Rubriky:

Ostatní

Fotbalový malér, o kterém se nemluví! Svléklo nás to do naha, všímá si český funkcionář

28. října 2016 12:14 - Praha

Ten úbytek je více než zřetelný, moc se o něm u nás ale dosud nemluví. Aktivních fotbalistů je stále méně. V celé Evropě. Podle statistik UEFA letos klesl počet registrovaných hráčů oproti roku 2010 o téměř osm milionů. S problémy se podle technického konzultanta UEFA Liama McGroartyho potýká i FAČR, které dramaticky ubývá žáků a dorostenců. Na regionální úrovni až dramaticky mizí ze scény mládežnické celky. Některé okresy mají problém dát dohromady přebory některých kategorií. Dříve nevídané.

 

Michal Pavlík, Svaz futsalu FAČR

Jak je to v Evropě celkově? Ještě v roce 2010 registrovala UEFA 23,5 miliónu fotbalistů, nyní jejich počet klesl na 15,7 miliónu. "Máme smůlu, že děláme fotbal v moderní, zrychlené a multimediální době. Celá Evropa je svlečená do naha. Před pár lety jsme říkali, že máme 700 tisíc registrovaných hráčů, po spočítání to kleslo na 300 tisíc," říká Otakar Mestek, vedoucí Grassroots oddělení FAČR, které má na starost podporu amatérského fotbalu.

Další důvod úbytku (vedle jiné náplně volného času)? Početně slabší ročníky. Bude vůbec při případném dalším úbytku z čeho kvalitně doplňovat zřizované fotbalové akademie a týmy v klubech, které hrají uzavřené vyšši soutěže? Skličující otázky pro budoucnost fotbalu...

I podle McGroartyho, který vystoupil na konferenci v Praze, v českém fotbale výrazně ubývá mládeže. "Máme ověřeno, že pokud dítě začne s fotbalem do osmi let, pak stráví s fotbalem v životě dvanáctkrát více času než to, co začne později," uvádí s tím, že právě osmiletých dětí se v tuzemsku věnuje fotbalu jen velmi málo.

Budoucnost chybí

Navíc nejde o jediný problém, protože z 327 tisíc registrovaných hráčů u FAČR jen 36 procent tvoří fotbalisté pod 18 let. "To se musí změnit. Vždyť oni jsou budoucnost," přidává McGroarty a srovnává, že například ve Švédsku jde o 80 procent a na Slovensku o 60.

"Souvisí to s tím, že kluci dokončí v patnácti základní školu, do té doby, dokud jsou v partě, tak to funguje skvěle, a jdou do dorostu," připomíná Mestek. "Na střední se rozprchnou, začnou jim studijní starosti, ty jsou nepříjemné, začnou jim starosti s holkama, ty jsou příjemné, a když se k tomu v klubu přidá nějaký blbec, co na ně huláká, tak se na to vykašlou a jdou se radši učit, na rande nebo si zapnout ten počítač blbej," pokračuje. "A to by i třeba rádi hráli dál, reprezentovali svůj oddíl, ale bez stresů a jen pro radost, protože už nemají žádnou ambici."

Statistiky vycházejí z průzkumu, který si kvůli ubývající členské základně nechala vypracovat UEFA. Ten mimo jiné odhalil, že fotbalu ze sportů v České republice příliš lidí nevěří a v žebříčku důvěryhodnosti se umístil až na 17. příčce z dvaceti. Reprezentace se přitom mezi fanoušky těší podpoře srovnatelné s Itálií a podobně je na tom i popularita první ligy.

UEFA proto odstartovala projekt GROW 2020, který má členským svazům pomoci s rozvojem amatérského fotbalu. "Analýza proběhla do posledního šroubku a svlékla nás do naha. Máme na čem pracovat," tvrdí Mestek.

Na pohled se nezdá, že by tento malér někdo řešil. Podle Mesteka už ale FAČR zahájila řadu akcí na podporu amatérského hraní.

Oceněný projekt

Za projekt Můj první gól loni dokonce dostala nejvyšší ocenění UEFA, bude pokračovat v náborech dětí a do budoucna se chystá rozjet veteránské soutěže, zapracovat na vzdělání trenérů i učitelů tělocviku a jednou z priorit je i větší podpora ženského fotbalu. "Děti nabrat dokážeme, ale je potřeba je u fotbalu udržet. Jde nám o celoživotní fotbal v kvalitně a komplexně fungujícím klubu," říká Mestek.

Na řadu přicházejí i nouzová řešení. Jednou z možností, jak si udržet fotbalisty napříč všemi věkovými kategoriemi, je změna počtu hráčů. "Mladí lidé chtějí hrát 5+1 a bez pravidel," uvedl McGroarty. "Může se hrát 8+1, 7+1... Když je o to zájem, tak proč ne? Například v Kazachstánu měli velký problém v konkurenci fotbalu 5+1, proto se rozhodli hrát nejnižší soutěže právě v tomto počtu. A hrají po večerech v týdnu," doplňuje Mestek.

vap, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní