Rubriky:

Anglie

Abramovič kapitalizoval své pohledávky v Chelsea, tím ji oddlužil

30. prosince 2009 16:51 - LONDÝN

Fotbalová Chelsea už nemá žádné závazky ke svému vlastníkovi Romanu Abramovičovi. Ruský magnát, který klub dlouho financoval prostřednictvím bezúročných půjček, totiž všechny své pohledávky ve středu převedl na vlastnický podíl, čehož dosáhl navýšením základního jmění klubu. Chelsea mu celkem dlužila 340 miliónů liber (asi 14,3 miliardy korun).

 

Archiv

Vedoucí tým anglické ligy se tím snaží vyhovět chystaným požadavkům UEFA. Ta totiž již delší dobu bojuje proti zadlužování klubů a od roku 2012 nehodlá dlužníky vůbec vpouštět do lukrativní Ligy mistrů. "Teď je náš dluh prakticky nulový, což nám zajistí jak dlouhodobou stabilitu, tak i vyhovění kterémukoli z mechanismů, které se nyní ve fotbale diskutují," řekl ředitel Chelsea Bruce Buck.

Abramovič do klubu pumpoval peníze od roku 2003, kdy v něm koupil rozhodující podíl. Z bohatých finančních injekcí klub nakupoval velké počty špičkových hráčů, včetně českého brankáře Petra Čecha. Masivními investicemi také přifoukl bublinu, která v té době panovala na trhu s fotbalisty. Odměnou byl Abramovičovi posun průměrného klubu do špičky anglické ligy a také dva mistrovské tituly.

Poslední roky ale Abramovič změnil politiku a snaží se vést Chelsea k soběstačnosti. Poprvé by se mu to mohlo podařit v létě. I když se pět let v řadě daří ztrátu snižovat, v minulé sezóně klub pořád prodělal 44,4 miliónu liber (asi 1,3 miliardy korun). To je téměř pětina jeho celkových tržeb. Více než polovinu ztráty přitom obstaraly kompenzace, které musí klub vyplácet vyhozeným trenérům Josému Mourinhovi a Luizi Felipemu Scolarimu a jejich asistentům.

ČTK

Časová osa: Anglie

Filtr článků - Anglie


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..