Rubriky:

Reprezentace

Širší nominace na EURO bez překvapení. Tu užší oznámí Vrba ještě před soustředěním v Rakousku

19. května 2016 12:30 - Praha
(Aktualizováno: 19. května 2016 13:39)

Původně měl představu, že třiadvacet hráčů pro evropský šampionát ve Francii vybere rovnou. Nakonec ovšem reprezentační kouč Pavel Vrba nominoval osmadvacetičlenný kádr. S jeho redukcí však nebude čekat až do půlnoci 31. května, jak velí nařízení UEFA, ale provede ji ještě před odletem na závěrečné soustředění v Rakousku, tedy do 25. května. „Na soustředění s námi pojede maximálně jeden náhradník,“ potvrdil kouč národního týmu, když nominaci ve čtvrtek po poledni oznamoval.

Sport.cz

Žádné překvapení se nekoná, v osmadvacetičlenném kádru pro rakouské soustředění se objevují hráči, s nimiž se počítalo, nebo kteří na sebe nominaci sami práskli.

Schick prozradil nominaci sám

Jako třeba Patrik Schick, který na nedělním Galavečeru v Praze završujícím ligovou sezónu sám prozradil, že ho trenér Pavel Vrba pozval na pražský třídenní kemp.

„Na jaře odehrál v Bohemians velice dobrá utkání a i jeho zásluhou hrálo vršovické mužstvo zajímavý fotbal. Celé jaro zvládl velice dobře," glosoval trenér Vrba výběr hráče, který by se měl v létě vrátit od Botiče na Letnou.

Otázkou samozřejmě je, zda jako účastník evropského šampionátu. V širším kádru se sice objevil, zúžení nominace ovšem oznámí trenér Pavel Vrba už před cestou na rakouské soustředění 25. května.

"Měl jsem hned několik důvodů, proč vybrat víc hráčů. Vždyť na některé ještě čekají s jejich kluby pohárová finále a barážová střetnutí," vysvětloval trenér, proč seznam čítá 28 jmen.

Narážel tím na Vaclíka a Suchého, kteří budou hrát švýcarskou ligu, Kadlece, na něhož čeká stejná povinnost a finále poháru v Turecku, ale také na Pudila hrajícího o postup do Premier League.

„Nikdo z hráčů netuší, kdo z nich patří mezi ohrožené. V obraně a ve středové řadě mám jasno, takže se rozhoduji mezi ofenzivními hráči," jen naznačil trenér, na koho ukáže a slovo na něho tudíž padne. "Mezi ofenzivní hráče počítám i křídla, nejen útočníky," dodával, aby bylo úplně jasno.

„Do Rakouska možná vezmu jednoho hráče navíc, kdyby se něco stalo," potvrdil Vrba, že mezi jeho vyvolenými během přípravy pod Alpami žádné napětí ani nervozita panovat nebude.

Rosického stav vyvolává optimismus

Zdravotní stav jeho svěřenců mu zatím zase až takové starosti nedělá, i když někteří hráči pochopitelně mají v průběhu neoficiálního kempu, který začal už ve středu, jisté úlevy.

„Třeba Bořek Dočkal laborující v závěru ligy se zdravotními problémy má svůj režim. Ale jeho potíže nejsou takové, aby se nemohl v pondělí do přípravy zapojit," potvrdil reprezentační kouč. S potížemi ovšem v závěru ligy laborovali i Hubník, Šural, Škoda, stejně jako Pavelka.

„I proto jsem byl rád, že v závěrečných soutěžních dějstvích dávali přednost tomu, aby se uzdravili, než aby chtěli za každou cenu hrát. To je dobrý signál," kvitoval Vrba.

Naproti tomu zdravotní stav Tomáše Rosického v něm vyvolává optimismus. „Byl jsem se za ním podívat v Anglii, abych se sám přesvědčil, jak na tom zdravotně je a jak zvládá zápasovou zátěž. Jsem spokojený, Tomáš žádné úlevy nemá a nepotřebuje, takže nevidím důvod, proč by neměl být v nominaci," hlásil trenér, který povolal do širšího kádru poro EURO i plzeňského Hubníka.

„Na jaře měl skvělou formu, takže si místo v nominaci svými výkony vybojoval," potvrdil Vrba, že nad jeho nominací neváhal.

Česká reprezentace se sejde v pondělí v Praze, do Rakouska za přípravou vyrazí ve středu 25. května. V jejím rámci se utká v přátelských duelech s Maltou (27. května) a Ruskem (1. června), po návratu do Čech pak absolvuje generálku s reprezentací Koreje, která se hraje 5. června v pražském Edenu.

Do Francie pak odletí 8. června.

Předběžná nominace české fotbalové reprezentace na soustředění v Rakousku a následné ME ve Francii:    
Pozice Jméno a příjmení Klub Počet startů Branky
Brankáři Petr Čech Arsenal 118 0
  Tomáš Vaclík Basilej 6 0
  Tomáš Koubek Liberec 1 0
Obránci Theodor Gebre Selassie Brémy 33 1
  Pavel Kadeřábek Hoffenheim 15 2
  Ondřej Zahustel Sparta Praha 2 1
  Michal Kadlec Fenerbahce/Sparta 63 8
  Tomáš Sivok Bursaspor 52 5
  Roman Hubník Plzeň 24 2
  Marek Suchý Basilej 26 0
  Daniel Pudil Sheffield Wednesday 31 2
  David Limberský Plzeň 35 1
Záložníci Bořek Dočkal Sparta Praha 23 6
  Vladimír Darida Hertha Berlín 33 1
  Tomáš Rosický Arsenal 100 22
  Jaroslav Plašil Bordeaux 97 6
  David Pavelka Kasimpasa 5 0
  Lukáš Mareček Sparta Praha 2 0
  Daniel Kolář Plzeň 26 2
  Jan Kovařík Plzeň 0 0
  Ladislav Krejčí Sparta Praha 20 4
  Jiří Skalák Brighton 7 0
  Josef Šural Sparta Praha 9 1
Útočníci Tomáš Necid Bursaspor 36 9
  David Lafata Sparta Praha 37 8
  Patrik Schick Bohemians 1905 0 0
  Milan Škoda Slavia Praha 7 2
  Matěj Vydra Reading 17

5

zp, dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace