KOMENTÁŘ: Muž, který hledal a nenašel. Pešán rychle ztrácel důvěru k hráčům, nepomohly ani montérky

4. června 2021 16:39 - Praha

Výsledky ani hra českých hokejistů v Rize fanoušky rozhodně nenadchly, přitom podle jmen se pro šampionát poskládal solidní národní tým. Vítězství v posledním díle evropské tour dávalo snad i medailové vyhlídky. Ještě reprezentace dostala slušnou injekci z posil NHL a už se jen čekalo, jak trenér Filip Pešán mužstvo v dějišti turnaje vyladí. A přiznejme si na rovinu, nepovedlo se mu to vůbec.

 

Vít Šimánek, ČTK

Pešán vždycky působil jako ten, který si ví na střídačce za všech okolností rady a dělá správná rozhodnutí. Na mistrovství světa chtěl být tím koučem, který všechno řídí, prosazuje své plány a jak sám říkal, dokáže hráče svázat do systému. Jenže velmi rychle k nim ztrácel důvěru, neustále něco měnil a míchal sestavou tak usilovně, až z toho vznikl dost nechutný hokejový koktejl.

Sice říkal, že hledá tu správnou tvář týmu, jenže za osm utkání nic nenašel. Pešán tápal a působil tak, že neví, co má s mužstvem dělat. Místo potřebného klidu do něj vnášel spíš chaos, v němž upadali do šedi průměru i výborní hokejisté. Není pak divu, že se česká reprezentace během šampionátu ocitla několikrát ve stavu klinické smrti a velmi vážně jí hrozilo, že vůbec poprvé v historii nebude hrát na MS ani čtvrtfinále.

Pešán: Jestli se odvolám nebo podám demisi? Nevím, na co se ptáte! Je to neúspěch, jsem zklamaný

Nakonec do té propasti místo ní spadli Švédové. Jasně, jsou tu i česká pozitiva, úžasný obrat ve třetí třetině právě s nimi, k postupu ze skupiny tolik potřebné a vydřené výhry nad Dány i Bělorusy, ale jinak to byla hokejová křeč a bída, spojená s trenérovým zoufalstvím. Už jen vlastním podivem nad tím, jak široké kluziště v Rize je, naznačil hloupost závěrečné přípravy v pražské O2 areně, kde má led zámořské rozměry.

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS v hokeji probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Všechny zápasy skupinové části i play off hostí Riga. Česká reprezentace postoupila ze skupiny A ze třetího místa a ve čtvrtfinále hraje s Finskem, které obhajuje zlato. Češi se budou snažit vylepšit čtvrté místo.

Některé hráče za malichernosti zatracoval, dokonce mluvil o veřejných mini popravách, a naopak další vyloženě se trápící hokejisty nechával v sestavě. Za všechno mluví šachy kolem prvního útoku. S Kubalíkem a Kovářem odehrál první dvě utkání Vrána a nefungovalo to. Kouč tak zkoušel různé jiné varianty, neustále hledal. Nakonec ale vymyslel, světe div se, že se pro čtvrtfinále vrátí k nefunkčnímu modelu. A když během duely s Finy zjistil, že platí status quo, tak elitní hráče zase od sebe roztrhl.

Oblíbeným Pešánovým úslovím během turnaje bylo, že hráči musí obléknout montérky a začít makat. Jenže, jak naložit s neodbytným pocitem, že měl v Rize k dispozici dobrý tým, který zahrál výrazně pod své možnosti, což jde logicky za trenérem?

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Sportcz (@sport.cz_ig)

Zatím ani jako šéftrenér, ani jako kouč na reprezentační střídačce Pešán neudělal nic viditelného, aby se český hokej pohnul. Tedy ne dál a dál sestupným směrem, nýbrž konečně někam vzhůru.

Absolvent právnické fakulty Univerzity Karlovy, jehož osudem se stala sportovní žurnalistika. V redakci Práva působí Martin Kézr od roku 1990 a své zkušenosti předává rovněž posluchačům Vyšší odborné školy publicistiky v Praze. Je vedoucím hokejové sekce Klubu sportovních novinářů.

Oznámkujte výkon hráčů české hokejové reprezentace na celém MS v Rize (jako ve škole: 1 - nejlepší, 5 - nejhorší)

Jakub Flek

2,0

Dominik Kubalík

2,5

Robin Hanzl

2,5

Roman Will

2,6

David Sklenička

2,7

Filip Hronek

2,8

David Musil

2,9

Michael Špaček

3,0

Šimon Hrubec

3,0

Filip Chytil

3,1

Jan Kovář

3,1

Libor Šulák

3,1

Matěj Blümel

3,1

Filip Zadina

3,2

Jakub Vrána

3,3

Jiří Smejkal

3,3

Lukáš Klok

3,3

Adam Musil

3,4

Radan Lenc

3,6

Libor Hájek

3,7

Lukáš Radil

3,7

Andrej Šustr

3,8

Jiří Sekáč

3,8

Matěj Stránský

3,8

Tomáš Zohorna

3,9

Michal Moravčík

4,0


Časová osa: MS v hokeji 2021

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..