Třinec - Brno 1:4Stav série 1:4Kometa se rozzářila nad Třincem, do Brna veze rekordní titul

1. Zohorna 0 : 1
9. Nečas 0 : 2
17. Mallet 0 : 3
50. Jank 1 : 3
56. Zohorna 1 : 4

Hokejisté Komety Brno dotáhli do úspěšného konce obhajobu extraligového titulu. V nedělním pátém utkání finále play off zvítězili na ledě Třince 4:1 a stejným výsledkem uzavřeli i stav série. Kometa vybojovala rekordní třináctý titul v nejvyšší soutěži, dosud se s dvanácti triumfy dělila o první místo s jihlavskou Duklou.

Oslavy v kabině Komety Brno II

V čele historické tabulky šampionů nejvyšší soutěže se Kometa, která se loni vrátila na trůn po 51 letech, osamostatnila před Duklou Jihlava. Ta s 12 tituly krakovala od roku 1991. Na úspěšnou obhajobu titulu extraliga čekala jedenáct let, naposledy se husarský kousek povedl pražské Spartě v letech 2006 a 2007.

Vedení už po 25 sekundách

Kometa vykročila za čtvrtou výhrou v sérii v řadě už ve 25. vteřině utkání. Hruškovu střelu z levého kruhu vyrazil Hrubec tak nešťastně, že se od Krajíčkovy brusle odrazil puk před prázdnou branku a Radim Zohorna snadno otevřel skóre. Oceláři mohli odpovědět při Čermákově vyloučení, ale na Ciencialovu přihrávku nedosáhl Svačina a v šanci neuspěl ani Ondřej Kovařčík.

Kometa svou první přesilovku v utkání při pobytu Polanského na trestné lavici zužitkovala. V deváté minutě nabil Krejčík za levý kruh Nečasovi, který se trefil přesně k protější tyči. Snížit se pokoušel z dorážky Petružálek, jehož pak povalil Barinka, ale Třinec početní výhodu nevyužil.

A další přesilová hra po dalším faulu kapitána Čermáka dopadla pro Třinec ještě hůře - Kometa v oslabení zvýšila na 3:0. Hynek Zohorna sice v přečíslení dvou na jednoho neprotlačil první přihrávku na Malleta přes Svačinu, puk se k němu ale odrazil zpátky a nahození už skončilo za Hrubcem. Gól byl připsán před brankou operujícímu Malletovi.

Naděje trvala jen chvíli

Do druhé třetiny Hrubce vystřídal Hamerlík a Třinec se vrhnul do ofenzivy, aby se pokusil vykřesat naději. Velkou šanci měl ve 24. minutě Vlach, ale Čiliak nejdříve zasáhl levým betonem a druhým pokusem třinecký centr trefil boční síť.

Oceláři v polovině utkání odolali při Marcinkově trestu, ale zdramatizovat vývoj se jim nedařilo. Na neprůstřelném Čiliakovi ztroskotal v 36. minutě i Svačina. Navíc Třinec nabídl soupeři další přesilovku po Jankově faulu.

V úvodu závěrečného dějství šli domácí pykat za špatné střídání a zvýšit mohl Haščák, který však ztroskotal na Hamerlíkovi. Boj Ocelářů proti defenzivě Komety byl dlouho marný. Třinec sáhl už téměř 11 minut před koncem k power play. V 50. minutě sebral Čiliakovi čisté konto střelou z pozice ze levým kruhem Jank, v té době byl Hamerlík zpátky v brance.

Kometa se vzápětí ubránila při Krejčíkově trestu a naděje definitivně sebral domácím v 56. minutě při pokračující hře bez brankáře Hynek Zohorna, který se s osmi trefami osamostatnil v čele tabulky střelců play off. Stav už se nezměnil a Kometa se po loňském triumfu v domácím prostředí mohla tentokrát oddávat oslavám na soupeřově ledě.

Finále play off hokejové extraligy - 5. zápas
HC Oceláři Třinec - HC Kometa Brno 1:4 (0:3, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 50. Jank (Polanský, Linhart) - 1. R. Zohorna (J. Hruška, O. Němec), 9. Nečas (Krejčík, M. Erat), 17. Mallet, 56. H. Zohorna (Nečas). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Ondráček, Pešek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5200 (vyprodáno). Konečný stav série: 1:4.
Třinec: Hrubec (21. Hamerlík) - Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Roth, Jank, Linhart - J. Petružálek, Roman Vlach, Rákos - Rudovský, Marcinko, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala - od 21. navíc Kofroň. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.
Brno: Čiliak - O. Němec, Barinka, Krejčík, Gulaši, Bartejs, Malec - M. Erat, J. Hruška, R. Zohorna - Haščák, P. Holík, Zaťovič - Mallet, Nečas, H. Zohorna - Dočekal, L. Čermák, Vincour - od 21. navíc Vondráček. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Horáček.
Přehled vítězů hokejové extraligy (od roku 1994)