Chomutov zlomil odpor Ocelářů a jde dál. Obrat k postupu zvládl i mistr z Liberce

Chomutov/Plzeň

Hokejisté Chomutova i Liberce po středečních prohrách využili druhý mečbol na postup do semifinále extraligového play off. Piráti v domácím prostředí zdolali Třinec 5:3 a na zápasy vyhráli 4:2. Mezi posledními čtyřmi jsou poprvé v historii. Dál jde i mistrovský Liberec. A také po obratu v dnešním zápase. Vyhrál v něm 5:4 a v sérii 4:2. V semifinále, které startuje ve středu, se utká Liberec s Chomutovem a Hradec Králové s Kometou Brno.

Radost chomutovských hokejistů z vyrovnávací branky na 1:1 proti Třinci.

Chomutov uspěl v šestém čtvrtfinálovém utkání, ačkoliv po první třetině prohrával 1:3. Favorizovaným Ocelářům, druhému celku základní části, končí sezóna.

Po dvou třetinách vyrovnaný duel rozhodl ve 44. minutě tečí v přesilovce útočník Michal Poletín. Postup pak zpečetil při power play trefou do prázdné branky obránce Jan Rutta.

Otočit nepříznivý stav z 1:3 na zápasy se v historii samostatné české extraligy podařilo jen pětkrát. Naposledy to svedl před sedmi lety Třinec v semifinále proti Slavii, na jejíž lavičce tehdy stál současný kouč Pirátů Vladimír Růžička. Teď se jim to neopvedlo.

Série Chomutova s Třincem byla extrémně vyrovnaná, předešlá čtyři utkání muselo rozhodnout až prodloužení. Dohromady tak oba týmy odehrály přes 440 minut. Zvlášť pro Piráty je to nesmírně vyčerpávající, neboť kvůli předkolu play off je dnes čekal už jedenáctý zápas za posledních devatenáct dnů.

Chomutov, který v předkole proti Mladé Boleslavi otočil z 0:2 na konečných 3:2 po úvodních porážkách doma, má již nyní jisté nejlepší umístění od sezóny 1957/58, kdy skončil čtvrtý.

Plzeň třikrát vedla

Se stejně náročným programem bojovala i Plzeň. Ve středu na ledě úřadujících šampiónů z Liberce předvedla úžasný obrat, když ve druhé třetině čtyřmi góly otočila skóre z 1:3 na 5:3 a snížila stav série. Ale nedělní rozhodující sedmý duel si dnes nevynutila. Neobhájí loňský bronz a obsadí konečné osmé místo.

Přitom třikrát vedla. Severočeši ale v polovině utkání díky trefám Jana Ordoše a Milana Bartoviče otočili stav na 4:3 a na začátku třetí třetiny zvýšil Lukáš Vantuch. Za domácí už jen zkorigoval výsledek 130 vteřin před koncem Jakub Lev.

Vrcholila též série o baráž mezi Jihlavou a Kladnem (na zápasy 4:3, v rozhodujícím utkání mezi kluby se slavnou minulostí vyhráli domácí 1:0).

Semifinále začíná ve středu

Semifinále startuje ve středu 29. března v Hradci Králové, první duel v Liberci je na programu v pátek. Hradec Králové se s Kometou utkájí v play off extraligy premiérově. Liberec s Chomutovem spolu hrály loni ve čtvrtfinále a Bílí Tygři ovládli sérii 4:0 po výsledcích 4:1, 4:1, 3:1 a 7:2.

O finalistech bude jasno nejdříve ve středu 5. dubna a nejpozději v úterý 11. dubna. Boj o titul odstartuje v pátek 14. dubna, rozhodnuto bude nejdříve ve středu 19. dubna a nejpozději týden nato.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy, 6. zápasy:
Chomutov - Třinec 5:3
Branky: 12. a 40. Skokan, 29. Mrázek, 43. Poletín, 59. Rutta - 10. Petružálek, 17. Rákos, 17. Adamský
Konečný stav série: 4:2.
Plzeň - Liberec 4:5
Branky: 11. Čerešňák, 20. Kadlec, 26. Preisinger, 58. Lev - 14. Dlouhý, 23. Radivojevič, 31. Ordoš, 33. Bartovič, 42. Vantuch
Konečný stav série: 2:4.
Program Generali play off hokejové Tipsport extraligy:
Semifinále:
Středa 29. března - 1. zápas:
17:20 Mountfield Hradec Králové - HC Kometa Brno (vzájemné zápasy v této sezoně: 1:3, 5:1, 3:4, 3:4 v prodl.).
Čtvrtek 30. března - 2. zápas:
17:20 Mountfield Hradec Králové - HC Kometa Brno.
Pátek 31. března - 1. zápas:
17:20 Bílí Tygři Liberec - Piráti Chomutov (2:3 po sam. nájezdech, 2:0, 3:0, 4:5).