Rubriky:

První liga

Ústeckému hokeji hrozí zánik! Město hledá cestu, jak pomoci

21. prosince 2016 15:18 - Ústí nad Labem

Ústeckému hokeji hrozí bezprostřední zánik. Pokud do poloviny ledna nezíská finanční podporu od města, je prvoligový klub připraven nabídnout licenci jinému městu, v krajním případě rozpustit i A mužstvo. Novinářům to ve středu řekli zástupci privátní společnosti Hokej Ústí nad Labem, která seniorský hokej v krajském městě provozuje. Zastupitelé poslali klubu na příští rok dotaci 400 000 korun, čímž hokej vyčerpal podporu možnou dle evropského nařízení de minimis. Klub přitom počítal s částkou pět miliónů.

 

Profimedia.cz

Hokejový klub počítal v této sezóně s příspěvkem města ve výši 5,9 miliónu korun. Dotace měla pokrýt třetinu rozpočtu na ročník 2016/17. Podle pravidel veřejné podpory de minimis mohou města podporovat profesionální kluby částkou 200 000 eur (zhruba 5,4 mil. korun) během tří let. Pět miliónů už klub přitom získal letos. Podle jednatele pro ekonomiku Jiřího Zdvořáčka klub s pěti milióny počítal na zajištění sezóny od ledna do dubna 2017. Klub chce od zastupitelů do poloviny ledna garanci, že pět miliónů dostane.

"Pokud se tak nestane, bude náš klub nucen licenci na první ligu nabídnout jinému subjektu mimo město Ústí nad Labem a utržené peníze použije na dohrání letošní sezóny a zbavení se veškerých závazků. Pokud do 25. ledna nebude uzavřena dohoda s žádným zájemcem o licenci, bude k tomtuto dni ukončena činnost A mužstva a hráči nabídnuti do jiných klubů," informoval Zdvořáček o stanovisku valné hromady klubu.

S pětimiliónovou dotací pro klub počítá jak sportovní koncepce krajského města, tak rozpočet města. Radnice ale musí najít cestu, jak klubu peníze poslat. Na posledním zastupitelstvu předložilo vedení města na stůl návrh na odkup podílu v hokejovém klubu. "Byla to nejčistší možnost, jak hokej podpořit," řekl ČTK náměstek primátorky Jiří Madar.

Za 2,8 miliónu korun mělo město získat v klubu devatenáctiprocentní podíl. Kvůli řadě nejasností ale řada zastupitelů materiál nepodpořila. "Chceme podpořit hokej. Ale byl to tak lajdácky připravený materiál, který nešlo schválit. Chyběly informace o hospodaření společnosti, o tom, kdo drží licenci. A kupovat za téměř tři milióny korun něco, o čemž prakticky nic nevím, prostě není možné schválit," řekl ČTK zastupitel Martin Mata (Vaše Ústí).

Vedení města svolá mimořádné zastupitelstvo

Podle Maty nebylo například jasné ani to, jak by se 2,8 miliónu, za které by město podíl koupilo, dostalo do profesionálního hokeje. Podíl totiž chtělo koupit od spolku, který se stará o hokejovou mládež a zároveň má podíl v profesionálním hokeji. "Operace by byla taková, že mládež (spolek) by poskytla (Hokej Ústí nad Labem) půjčku a s.r.o. by to v době lepší finanční kondice splatilo," vysvětlil ve středu Zdvořáček.

Společnost přiznává, že kvůli starým závazkům skončila v posledním účetním období ve ztrátě 1,4 miliónu korun. "V letošním roce, pokud dostaneme peníze od města, tak máme rozpočet naplněný a vyrovnaný. Pokud bychom nesehnali další sponzory a plnění nad rámec rozpočtu, tak skončíme ve stejné ztrátě," doplnil Zvořáček, podle kterého je i přesto firma v dobré finanční kondici.

Vedení města svolá kvůli finanční krizi klubu v lednu mimořádné zastupitelstvo a předloží možnosti, jak do klubu peníze do výše pěti miliónů dostat. "Těch variant je mnoho, i kombinací, od půjčky, přes porušení de minimis, kombinace reklamy, odkoupení klubu, infrastruktura. Myslím, že ten materiál se rok chystá a bude připravený," dodal Madar.

ČTK

Zrušit


MS v hokeji 2019

83. hokejové mistrovství světa proběhlo od 10. do 26. 5. 2019 na Slovensku. Na šampionátu triumfovala reprezentace Finska, druzí skončili hokejisté Kanady. V souboji o třetí místo porazili Rusové tým České republiky. 84. MS v hokeji se odehraje 8. až 24. května 2020 ve Švýcarsku.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..