Nová struktura evropských fotbalových soutěží vyvolává obavy

10. září 2016 11:34 - Amsterodam

Představitelé sdružení Evropské profesionální fotbalové ligy (EPFL) na svém zasedání v Amsterodamu vyjádřili obavy z toho, že nejbohatší kluby směřují k uzavřené Superlize a evropskému klubovému fotbalu hrozí třístupňová struktura. Chtějí na toto téma co nejdříve jednat s novým předsedou UEFA, který vzejde v příštím týdnu z volebního souboje mezi Slovincem Aleksandrem Čeferinem a Nizozemcem Michaelem van Praagem.

 

Eric Gaillard, Reuters

Sdružení zastupuje 24 evropských profesionálních soutěží, česká liga, která získala samostatnost teprve letos, zatím jeho členem není. Skupina má být jakousi protiváhou Evropské klubové asociace (ECA), v níž mají hlavní slovo nejbohatší evropské kluby a která se snaží v UEFA prosadit změny v jejich prospěch.

Takovým krokem je například nedávné rozhodnutí UEFA garantovat od roku 2018 čtyřem nejlepším zemím podle koeficientu automaticky čtyři místa v Lize mistrů. Podle současného pořadí tento bonus připadne Anglii, Německu, Španělsku a Itálii, zbytek Evropy si rozdělí zbývajících 16 míst. Podle EPFL toto rozhodnutí nebylo konzultováno s národními ligami a povede jen k prohloubení propasti mezi nejbohatšími kluby a těmi ostatními.

Předseda EPFL Lars-Christer Olsson očekává, že elitní kluby budou prostřednictvím ECA usilovat o další posun směrem k jakési Superlize. "Vidím riziko, že se pokusí zavést třístupňový systém v Evropě," citovala Olssona agentura AP. Ten by tvořila uzavřená Superliga, regionální soutěže jako balkánská nebo skandinávská liga pro kluby ze zemí, pro něž v Superlize nebude místo, a ligy jednotlivých zemí.

Nejhorší scénář Olsson spatřuje v tom, že by se tyto nadnárodní soutěže hrály o víkendech a přímo tak konkurovaly národním ligám. Televizní přenosy z těchto zápasů slibují výrazně vyšší příjmy z mimoevropských zemí. UEFA se zatím tomuto tlaku brání, s výjimkou sobotního finále Ligy mistrů jsou hrací dny Ligy mistrů i Evropské ligy mimo víkend.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.