Třinec - Liberec 3:0Stav série 4:1Mistři! Oceláři srazili Bílé Tygry a obhájili extraligový titul

30. Rodewald 1 : 0
52. Kovařčík 2 : 0
58. Dravecký 3 : 0

Hokejisté Třince porazili v pátém zápase finále play off extraligy Liberec 3:0 a potřetí v klubové historii získali mistrovský titul. Oceláři vybojovali Masarykův pohár podruhé za sebou. Také v roce 2019 porazili ve finále Liberec, v minulé sezoně bylo play off kvůli pandemii koronaviru předčasně ukončeno.

Tým Třince se fotografuje s Masarykovým pohárem pro vítěze extraligy.

Dnešní duel, který sledovalo po upravené výjimce ministerstva zdravotnictví přímo v aréně zhruba tisíc fanoušků, rozhodli domácí v početních výhodách. První gól vstřelil ve 30. minutě Jack William Rodewald, druhý v 52. minutě Michael Kovařčík.

Poslední slovo měl při power play hostů Vladimír Dravecký. Brankář Ondřej Kacetl udržel pošesté v play off a podruhé ve finále čisté konto. Neinkasoval ani v předešlém utkání v Liberci.

Zleva Daniel Kurovský z Třince a Daniel Špaček z Liberce.

Do sestavy hostů se po dvouzápasovém trestu vrátil kapitán Jelínek, chyběli ale nejproduktivnější hráč play off Birner, Gríger a Hanousek.

Drtivý tlak Třince

Oceláři se do oslabených Tygrů zakousli hned od úvodní buly a již po 12 sekundách se do velké šance dostal Doudera, Kváča byl ale připravený. V první minutě musel liberecký gólman čelit celkem třem velkým příležitostem domácích.

Nápor Třince přibrzdilo vyloučení Kurovského, jehož ale po minutě následoval na trestnou lavici Vlach, takže oba týmy si zahrály zkrácené přesilové hry. Blíže k brance měli domácí, Kváča ale samostatný nájezd Hrni betonem vyrazil nad horní tyč.

Zleva Martin Gernát z Třince a Radan Lenc z Liberce.

Kváčův protějšek Kacetl si první zákrok připsal až v 6. minutě, nic vážného ale v první třetině řešit nemusel. Liberečtí jej výrazně neprověřili ani v přesilové hře při Chmielewského vyloučení.

Rodewald rozhodl

Početní výhoda tak pomohla do vedení domácím. Pabiškův faul Slezané ještě nepotrestali, velkou šanci Rodewalda při špatném střídání hostů zastavil Kváča. Následující nedovolený zákrok Vitáska se ale stal Severočechům osudný. Po přihrávce Michaela Špačka otevřel skóre šestým gólem v play off Rodewald.

Zleva Ronald Knot z Liberce, brankář Liberce Petr Kváča, Erik Hrňa z Třince, Jaroslav Vlach z Liberce a Petr Vrána z Třince.

Tygři po inkasované brance přidali na důrazu, snažili se více střílet, nebezpečnější byli ale i nadále domácí. Například ve 38. minutě mohl zvýšil Hrehorčák, ale neuspěl stejně jako o chvíli dříve Růžička.

Vizitka hokejového klubu Oceláři Třinec, vítěze extraligy:
Rok založení: 1929
Klubové barvy: červená a bílá
Největší úspěchy: 3x mistr ligy (2011, 2019, 2021)
Hala: Werk Arena (kapacita 5400 diváků)
Trenér: Václav Varaďa
Legendy: Richard Král, Jiří Polanský, Jan Peterek
Současné opory: Martin Gernát, Milan Doudera, Martin Růžička, Matěj Stránský
Ostatní: klub byl založen v roce 1929 jako SK Třinec, na domácí scéně dlouho nehrál významnou roli; otevřením zimního stadionu v roce 1967 nastaly podmínky pro jeho vzestup, který o dva roky později vyústil v postup do druhé ligy; tu hrál Třinec i po rozdělení Československa, v extralize působí nepřetržitě od sezony 1995/96; od té doby jen dvakrát nepostoupil do vyřazovací části, do finále se probojoval šestkrát; v základní části této sezony skončil Třinec druhý, v play off si postupně poradil s Brnem (4:0 na zápasy), Mladou Boleslaví (4:3) a ve finále s Libercem (4:1); klub finančně podporují tamní železárny.

Ve 45. minutě mohl Oceláře přiblížit zisku titulu Roman, z brejku ale trefil jen levou tyč liberecké branky. Snahu hostů o vyrovnání přerušilo Rosandičovo vyloučení a Třinec v přesilovce přidal druhý gól.

Střelu Gernáta od modré čáry po další Špačkově přihrávce tečoval Kovařčík. Necelé tři minuty před koncem duelu se hosté rozhodli riskovat bez brankáře, místo vykřesání naděje ale potřetí inkasovali.

Play off Tipsport extraligy - 5. zápas:
HC Oceláři Třinec - Bílí Tygři Liberec 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 30. Rodewald (M. Špaček), 52. M. Kovařčík (Gernát, M. Špaček), 58. Dravecký (Rodewald). Rozhodčí: R. Šír, Lacina - Hynek, Lederer. Vyloučení: 3:4, navíc Plodek (kustod Liberce) do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 879 (omezený počet). Konečný stav série: 4:1.
Třinec: Kacetl - Gernát, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, Adámek, Freibergs - M. Růžička, P. Vrána, M. Stránský - Hrňa, Marcinko, Kurovský - Rodewald, M. Špaček, M. Kovařčík - Dravecký, M. Roman, Hrehorčák - Chmielewski. Trenér: Varaďa.
Liberec: Kváča - Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandič, Havlín, Derner - Lenc, A. Musil, Bulíř - A. Najman, P. Jelínek, J. Vlach - D. Špaček, J. Šír, Rychlovský - Dlouhý, Pabiška, Průžek. Trenér: Augusta