu chybět.

 

Brad Penner, Reuters

"Momentálně to vypadá tak na padesát procent," uvedl Werthein. "Souvisí to s tím, co se děje na svazu. Už dvacet měsíců s námi nekomunikují," dodal. Podle stanice ESPN se Martino rozhodl odstoupit právě kvůli komplikacím, které přípravu na olympiádu provázejí.

Argentinský fotbalový svaz má finanční potíže a FIFA nedávno jmenovala komisi, která dohlíží na jeho fungování. Chaos v řízení argentinského fotbalu nastal po předloňském úmrtí Julia Grondony, který svaz vedl 35 let. Jeho nástupce měl být zvolen loni v prosinci, ale volby skončily fraškou. Oba kandidáti Marcelo Tinelli i Luis Segura obdrželi shodně 38 hlasů, přestože voličů bylo 75. Volby proto byly vyhlášeny za neplatné.

Opakovat se měly minulý měsíc, ale zatím k nim nedošlo. Formálně je v čele svazu jeho sekretář Damian Dupiellet.

Reprezentační kariéru ukončil i Messi

Bývalý kouč Barcelony Martino přišel k národnímu týmu před necelými dvěma roky, ani jemu se však nepovedlo ukončit dlouhé čekání argentinských fotbalistů na zisk trofeje. Poslední turnajový triumf vybojovali v roce 1993 na Copě América.

Právě na americkém šampionátu mohli v posledních dvou letech půst přerušit, ale ve finále vždy podlehli na penalty Chile. Po posledním nezdaru oznámil konec reprezentační kariéry nejlepší hráč světa Lionel Messi.

Argentinští fotbalisté vyhráli olympijské turnaje v Aténách 2004 a v Pekingu o čtyři roky později, kdy získal zlato i Lionel Messi. Navíc mají z her dvě stříbrné medaile. V Riu se mají utkat ve skupině s Portugalskem, Hondurasem a Alžírskem. Fotbalový turnaj začne již 3. srpna, dva dny před zahájením her.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.