Rubriky:

Ostatní

FIFA loni zaznamenala rekordní ztrátu

7. dubna 2017 17:11 - Curych

Světová fotbalová federace FIFA zaznamenala v minulém roce ztrátu 369 miliónů dolarů (9,2 miliardy korun). Hlavními důvody jsou nepovedené investice a náklady spojené s rozsáhlým korupčním skandálem, který zasáhl vedení federace v roce 2015.

 

fifa.com

Soudní výlohy spojené s aférou, která mimo jiné stála místo šéfa FIFA Seppa Blattera i předsedu evropské fotbalové unie UEFA Michela Platiniho, vyčíslila FIFA na 50 miliónů dolarů. Za velmi nepovedené investice pak označila otevření muzea a hotelu v Curychu.

Ve stínu ztráty FIFA rovněž oznámila, že její finanční rezervy klesly z 1,41 miliardy dolarů v roce 2015 na 1,05 miliardy. V letošním roce dokonce očekává ztrátu 489 miliónů, ale v tom následujícím by díky mistrovství světa v Rusku měl její příjem přesáhnout jednu miliardu. Za čtyřleté období mezi šampionáty v letech 2014 a 2018 by tak měla vydělat sto miliónů dolarů.

Navzdory ztrátě předseda FIFA Gianni Infantino uvedl, že chce dostát slibu o finanční podpoře národních federací. "Musíme zajistit, aby byl veškerý zisk investován do sportu," uvedl funkcionář v prohlášení, které rovněž potvrdilo i jeho plat ve výši 1,5 miliónu dolarů. Blatter, který dostal šestiletý zákaz působení ve fotbale, bral o dva milióny víc.

Infantino má v plánu každé čtyři roky rozdělit mezi 211 národních svazů pět miliónů dolarů. Současně slíbil, že každou z kontinentálních asociací podpoří ve stejném období částkou kolem 40 miliónů.

FIFA skončila ve ztrátě druhým rokem za sebou. V roce 2015, kdy byla v minusu poprvé po čtrnácti letech, zaznamenala ztrátu 53 milióny dolarů.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní