West Ham - Leeds 2:0 Útok na Ligu mistrů! Čeští legionáři s West Hamem slaví další výhru

8. března 2021 20:07 - Londýn/Praha
(Aktualizováno: 8. března 2021 22:54)

Parádní sezona v podání londýnského klubu může má další úspěšnou kapitolu. Fotbalisté West Hamu v sestavě s Tomášem Součkem a Vladimírem Coufalem zvítězili v 27. kole Premier League nad Leedsem 2:0 a v tabulce se posunuli na páté místo hned za městského rivala Chelsea, která zdolala 2:0 liverpoolský Everton a upevnila si čtvrté místo zajišťující účast v Lize mistrů. Blues však mají odehráno o utkání více.

Ian Walton, Reuters

Kladiváři rozhodli o své třetí výhře ze čtyř zápasů v prvním poločase, kdy se trefil z dorážky po neproměněné penaltě Jesse Lingard a brzy nato uspěl i hlavičkující Craig Dawson. Utkání předcházela minuta ticha za zesnulého bývalého trenéra mužstva Glenna Roedera, který na konci února podlehl těžké nemoci.

Leeds byl zpočátku aktivnější a hned dvakrát ve dvou minutách dopravil míč do Fabianského branky. Jak v případě Robertse, tak Bamborda jim však sebral radost verdikt videorozhodčího, který v prvním případě neuznal gól pro ofsajd a poté kvůli předchozímu míči v zázemí.

Jesse Lingard z penalty brankáře Leedsu nepřekonal, ale z dorážky už byl úspěšný.

Branky se dočkal až West Ham. Po faulu Aylinga na Lingarda nařídil sudí Mike Dean pokutový kop. Sám postižený sice první ranou brankáře Mesliera nepřekonal, z následné dorážky se však už nemýlil a po přesunu na hostování z Manchesteru United vstřelil už čtvrtý ligový gól v dresu West Hamu.

Střelec gólu West Hamu Jesse Lingard (vpravo) přijímá gratulace od Saída Benrahmy a Tomáše Součka.

Domácí v 28. minutě udeřili znovu. Na rohový kop Cresswella si naskočil Dawson a přesnou hlavičku vyrovnal v Premir League jiné čtyřgólové obránce Michaela Keana, Kurta Zoumu nebo Johna Stonea.

Leeds ovšem i ve druhé půli zůstal velmi nebezpečný. Raphinhu ale dvakrát vychytal Fabiaňski a obrovskou šanci Rodriga v závěr eliminoval na brankové čáře Dawson. Leeds zůstal podruhé za sebou bez bodu i vstřelené branky.

Brankář Chelsea Édouard Mendy v akci.

John Sibley, Reuters

Uspěla i Chelsea, která porazila Everton 2:0. Londýnský tým neprohrál od příchodu nového kouče Thomase Tuchela devátý ligový zápas za sebou a potřetí po sobě udržel čisté konto.

Hvězdou utkání byl německý záložník Kai Haverz, jehož pohotovou střelu nejprve první půli nešťastně tečoval do sítě obránce Godfrey (šlo o 54. vlastní gól Evertonu v Premier League) a ve druhém poločase po faulu na něj proměnil pokutový kop Jorginho.

Andreas Chistensen (vlevo) z Chelsea a Gylfi Sigurdsson z Evertonu.

Glyn Kirk, ČTK/AP

Chelsea tak porazila krátce po sobě i druhý tým z Liverpoolu a vrátila mu prosincovou porážku 0:1.

Anglická fotbalová liga - 27. kolo:
West Ham - Leeds 2:0 (21. Lingard, 28. Dawson)
Chelsea - Everton 2:0 (31. vlastní Godfrey, 65. Jorginho z pen.).

MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.