Rubriky:

Ostatní

Evropské kluby nesouhlasí s rozšířením fotbalového MS

15. prosince 2016 10:11 - Curych

Asociace evropských fotbalových klubů ECA nesouhlasí se zvýšením počtu účastníků mistrovství světa. S návrhem přišel předseda světové federace FIFA Gianni Infantino, který by chtěl, aby se od roku 2026 turnaje účastnilo 48 reprezentací místo současných 32.

 

Ivan Sekretarev, ČTK/AP

"Počet zápasů, které musí hráči absolvovat, už teď dosáhl nepřijatelné hranice, zejména pro reprezentanty," citovala agentura Reuters prohlášení ECA. "Proto jsme proti a poslali jsme Giannimu Infantinovi dopis, ve kterém ho žádáme, aby od nápadu rozšířit budoucí světové šampionáty upustil," dodala.

"Musíme myslet především na sport. Politika a komerce by ve fotbale neměly být vždy prioritou," přidal Karl-Heinz Rummenigge, předseda ECA, jejímiž členy jsou například Arsenal, Chelsea, Manchester City, Manchester United nebo Barcelona s Realem Madrid. Z českých klubů v asociaci jsou Plzeň, Slavia, Sparta, Teplice a Liberec.

Návrhem na rozšíření mistrovství světa na 48 účastníků, kdy by ze 16 skupin postupovaly dva nejlepší celky, by se měl projednávat na lednovém zasedání výkonného výboru FIFA. Ten bude mimo jiné také projednávat i dvě možnosti rozšíření na 40 týmů a to ve formátech osmi skupin po pěti a deseti skupin po čtyřech týmech.

ČTK