Jablonec - Baník 4:0Fotbalisté Jablonce po hattricku Doležala deklasovali Baník

36. Doležal 2 : 0
63. Doležal 3 : 0
90. Doležal 4 : 0

Jablonec

Fotbalisté Jablonce vyhráli v závěrečném 30. kole základní části první ligy v přímém souboji o čtvrté místo nad Ostravou vysoko 4:0. Severočeši tak půjdou do nadstavby s šestibodovým náskokem na pátý Baník a se stejnou ztrátou na třetí Spartu. Jablonec poslal v 16. minutě do vedení Jakub Považanec a poté dal svůj první hattrick v nejvyšší soutěži Martin Doležal. Svěřenci Petra Rady doma počtvrté za sebou zvítězili, naopak Ostrava venku už pět zápasů nebodovala.

Zleva Martin Doležal, autor prvního gólu Jakub Považanec a Eduard Sobol z Jablonce.

Ostrava ve středu postoupila po výhře 1:0 nad Bohemians 1905 do finále domácího poháru, v Jablonci ale Baníku kvůli karetním trestům chyběly opory Fillo s Fleišmanem a stále mimo hru byl zraněný kapitán Baroš.

Slezané v oslabené sestavě od začátku zaostávali a Jablonec se brzy ujal vedení. Na Trávníkův centr z přímého kopu brankář Laštůvka nedosáhl a Považanec v 16. minutě hlavou otevřel skóre. Slovenský záložník se trefil poprvé od října.

Vladimir Jovovič (vpravo) z Jablonce a Patrizio Stronati z Ostravy.

V 21. minutě mohl srovnat Granečný, ale domácí podržel gólman Hrubý. Na druhé straně minul Vatajelu. Ve 34. minutě před prázdnou branku těsně nedosáhl na míč Doležal, domácí útočník si však vše vynahradil o dvě minuty později, kdy doklepl míč do sítě po Jovovičově nepovedené ráně.

Ještě do poločasu přišli hosté o záložníka Hrubého, který se v den svých 25. narozenin zranil. Po přestávce Baník výrazně přidal, ale snížit na rozdíl jedné branky se mu nepovedlo. Domácí gólman Hrubý si totiž poradil se střelami Jánoše i Jiráska.

V 63. minutě Severočeši definitivně rozhodli. Po Jovovičově přihrávce se dostal za obranu Doležal a nezaváhal. Poté se blýskl Laštůvka, jenž zasáhl proti Jovovičovi i Hübschmanovi.

Doležal se nakonec vytoužené třetí branky přece jen dočkal. V 77. minutě ještě hlavou minul, ale už v nastavení zblízka doklepl míč do sítě a připsal si třináctý gól v této sezoně nejvyšší soutěže. Baník vyrovnal svou historicky nejvyšší ligovou porážku s Jabloncem, 0:4 s ním prohrál už počtvrté.

30. kolo první fotbalové ligy:
FK Jablonec - Baník Ostrava 4:0 (2:0)
Branky: 36., 63. a 90.+1 Doležal, 16. Považanec. Rozhodčí: Zelinka - Vlasjuk, Podaný. ŽK: Hovorka - R. Hrubý, Laštůvka. Diváci: 2831.
Jablonec: V. Hrubý - Holeš, Hovorka, Břečka, Sobol - Hübschman - Jovovič (69. Kratochvíl), Trávník (84. Fábry), Považanec, Vatajelu (77. Acosta) - Doležal. Trenér: Rada.
Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Procházka, Stronati, Holzer - Jirásek, Jánoš (77. Mešaninov), R. Hrubý (42. O. Šašinka), Granečný - Kuzmanovič (81. Bolf), Diop. Trenér: Páník.