Generali Česká Cup: Drtivý finiš Plzně Sparta nezvládla! Bezzubá Kometa znovu vyhořela

škv, panČTKSport.cz

Šesti zápasy druhého kola základních skupin ve čtvrtek pokračovala pohárová soutěž Generali Česká Cup. Ve šlágru dne podlehla Sparta na domácím ledě Plzni 3:4 po prodloužení. Výhru 4:3 slavil i Třinec ve Vítkovicích. Opět se nedařilo Kometě, která znovu neskórovala a podlehla Hradci Králové 0:2. Ve zbývajících zápasech porazily Pardubice Olomouc 5:2, Liberec zvítězil v Karlových Varech 5:4 po prodloužení a Zlín rozstřílel prvoligový Přerov 6:0.

Miroslav Forman ze Sparty (vlevo) a Roman Vráblík z Plzně.

Karlovarská Energie po úterní výhře v Mladé Boleslavi 7:5 doma před 738 diváky dosáhla na bod. Proti nejlepšímu týmu základní části nedohraného ročníku extraligy nejprve dvakrát vedla. V 17. minutě otevřel skóre jednačtyřicetiletý kapitán Západočechů Václav Skuhravý, v čase 34:35 sice vyrovnal Marek Zachar, ale za 124 sekund vrátil domácím vedení z trestného střílení Jiří Černoch.

Bílí Tygři otočili stav v závěrečném dějství. Ve 44. minutě se dostal do úniku Zachar, prostřelil Filipa Novotného mezi betony a připsal si druhou branku v utkání. Za 67 sekund zužitkoval bekhendovou přihrávku Jiřího Průžka Jaroslav Vlach a za čtyři minuty upravil v přesilovce pěti proti třem Radan Lenc na 4:2.

Domácí ale ztrátu smazali díky gólu Martina Kohouta a proměněné penaltě Ondřeje Beránka. V nastavení se však šikovně uvolnil přes Petra Šenkeříka Gríger a zařídil vítězství Bílých Tygrů.

Třinec rozhodl v závěru

Vítkovice prolomily bezbrankový stav proti Třinci čase 25:52, kdy se prosadil Dominik Lakatoš. Mezi 34. a 37. minutou otočil dvěma góly stav Petr Vrána, jenž se nejdřív trefil ve vlastním oslabení a pak naopak využil přesilovou hru.

V závěrečné třetině ale strhli vedení na svou stranu Ostravané. Již 19 sekund po pauze vyrovnal Jan Hruška a ve 46. minutě skóroval Rostislav Marosz. Jenže Vítkovice, které v úterý prohrály ve Zlíně 3:4, zápas ztratily a ani napodruhé nebodovaly.

Zleva Patrik Husák z Třince a brankář Vítkovic Miroslav Svoboda.

V 52. minutě totiž vyrovnal obránce Martin Gernát a 77 sekund před koncem rozhodl kanonýr Martin Růžička. Oceláři navázali na úvodní domácí výhru nad prvoligovým Přerovem 7:2.

"My ale musíme koukat taky na to, že jsme vlastně šestý den na ledě a hrát proti týmu, který trénuje na ledě třetí týden, je rozdíl. Tím se samozřejmě nechci nějak vymlouvat. Třinec byl o gól lepší, proto vyhrál," řekl klubovému webu vítkovický útočník Jan Hruška.

Zlín nedal Přerovu šanci

Zlín proti Přerovu už v 17. minutě získal čtyřbrankový náskok. V čase 5:35 se jako první z týmu Beranů prosadil Jakub Herman, další branky přidali Jan Dufek, Vojtěch Dobiáš a Bedřich Köhler. V závěrečné dějství se trefili ještě znovu Köhler a Zdeněk Okál. Gólman Daniel Huf udržel díky 29 zákrokům čisté konto.

Klíma začal skvěle

V Hradci Králové se v prvním domácím vystoupení v dresu Mountfieldu proti Kometě Brno rychle ukázal útočník Kelly Klíma. Třiadvacetiletý syn mistra světa z roku 1985 a vítěze Stanleyova poháru s Edmontonem (1990) Petra Klímy, který na východ Čech zamířil za dvojčetem Kevinem po působení v Tucsonu v AHL a Rapid City v ECHL, již po 79 vteřinách otevřel skóre.

Zleva Tomáš Bartejs z Brna, Jakub Orsava z Hradce Králové a brankář Brna Lukáš Klimeš.

Využil ideální přihrávku Vladimíra Růžičky, další ofenzivní akvizice ze Sparty. Ve 47. minutě si role vyměnili a syn hlavního kouče Hradce dovršil výsledek. O čistý štít domácích se podělili Marek Mazanec a Štěpán Lukeš, každý odchytal půlku zápasu.

Pardubice si poradily s Olomoucí

Pardubice v Enteria Areně před 1649 diváky, přičemž kapacitu snížila opatření proti šíření covidu-19, dvakrát ztratily vedení, ale nakonec vyhrály. Velký podíl na tom měl střelec dvou gólů Jan Mandát. V 50. minutě získal Dynamu náskok 3:2 a poté, co 65 sekund před koncem v přesilové hře zvýšil Robert Kousal, dovršil výsledek v čase 59:06.

Zleva Jiří Ondrušek z Olomouce a Radoslav Tybor z Pardubic.

Sparta nestačila v závěru

Na Spartu do jejich tréninkové Tisport arény přišlo na první utkání 1369 fanoušků a Pražané bez řady opor podlehli Plzni v prodloužení, přestože vedli 2:0 a 3:1.

Nastavení vynutil šest minut před koncem třetí třetiny útočník David Stach a navrátil do plzeňského dresu z Kladna po 82 vteřinách prodloužení i rozhodl.

Generali Česká Cup, 2. kolo základních skupin:
Skupina A:
HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň 3:4 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)
Branky a nahrávky: 14. Tomášek (T. Pavelka), 32. A. Kudrna (T. Pavelka, Říčka), 43. Klodner - 37. Rob (Kracík), 53. Kodýtek (Eberle, P. Straka), 54. Stach, 62. Stach. Rozhodčí: Jeřábek, Vrba - Ondráček, Komínek. Vyloučení: 4:1. Využití: 1:0. Diváci: 1369.
Skupina B:
HC Energie Karlovy Vary - Bílí Tygři Liberec 4:5 v prodl. (1:0, 1:1, 2:3 - 0:1)
Branky a nahrávky: 17. Skuhravý (Vondráček), 37. Černoch z trestného střílení, 53. Kohout (Koblasa, Černoch), 58. O. Beránek z trestného střílení - 35. Zachar (Hanousek, A. Musil), 44. Zachar (P. Jelínek), 45. J. Vlach (Průžek, Rychlovský), 49. Lenc (T. Rachůnek), 61. Gríger (T. Rachůnek, Rosandič). Rozhodčí: R. Svoboda, Šindel - Pešek, Malý. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 738.
Skupina C:
HC Dynamo Pardubice - HC Olomouc 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 14. Claireaux (Blümel, J. Mikuš), 17. Paulovič (J. Mikuš, Blümel), 50. Mandát (J. Mikuš, Poulíček), 59. R. Kousal (Vondrka, Tybor), 60. Mandát (Poulíček) - 15. Bambula (Ostřížek, V. Tomeček), 48. Navrátil (Olesz). Rozhodčí: Horák, Sýkora - Frodl, Hnát. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 1649.
Mountfield Hradec Králové - HC Kometa Brno 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Kelly Klíma (V. Růžička, Čáp), 47. V. Růžička (Kelly Klíma). Rozhodčí: Kubičík, Obadal - Bryška, Axman. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 750.
Skupina D:
HC Vítkovice Ridera - HC Oceláři Třinec 3:4 (0:0, 1:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 26. Lakatoš (Štencel, M. Svoboda), 41. J. Hruška (Štencel, Schleiss), 46. Marosz (L. Krenželok, Mallet) - 34. P. Vrána (M. Adámek), 37. P. Vrána (M. Stránský, Martin Růžička), 52. Gernát (Hrehorčák), 59. Martin Růžička (Gernát, P. Vrána) Rozhodčí: Dědek, Kika - Gebauer. Vyloučení: 7:8, navíc Dravecký (Třinec) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 400.
HC Zubr Přerov - PSG Berani Zlín 0:6 (0:4, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 6. Herman (Václavek), 13. Dufek (Řezníček), 17. Dobiáš, 17. Köhler (D. Nosek, Dufek), 50. Köhler (Honejsek, Šlahař), 59. Okál (Honejsek, Šlahař). Rozhodčí: Úlehla, Veselý - Kis, Rampír. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 500