Rubriky:

Fortuna liga

Příjmy v první fotbalové lize dosáhly 1,6 procenta Premier League

12. července 2017 09:51 - Praha

Příjmy všech klubů v první fotbalové lize v sezóně 2015/2016 dosáhly zhruba 79 miliónů eur (2,1 miliardy korun). V anglické Premier League, která byla v Evropě nejlepší, kluby vykázaly souhrnné výnosy 4,9 miliardy eur (128 miliard korun), tedy 62krát více než v Česku. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Deloitte.

 

Jan Handrejch, Právo

"Průměrná návštěvnost nejvyšší české fotbalové ligy byla 5147 diváků na zápas. S Premier League, na kterou chodí v průměru sedmkrát více fanoušků, se tedy nemůžeme srovnávat," uvedl specialista na sportovní problematiku v Deloitte Michal Melč.

Celkové příjmy českých klubů v nejvyšší soutěži nedosáhly ani na příjmově nejslabší klub v Premier League AFC Bournemouth, který v sezóně 2015/16 vykázal výnosy 88 miliónů eur (2,3 miliardy korun). "Příjmy českých klubů ale stoupají několik let v řadě a pozitivní vývoj očekáváme i nadále. Podstatnou roli zde hraje účast v evropských pohárech, kde se díky vyššímu koeficientu objevují české kluby stále častěji. Ukazuje to i příklad sezóny 2016/17, kdy do evropských soutěží postoupilo pět týmů," uvedl Melč. Stejný počet českých klubů vstoupí do pohárové Evropy i letos. Zlín má dokonce jistotu účasti v základní skupině Evropské ligy.

"Aby nejvyšší česká liga získala další fanoušky a její atraktivita pro sponzory a obchodní partnery stoupala, mohla by se inspirovat například anglickou Premier League nebo německou Bundesligou. Ty jsou charakteristické specifickou prací a komunikací s fanoušky, vyšší kvalitou nabízených služeb, bezpečností na stadiónech a samozřejmě atraktivnějším fotbalem," dodal Melč.

Fotbalové ligy v Evropě v sezóně 2015/16 podle Deloitte vykázaly příjmy 24,6 miliardy eur (643 miliard korun), tedy zhruba polovinu plánovaných výdajů státního rozpočtu ČR na letošní rok. Meziročně tyto příjmy vzrostly o 13 procent. Po anglické Premier League byla druhá nejlepší německá liga (70,5 miliardy korun), následovaly španělská La Liga (62,5), italská Serie A (49,5) a francouzská Ligue 1 (39). Zhruba polovinu příjmů u pěti nejvýdělečnějších evropských lig tvořily výnosy z televizních přenosů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - Fortuna liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..