Lotyšsko - Norsko 3:4 SNLotyšsko podlehlo Norsku a zkomplikovalo si boj o čtvrtfinále MS

Riga

Hokejisté domácího Lotyšska podlehli na mistrovství světa v Rize Norsku 3:4 po samostatných nájezdech, bodovali sice ve čtvrtém z pěti zápasů, ale výrazně si zkomplikovali boj o čtvrtfinále. Na čtvrtém místě mají náskok jednoho bodu před pátým Kazachstánem a dvou bodů před šestou Kanadou. O druhém vítězství sedmých Norů rozhodl v šesté sérii rozstřelu Michael Haga.

Norská gólová radost.

Jubilejní 100. zápas na MS odehrál obránce Jonas Holös, který na tuto hranici dosáhl jako první Nor a celkově jako 21. hokejista v historii. S patnácti účastmi na světových šampionátech třiatřicetiletý Holös zaostává jen o jednu za rekordmany Mathiasem Segerem a Andersem Ambühlem ze Švýcarska.

Norové se ujali ve čtvrté minutě vedení. Sondre Olden vyjel zpoza branky, vystřelil bekhendem a puk za Matisse Kivleniekse srazil Arturs Kulda. Vzápětí mohl vyrovnat z přečíslení Krastenbergs, ale dočkal se až v čase 11:55, kdy se trefil z pozice za pravým kruhem.

Otočit stav mohl v 15. minutě z úniku Ronalds Keninš, ale ztroskotal na Henriku Haukelandovi. O tři minuty později už Keninš tváří v tvář norskému gólmanovi uspěl a bekhendový blafák zakončil mezi betony.

Lotyšská radost v utkání s Norskem.

Norové srovnali krok po 68 sekundách druhé části, kdy v oslabení ujel Ken André Olimb a střelou z mezikruží nedal Kivlenieksovi šanci. Vrátit vedení domácím mohl ve 28. minutě po přihrávce Ralfse Freibergse Miks Indrašis, ale minul.

Na začátku třetí třetiny se radovali naopak Norové, protože z pozice mezi kruhy se trefil Mathias Emilio Pettersen. V 50. minutě překvapil z levé strany z úhlu Haukelanda Kristians Rubins a duel dospěl do prodloužení. V něm Lotyši nevyužili přesilovou hru a nájezdy rozuzlil Haga.

Mistrovství světa v hokeji v Rize - skupina B (Arena Riga):
Lotyšsko - Norsko 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Krastenbergs (Rubins), 18. Keninš (Abols, Sotnieks), 50. Rubins (Balinskis) - 4. Olden (Kaasastul, Trettenes), 22. K. A. Olimb (Rosseli Olsen), 42. Pettersen (Rosseli Olsen, K. A. Olimb), rozhodující sam. nájezd Haga. Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Stano - Synek (oba SR), Hynek (ČR). Vyloučení: 4:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Bez diváků.
Lotyšsko: Kivlenieks - Rubins, Balinskis, Cibulskis, Sotnieks, A. Kulda, Freibergs, Jaks - Darzinš, Abols, Keninš - Rihards Bukarts, Džerinš, Roberts Bukarts - Karsums, Indrašis, Daugavinš - M. Redlihs, Marenis, Krastenbergs. Trenér: Bob Hartley.
Norsko: Haukeland - Lilleberg, Holös, Lesund, Espeland, Kaasastul, Krogdahl - Pettersen, K. A. Olimb, Rosseli Olsen - Olden, Trettenes, T. Lindström - Haga, Salsten, M. Olimb - Solem, Henriksen, Röymark. Trenér: Petter Thoresen.