Rubriky:

Ostatní

Pelta do vazby! Skončila tam i náměstkyně z ministerstva

5. května 2017 11:56 - Praha
(Aktualizováno: 5. května 2017 17:24)

Předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu, který je spolu s dalšími dvěma lidmi obviněn v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství, poslal dnes Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby. Novinářům to po jednání řekl státní zástupce Ondřej Trčka. Proti rozhodnutí Pelta podal stížnost k pražskému městskému soudu. Vazba čeká i náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou.

 

Jan Handrejch, Právo

"Soud konstatoval, že považuje trestní stíhání za důvodné," uvedl Trčka. Podle žalobce i soudu panují obavy, že budou obvinění ovlivňovat svědky a opakovat trestnou činnost.

Peltův právník Bronislav Šerák při odchodu ze soudní budovy se zástupci médií nehovořil. Následně pro iSportTV potvrdil, že Pelta proti vazbě podal stížnost. "Učinili jsme tak na místě. Vyřešit by se to mohlo v horizontu dvou až tří týdnů, zatím nevím. Do té doby je jediná jistota, že pan Pelta bude ve vazební věznici na Ruzyni," řekl Šerák, který už dříve sdělil, že se jeho klient cítí nevinen.

Zároveň si stěžoval na nestandardní postup soudu. "Rovnost stran ve věci vazebního řízení nebyla dána. Soud a státní zástupce měli k dispozici odposlechy, ke kterým jsme my neměli přístup a nemohli jsme se vyjádřit," řekl Šerák, podle kterého soud odmítl Peltovy záruky, slib spolupracovat s probačním pracovníkem a i peněžitou kauci, která byla nabídnuta.

Šéf českého fotbalu je stíhán za zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle vyšetřovatelů naváděl dosavadní náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou a bývalého šéfa ministerského odboru Zdeňka Břízu k tomu, jak nakládat s dotacemi pro sport.

Kratochvílovou dnes ministerstvo kvůli vyšetřování zprostilo výkonu všech funkcí, soud ji dopoledne rovněž poslal do vazby. Bříza bude podle mluvčí ministerstva Kláry Bílé od úterka odvolán z pozice ředitele Vysokoškolského sportovního centra.

Server Seznam.cz napsal, že Kratochvílová se s Peltou domlouvala na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých.

Obvinění v kauze čelí i Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba. Ve čtvrtek odmítla, že by s dotačními zdroji špatně zacházela. Peníze jsou podle jejího vyjádření rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno.

Úplně jiná je situace ohledně Miroslava Jansty. "V návaznosti na dříve poskytnuté prohlášení sděluje Advokátní kancelář Jansta, Kostka spol. s r.o., že JUDr. Miroslav Jansta poskytl Policii ČR veškerou jí požadovanou součinnost a nadále se věnuje advokacii a výkonu funkce předsedy ČUS," uvedla pro Právo v prohlášení Advokátní kancelář Jansta, Kostka spol. s r.o.

Za zneužití pravomoci stanoví trestní zákoník základní sazbu jednoho až pěti let let vězení, s vyšší škodou se ale sazba může zvýšit na pět až 12 let. Za sjednání výhody hrozí půl roku až tři roky odnětí svobody, za porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou velkého rozsahu lze uložit dva až osm let vězení.

Peltův vzkaz: Nejsem žádný beránek, tady jsem ale nevinen

Fotbalový boss se u soudu bránil tím, že jen lobboval za peníze do sportu. "Pan Pelta se cítí zcela nevinen. Tak jak dneska prohlásil u soudu a říkám jeho slova: 'Nejsem žádný beránek, vím to, ale v této věci, co mě stíháte, se cítím absolutně nevinen. Choval jsem se v rámci zákona a dělal jsem to, co jsem dělal vždy, to znamená, bojoval jsem o peníze ze státního rozpočtu pro celý sport, potažmo i pro fotbal'," citoval Šerák Peltu pro televizi Prima.

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní