Rubriky:

Anglie

Ubližují fotbalu? Španělská liga chce, aby UEFA prověřila finance Manchesteru City

4. září 2017 13:40 - Madrid

Představitelé španělské fotbalové ligy vyzvali evropskou unii UEFA, aby prověřila, zda Manchester City svým utrácením neporušuje takzvanou finanční fair play. Prezident španělské ligy Javier Tebas zároveň chce, aby UEFA rozšířila vyšetřování dalšího "rozhazovačného" klubu Paris Saint-Germain.

 

Phil Noble, Reuters

Tebas v prohlášení pro agenturu AP uvedl, že oba kluby těží ze státních peněz, čímž "vytvářejí inflační spirálu, která nenapravitelně ubližuje fotbalovému průmyslu". City využívá peněz z Abú Zabí, PSG má zase vlastníky z Kataru. "UEFA musí uplatnit pravidla finanční fair play, aby nedocházelo k diskriminaci klubů," uvedl Tebas.

Manchester City v létě výrazně posiloval a za záložníka Bernarda Silvu, obránce Kylea Walkera, Benjamina Mendyho, Danila a brankáře Edersona zaplatil zhruba 215 milionů liber.

Tresty už padaly

UEFA v minulosti zavedla pravidla finanční fair play kvůli výraznému nárůstu zadlužených klubů. Složitý soubor pravidel, jejich základem je, aby kluby neměly výrazně větší výdaje než příjmy, také omezuje možnost bohatých majitelů investovat do klubu vlastní peníze.

PSG a City byly už v roce 2014 mezi prvními potrestanými kluby kvůli finanční fair play. Oba týmy přišly o 20 miliónů eur z odměn za Ligu mistrů a měly omezeno utrácení a také počet nominovaných hráčů na zápasy.

Minulý pátek UEFA oznámila, že utrácení PSG znovu prověří. Impulzem byly příchody Neymara z Barcelony za 222 milionů eur a Kyliana Mbappého z Monaka na hostování, ale s povinnou opcí na přestup ve výši 180 milionů eur.

Podle šéfa španělské ligy Tebase by se však UEFA měla podívat na finance Pařížanů v širším kontextu. "PSG porušuje pravidla fair play opakovaně už mnoho let. Důležité je, aby UEFA neprověřovala pouze nejnovější přestupy PSG, ale celou minulost. Tyhle transfery jsou výsledkem dlouhodobého finančního dopingu v PSG," uvedl.

ČTK

Časová osa: Anglie

Filtr článků - Anglie


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..