Živě

Z Ligy národů může vést cesta na fotbalové mistrovství světa

5. června 2019 12:27 - Paříž

Evropské reprezentační týmy budou bojovat o účast na fotbalovém mistrovství světa 2022 v Kataru i v Lize národů. Evropská fotbalová unie (UEFA) připravuje formát, který by vítězům skupin v roce 2020 zajišťoval místo v baráži v případě, že nepostoupí přímo z kvalifikační skupiny.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Příštího světového šampionátu se naposledy zúčastní 32 týmů. Z 55 evropských celků se jich na turnaji představí 13. Deset míst připadne tradičně vítězům kvalifikačních skupin. O tři zbývající se mužstva poperou formou vyřazovacích bojů.

"Do play off budeme muset zahrnout všechny celky, které skončí druhé," řekl agentuře AP ředitel soutěží UEFA Giorgio Marchetti.

Obránce Slovenska Milan Škriniar a český útočník Martin Doležal během utkání Ligy národů v Praze.

Vlastimil Vacek, Právo

Jednou z možností je, aby deset týmů z druhých míst doplnily dva na základě výsledků v Lize národů. Následně by se hrála dvě vyřazovací kola, která by rozhodla o zbylých třech účastnících.

Marchetti prohlásil, že UEFA pravděpodobně stanoví konečnou podobu kvalifikace v září. Před jednáním výkonného výboru UEFA, naplánovaným na 24. září v Lublani, se sejdou představitelé národních týmů.

Český útočník Patrik Schick poslal tým Karla Jarolíma do vedení v utkání Ligy národů s Ukrajinou.

Vlastimil Vacek, Právo

"Liga národů je už sama o sobě velmi důležitá. Všem přináší cíle a motivaci. A mužstva mají o co hrát až do konce," konstatoval Marchetti.

V Lize národů finišuje premiérový ročník, který tento týden vyvrcholí v Portugalsku turnajem Final Four. Domácí výběr dnes v semifinále vyzve Švýcarsko, o den později se utká Nizozemsko s Anglií. V neděli jsou na programu finále a zápas o třetí místo. Vítěz Ligy národů dostane odměnu 10,5 milionu eur (asi 271 milionů korun).

Díky triumfu ve skupinách mají účastníci Final Four zajištěný start v baráži o postup na EURO 2020, pokud na šampionát nepostoupí rovnou ze skupiny, z nichž se do závěrečného turnaje dostanou první dva týmy. Vyřazovací část rozhodne o posledních čtyřech týmech na čtyřiadvacetičlenném mistrovství Evropy.

ČTK

Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.