Schwarz deptal sparťany a věří v úspěch. Ukázali jsme sílu, řekl liberecký hrdina

Měsíc a půl nechytal, tažení Bílých Tygrů v play off sledoval jen ze střídačky a při formě Jána Lašáka to nevypadalo, že by se do brány ještě v této sezóně dostal. Po nevydařené druhé třetině třetího finále ho však Filip Pešán nasadil mezi tři tyče a Marek Schwarz mu svým výkonem natolik zamotal hlavu, že v úterý dostal příležitost rovnou od začátku. A tento tah se kouči libereckých hokejistů náramně vyplatil. Třicetiletý gólman kryl devatenáct střel soupeře včetně trestného střílení Miroslava Formana. I jeho zásluhou nakonec Severočeši vyhráli v O2 areně 4:1 a srovnali stav série na 2:2.

Liberecký brankář Marek Schwarz kryje trestné střílení sparťanského útočníka Miroslava Formana.

K úplné spokojenosti vám chybí asi jen čisté konto, je to tak?

Na té nule vůbec nezáleží. Vyhráli jsme, je to 2:2. Všichni jsme spokojení. Podali jsme týmový suprový výkon a když budeme takhle hrát dál, tak věřím v úspěch.

Kdy jste se dozvěděl, že budete chytat ve čtvrtém finálovém utkání?

Ráno na mítinku. Měl jsem tedy dost času se na to připravit. Pomohla mi včerejší třetí třetina. Sáhl jsem si trochu na puk. Při tréninku je to něco jinýho. Kluci přede mnou mi dneska hodně pomohli.

V druhé třetině jste kryl trestné střílení Miroslava Formana. Byl to zlomový moment utkání? Vedli jste 2:0, Sparta by měla ještě spoustu času na obrat...

Při nájezdu jsem si počkal, co hráč udělá. Byl jsem trpělivý. Asi by se zápas trochu změnil, kdyby snížili. Já si ale myslím, že bychom to stejně zvládli.

Gól jste inkasoval až v samém závěru. Jak byste situaci okomentoval?

Nechal jsem se zatáhnout do strany a trefil mi to do protipohybu. Hlavní ale je, že se vyhrálo.

Pociťoval jste před začátkem zápasu nervozitu?

Nebudu říkat, že jsem nebyl nervózní. Ale naštěstí se to od začátku vyvíjelo dobře. V první třetině jsem neměl moc práce. Kluci přede mnou mi hodně pomohli. Ve druhé třetině zblokovali hodně střel.

V první třetině jste soupeře jasně přestříleli, ale gól nedali. Mrzely vás v kabině neproměněné šance?

Bezbrankový stav 0:0 byl pro nás dobrý. Myslím si, že jsme podali jeden z nejlepších výkonů v této sérii.

Na rozdíl od pondělního zápasu jste hráli mnohem disciplinovaněji, udrželi jste emoce na uzdě. Byl to hlavní klíč k úspěchu?

Každopádně. Myslím si, že to dneska bylo i vidět. Když hrajeme svůj hokej, nejsme nervózní, tak je naše hra perfektní.

V celém play off jste kryl záda Jánu Lašákovi. Jak těžké bylo naskočit rovnou do finále?

V sezóně jsem mohl chytat za Benátky, ale tady to bylo měsíc a půl od mého posledního zápasu. To už mi občas hrabalo. Je fakt nepříjemný a těžký udržet pozitivní náladu. Naštěstí mám lidi, se kterými si můžu popovídat a kteří mi dokážou pomoct.

Zápas jste vyhráli i bez potrestaných útočníků Vampoly a Lakatoše. Těší vás tento fakt?

Je velmi důležité, že je tým tak silný, že se dokáže poprat i s absencemi. Ukázali jsme sílu.

Jak dopadne pátý finálový zápas play off mezi Libercem a Spartou?