Živě

Bříza prodal hokejovou Spartu investiční skupině Kaprain

7. května 2019 17:47 - Praha

Hokejová Sparta Praha má nového majitele. Od bývalého brankáře Petra Břízy koupila klub investiční skupina Kaprain finančníka Karla Pražáka. Obě strany dnes podepsaly smlouvu o převodu 100 procent akcií, cenu neuvedly. ČTK to řekl mediální zástupce skupiny Kaprain Ondřej Pechar.

 

Kaprain.cz

Bříza ovládal Spartu od roku 2016, kdy ji koupil od Sportovního holdingu Praha spojeného s kontroverzním podnikatelem Petrem Speychalem. Ihned po skončení gólmanské kariéry v roce 2006 se stal generálním manažerem a později i předsedou představenstva. Nyní klub opouští.

"V poslední době jsem vedl intenzivní jednání o budoucnosti Sparty, které vyústilo v moje rozhodnutí prodat celý balík akcií. Přestože v průběhu jednání se zvažovaly různé varianty mého dalšího angažmá ve Spartě, nakonec jsem se rozhodl působení v klubu zcela ukončit," uvedl Bříza.

Petr Bříza

Kateřina Šulová, ČTK

Spartu, s kterou jako hráč získal tři mistrovské tituly, označil za svoji srdeční záležitost. "Věnoval jsem jí velkou část svého života, o to bylo moje rozhodování těžší. Chci při této příležitosti poděkovat všem lidem, kteří mi pomáhali překonávat často velmi komplikované situace. Zejména všem partnerům a věrným příznivcům klubu a samozřejmě i své rodině. Jejich podpory si nesmírně vážím. Novému vlastníkovi a celému klubu přeju hodně úspěchů," dodal medailista z mistrovství světa i olympijských her.

"HC Sparta je silná tradiční sportovní značka s nemalým potenciálem. Jsme připraveni zajistit stabilitu klubu a jeho další rozvoj," uvedl za Kaprain Pechar.

Vlastníci hokejové Sparty v posledních letech:
1995-2016 - automobilový závodník a podnikatel Antonín Charouz
2012-2016 - Sportovní holding Praha, za kterým stál miliardář Petr Speychal, vlastník společnosti ČKD Praha DIZ; Speychal čelí od loňska obvinění v daňové kauze kolem firmy ČKD Praha DIZ
2016-2019 - bývalý reprezentační brankář Petr Bříza
od 2019 - investiční společnost Kaprain.

S osmi tituly je Sparta čtvrtým nejúspěšnějším týmem v historii českého hokeje. V posledních letech se jí ale nedaří. Extraligu vyhrála naposledy v roce 2007, v uplynulé sezoně pod vedením německého trenéra Uweho Kruppa vypadla v předkole play off s Vítkovicemi.

Skupina Kaprain byla založena v roce 2013. Od začátku se soustředí na tři základní oblasti: průmysl, nemovitosti a finance. Nemovitostní část skupiny tvoří zejména výstavba na pozemcích u pražské O2 areny, rekonstrukce budovy v Pařížské ulici a projekt Vítězné náměstí. Do průmyslové větve patří podíly ve společnostech, případně financované projekty, jako jsou Nej.cz., AVE CZ odpadové hospodářství a Premium Outlet Prague Airport. Ve finanční oblasti se skupina zabývá odkupem, správou a vymáháním korporátních a retailových pohledávek.

Vizitka investiční skupiny Kaprain
- Investiční skupina Kaprain Industrial Holding se od svého vzniku v roce 2013 soustředí na průmysl, nemovitosti a finance.
- Kaprain založil Karel Pražák, který byl téměř 20 let členem skupiny PPF a celou dobu úzce spolupracoval s Petrem Kellnerem. Po dohodě s Kellnerem odkoupil společnost AB-Credit, specialistu na obchodování s pohledávkami, kterou předtím dlouhodobě vedl jako manažer. K tomu si z PPF odnesl některé tuzemské realitní projekty.
- Nemovitostní část skupiny tvoří zejména výstavba na pozemcích u pražské O2 areny, projekt Vítězné náměstí a rekonstrukce budovy v Pařížské ulici. Spoluvlastní i outletové centrum u Ruzyně nebo obchodní centrum Mercury v Českých Budějovicích. V roce 2016 získala skupina od PPF do svého realitního portfolia developerský projekt výstavby mrakodrapů na pražském Chodově.
- V průmyslu firma vlastní podíly mimo jiné ve společnostech Nej.cz, Rio Media, AVE CZ odpadové hospodářství a Prague The Style Outlets.
- Ve finanční oblasti se skupina zabývá profesionálním odkupem, správou a vymáháním firemních a maloobchodních pohledávek.
- Skupina podle svých internetových stránek obhospodařuje 10 miliard korun v aktivech, má osm miliard spolufinancovaných aktiv, v jejím výkonném týmu pracuje 10 expertů a v současné době spravuje 25 běžících investičních projektů.

Finančník Pražák začínal v 90. letech v Pragobance, od roku 1996 působil v České pojišťovně, později přešel do PPF na post investičního manažera a pracoval přímo pro nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Po téměř 20 letech úzké spolupráce s Kellnerem na konci roku 2013 odkoupil od skupiny PPF specialistu na obchody s pohledávkami, společnost AB-CREDIT (ABC), kterou dříve rozvíjel. Společně s ABC převzal i rizikové realitní projekty a na těchto základech začal tvořit vlastní investiční skupinu Kaprain.

ČTK

Časová osa: Tipsport extraliga 2020/2021

Filtr článků - Tipsport extraliga


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..