Rubriky:

Ostatní

Jak se dělily peníze? Kolik pro fotbal a co dostali ostatní?

16. dubna 2018 17:38 - Praha

Ministerstvo školství podpořilo letos činnost sportovních svazů 1,27 miliardy korun. Peníze rozdělilo ve třech výzvách, které jsou součástí nového programu Organizace sportu 2018. Na sportovní hry pošle úřad 700 miliónů korun, na olympijské sporty 469 miliónů a na další sporty nezařazené do olympijského programu 102 miliónů korun. Dalších 135 miliónů korun se chystá dát přímo klubům na sportování mládeže, trenéry a údržbu sportovišť. Informace úřad zveřejnil na svém webu.

 

Milan Malíček, Právo

Nejvíce peněz získá Fotbalová asociace ČR, která na svou činnost od ministerstva obdrží asi 378,6 miliónu korun. Následuje Český svaz ledního hokeje s částkou zhruba 88,8 miliónu. Kolem 50 miliónů korun pošle ministerstvo volejbalistům, basketbalistům a florbalistům. Dotace ve výzvě pro sportovní hry rozdělí resort mezi 16 žadatelů. Nejméně z nich bude mít Český svaz vodního póla, a to 2,41 miliónu korun.

O peníze na olympijské sporty se hlásilo 33 svazů. Největší část půjde na atletiku - 78 miliónů korun. Tenis obdrží zhruba 55 miliónů korun a lyžování asi 32,5 miliónu korun. Například rychlobruslení dostane 2,89 miliónu.

Zvlášť ministerstvo posuzovalo sportovní odvětví, která se nezařadila do první ani druhé výzvy. V této kategorii požádalo o peníze 40 svazů. Nejúspěšnější byl Český svaz orientačních sportů, který by měl obdržet 12,9 miliónu korun. Zhruba o milión méně resort pošle na činnost svazu šachistů. Nejmenší částkou podpořilo ministerstvo Českou asociaci létajícího disku, která dostane 222 000 korun.

Dřívější programy na podporu činnosti sportovních organizací, sportovních svazů a školního a univerzitního sportu nahradil v únoru nový program Organizace sportu 2018. Celkově předpokládá výzvy v devíti oblastech. Ministerstvo se v něm chystá rozdělit 1,75 miliardy korun, tedy obdobnou částku jako loni.

Činnost svazů v různých sportech je podle náměstka pro řízení sportu Karla Kováře natolik rozdílná, že se jejich projekty nedají vzájemně zcela porovnávat. Dřívější program pro podporu činnosti sportovních svazů proto ministerstvo rozdělilo do tří výzev. Samostatné výzvy pak úřad připraví ještě pro motoristické sporty a bojové a úpolové sporty nezařazené do olympijského programu.

Ministerstvo nyní rozdělilo také část peněz z programu Můj klub. Zhruba 135 miliónů korun pošle 644 klubům. Většinou se jedná o desetitisícové až stotisícové částky. Celkem 4431 spolků žádalo o zhruba 2,2 miliardy korun. Úřad má k dispozici částku 1,2 miliardy. "Intenzivně pracujeme na dalších žádostech, rovněž připravujeme zjednodušení byrokracie pro rok 2019," uvedl náměstek Kovář.

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta minulý týden uvedl, že jen na každoroční údržbu sportovišť by mělo jít kolem miliardy korun, nejlépe prostřednictvím samostatného dotačního programu, jako to bylo v minulosti. Program Můj klub podle něj není uspokojivý, protože se do něj nemohou hlásit například kluby, které nepracují s mládeží.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní