Rubriky:

MS 2016

Kašpar jel nájezd s čistou hlavou, svůj klenot vybrousil k dokonalosti

8. května 2016 06:20 - Moskva

Jakoby měl nyní v reprezentaci patent na úspěšné nájezdy. Lukáš Kašpar ukázkově vyřešil bitvu českých hokejistů s Lotyšskem na MS v Moskvě a zachránil tím pro reprezentaci už málem ztracené dva body, které se na konci základní skupiny třeba ukáží jako klíčové.

 

Roman Vondrouš, ČTK

Třicetiletý útočník se pasoval do role spolehlivého exekutora při samostatných nájezdech. Úplně stejně jako na šampionátu rozhodl už při únorovém utkání evropské tour v Třinci o skalpu Rusů a shodně zakončil i své trestné střílení o dva měsíce později ve stejné soutěži s Finy v Oulu. Také tam pomohl k české výhře. „Už jsem to říkal často, tuto sezónu si na nájezdy prostě věřím a zase to tam padlo," prohlásil Kašpar.

Způsob zakončení brankáři mezi nohy postupně vybrousil k dokonalosti, jde o český hokejový klenot. „Přemýšlel jsem nad nějakým zakončením v blafáku, a když jsem to začal takhle dělat, zjistil jsem, že to je prostě pro gólmana těžké," podotkl Kašpar, u nějž trefy z nájezdů převažují v sezóně nad neúspěšnými. „Snad jen tři jsem nedal, ale kolik těch pokusů bylo celkem, to přesně nevím. Určitě ale víc než deset."

Kašpar má šikovné ruce a dokáže využít momentu překvapení. Když svůj nájezd dobře provede, zdá se být takřka nechytatelný. „I kdyby mi to ten kluk v brance nějak přečetl a pohlídal si nohy, tak bych mu to mohl nacpat nahoru nad rameno," ujistil Kašpar, že má náhradní plán.

Právě vysoká úspěšnost pomáhá i jeho psychice. Na klíčový nájezd proti Lotyšům šel proto docela v klidu. „Když mi nájezdy celou sezónu takhle vycházejí, tak mám sebevědomí a vlastně i čistou hlavu. Nervózní jsem tedy ani nebyl. I když je pravda, že jsem si tam trošku špatně najel a musel to korigovat," líčil.

Vítězným gólem tak trochu odčinil svůj prohřešek proti pravidlům, po němž Lotyši vyrovnali na 2:2. „Samozřejmě, že se mi to nelíbilo, protože jsem měl pocit, že o žádný faul nešlo. Navíc to bylo v útočném pásmu, když ten kluk zpomalil a já ho jen obskakoval. Úmysl tam určitě nebyl, ale takové věci se v hokeji stávají," konstatoval Kašpar a připustil, že zápas s Lotyšskem měl hodně divoký průběh.

Hokejisté nejprve vedli o dvě branky, pak se ale třikrát trefil soupeř, načež 59 vteřin před koncem přišla český spása při power play a vítěznou tečku pak udělal Kašpar svou velkou zbraní. „Nemělo by se nám stávat, že pustíme dvougólové vedení a necháme soupeře otočit skóre," uznal Kašpar.

„Měli jsme tam ale plno šancí, klidně to mohlo být v půlce utkání 4:0 a nikdo by se nemohl divit," říkal s odkazem na zahozené Jarůškovo sólo i Kempného střelu po přečíslení, kdy Masalskis hodně šťastně vykopl puk do bezpečí. „Bohužel to tam potom padlo Lotyšům, párkrát vystřelili a skóre otočili," tvrdil.

Národní tým ale podle něj nakonec přinesl důkaz o své ohromné bojovnosti a nezdolné víře a ještě výhru urval. „Tohle mužstvo je vnitřně silné, i když máme v sestavě třináct kluků, co jsou na mistrovství světa úplně poprvé," říkal Kašpar, jenž dosud obě své účasti na šampionátech proměnil v medaile. V roce 2010 to bylo zlato, o dva roky později bronz.

Letos je cesta k případnému cennému kovu ještě hodně dlouhá. „Já našemu mužstvu hodně věřím, už jsme ten potenciál ukázali proti Rusům." Důležitost dosavadního zisku pěti bodů na českém kontě pak Kašpar ukázal i na příkladu několika moskevských překvapení. „Vždyť Lotyši vzali bod i Švédům, Kazaši porazili Švýcary. Tady už nikdo desítku dostávat nebude, takže jsme opravdu rádi, že jsme turnaj rozjeli dvěma vítězstvími," usoudil.

Martin Kézr (Moskva), Právo

Zrušit


Časová osa: MS 2016

Filtr článků - MS 2016


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..