Kanada - Finsko 0:4Finové vyškolili Kanadu! Obhájci zlata na MS padli po šestnácti zápasech

27. Kivistö 0 : 1
37. Komarov 0 : 2
39. Pyörälä 0 : 3
43. Koskiranta 0 : 4

Petrohrad

Suverénní jízda Kanady na MS skončila. Zámořský tým prohrál v závěrečném zápase skupiny B s Finskem jednoznačně 0:4. Obhájci zlata na světovém šampionátu prohráli poprvé po šestnácti zápasech. Finsko tak zůstalo jediným stoprocentním týmem na MS, ovládlo skupinu a ve čtvrtfinále se utká s Dánskem. Kanada vyzve Švédy.

Fin Patrik Laine proti kanadskému brankáři Camu Talbotovi.

Branky v atraktivním duelu padaly až od druhé třetiny. V ní se trefili postupně Tommi Kivistö, Leo Komarov a Mika Pyörälä, ve třetí části uzavřel skóre Jarno Koskiranta. Čisté konto vychytal Mikko Koskinen.

Přímý souboj o prvenství ve skupině začala Kanada náporem a šancí McDavida, ale růžky začali postupně vystrkovat i Finové. Aho nahodil puk, který Pyörälä čepelí sklepl a jeho teč skončila na tyči.

Rychlý kontr s Barkovem zakončoval velký talent Laine, ale při pokusu o přehození Talbotova betonu mu kotouč trošku sjel z hole a skončil těsně vedle tyče.

Kanada neměla odpověď

Finové převzali naplno otěže utkání od druhé třetiny. Kivistö zkusil ve 27. minutě štěstí nahozením od modré čáry po ledě, Talbot jakoby reagoval na projíždějícího Pihlströma a jeho případnou teč, ale kotouč bez dalšího přispění finského forvarda zaplul do sítě.

Ve 37. minutě rozjetý Komarov z křídla napálil puk vší silou na Talbota, jemuž propadl pod rukou a dokutálel se za brankovou čáru. Zaskočeným Kanaďanům přidal na cestu do šaten ještě jednu trefu úspěšnou dorážkou aktivní Pyörälä a bylo to 3:0.

Hned ve 43. minutě přidal čtvrtou trefu Koskiranta a Kanada přes svou snahu nenašla až do samého závěru sílu na odpověď. K překonání Koskinena jí nepomohla ani přesilovka. Rozdíl ve skóre mohl naopak ještě navýšit Laine, ale neuspěl.

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:
Skupina B - Petrohrad:
Kanada - Finsko 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 27. Kivistö (Rantanen), 37. L. Komarov (Mikael Granlund), 39. Pyörälä (Aho), 43. Koskiranta (Pyörälä). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Ritter (USA). Vyloučení: 6:2. Bez využití. Diváci: 5890.
Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ellis, Murray, Ceci, Matheson, Dumba - Stone, Scheifele, Marchand - Perry, O'Reilly, Gallagher - Jenner, Brassard, Domi - Duchene, McDavid, Hall - Reinhart. Trenér: Bill Peters.
Finsko: Koskinen - Pokka, Lindell, Jaakola, Hietanen, Kukkonen, Ohtamaa, Kivistö - Laine, Barkov, J. Jokinen - L. Komarov, M. Koivu, Mikael Granlund - Pyörälä, Koskiranta, Aho - Pihlström, Sallinen, Rantanen. Trenér: Kari Jalonen.