Jan Kovář se stal nejlepším nahrávačem KHL

Moskva

Český hokejový útočník Jan Kovář z Magnitogorsku se stal suverénně nejlepším nahrávačem základní části Kontinentální ligy, v produktivitě skončil druhý a měl i nejlepší bilanci účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech. Loňská posila Metallurghu z Plzně si připsala v 54 zápasech 68 bodů za 23 branek a 45 asistencí.

Jan Kovář na tréninku reprezentace

V kanadském bodování zaostal třiadvacetiletý Jan Kovář o pět bodů za spoluhráčem Sergejem Mozjakinem, který v šestém ročníku KHL vyhrál produktivitu základní části už počtvrté. Ovládl ji také v sezónách 2008/09, 2009/10 a 2012/13. Třetí skončil poslední z úderného tria Magnitogorsku Danis Zaripov s 64 body.

Nejlepším střelcem se stal Mozjakin a obhájil korunu pro krále kanonýrů z minulého ročníku. Se 34 trefami předčil o šest přesných zásahů Američana Brandona Bochenského z Astany a o gól zaostal za svojí bilancí při minulém triumfu. Tím vyrovnal maximum, o které se dělili z první sezóny KHL 2008/09 Češi Jan Marek (Magnitogorsk) a Pavel Brendl (Nižnij Novgorod) a z ročníku 2009/10 Slovák Marcel Hossa (Dinamo Riga).

Mezi nahrávači měl Jan Kovář náskok šesti asistencí před Mozjakinem a Zaripovem. Mezi střelci mu patřilo páté místo. V bilanci plus/minus nasbíral 46 kladných bodů, o tři více než Mozjakin.

Z dalších českých hokejistů byl v produktivitě patnáctý Roman Červenka z Petrohradu, jenž si připsal v 53 duelech 39 bodů za 14 tref a 25 asistencí. Pětadvacátý Lukáš Kašpar z Doněcku nasbíral ve 49 duelech 36 bodů za 16 branek a 20 přihrávek. V tomto ročníku KHL se představil rekordní počet 47 českých hokejistů, který překonal 45 zástupců z minulého ročníku.

Mezi brankáři se Jakub Kovář z Jekatěrinburgu podělil se šesti čistými konty o třetí místo. S devíti nulami kraloval Vasilij Košečkin z Magnitogorsku.

Individuální statistiky Kontinentální hokejové ligy:
Kanadské bodování:
1. Mozjakin 54 zápasů/73 bodů (34 branek + 39 asistencí)
2. Jan Kovář 54/68 (23+45)
3. Zaripov (všichni Magnitogorsk) 53/64 (25+39)
4. Bochenski 54/58 (28+30)
5. Dawes (oba Astana) 54/49 (26+23)
6. Salminen (Nižnij Novgorod) 54/47 (18+29)
7. Malychin (Jekatěrinburg) 54/44 (22+22)
8. K. Wilson (Dinamo Riga) 49/44 (17+27)
9. Lehterä (Novosibirsk) 48/44 (12+32)
10. Hossa (Dinamo Riga) 50/41 (22+19),
...
15. Červenka (Petrohrad) 53/39 (14+25)
25. Kašpar (Doněck) 49/36 (16+20).
Brankáři:
Jakub Kovář (Jekatěrinburg) odchytal ve 48 zápasech 2803:41 minuty, inkasoval 94 branek, průměr má 2,01 obdržené branky na zápas, úspěšnost zákroků 93,1 procenta a šestkrát udržel čisté konto.
Jakub Štěpánek (Čerepovec) odchytal v 47 zápasech 2776:40 minut, inkasoval 97 branek, průměr má 2,10 obdržené branky na zápas, úspěšnost zákroků 93,1 procenta a čtyřikrát udržel čisté konto.
Alexander Salák (Petrohrad) odchytal ve 34 zápasech 2048:53 minut, inkasoval 67 branek, průměr má 1,96 obdržené branky na zápas, úspěšnost zákroků 92,9 procenta a třikrát udržel čisté konto.
Miroslav Kopřiva (Slovan Bratislava) odchytal ve 17 zápasech 871:02 minut, inkasoval 38 branek, průměr má 2,62 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 90,8 procenta.
Jan Lukáš (Lev Praha) odchytal v jednom zápase 39:36 minut, inkasoval jednu branku, průměr má 1,52 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 91,7 procenta.
Jakub Sedláček (Dinamo Riga) odchytal v 17 zápasech 956:15 minut, inkasoval 43 branek, průměr má 2,70 obdržené branky na zápas, úspěšnost zákroků 91,0 procenta a jednou udržel čisté konto.