Washington - San Jose 6:7 PPFamózní Hertl! Svými góly pomohl Žralokům zdolat šampiony NHL

New York

Další vydařený zápas v zámořské NHL má za sebou český útočník Tomáš Hertl. K výhře San Jose Sharks nad úřadujícími šampiony z Washingtonu přispěl třemi góly včetně toho vítězného v prodloužení a k tomu přidal ještě jednu finální přihrávku. Stejným počinem se sice blýskl na straně poražených kapitán Alexandr Ovečkin, šesté prohře svého týmu v řadě však nezabránil. Žraloci ovládli přestřelku 7:6 a Hertl byl vyhlášen druhou hvězdou duelu po Ovečkinovi.

Tomáš Hertl se raduje poté, co v prodloužení utkání proti Washingtonu překonal brankáře Bradena Holtbyho a rozhodl o výhře Žraloků ze San Jose.

Hertl nasázel hattrick v NHL potřetí v kariéře a navázal na týden starý zápas, ve kterém se trefil třikrát do sítě Pittsburghu. Český útočník dal v této sezoně už 22 branek a vyrovnal si své gólové maximum z minulého ročníku.

Hertl vstřelil první dva góly v přesilových hrách, kterými po podobných situacích vyrovnal na 2:2 a snížil na 5:6. V obou případech mu přihrál Joe Pavelski do předbrankového prostoru a český útočník se střelou z první nemýlil. Třígólový večer završil v čase 61:48, když v přečíslení tři na dva zaměřil přesně z pravého kruhu ke vzdálenější tyči. Hertl skóroval v prodloužení potřetí v kariéře.

Hertl asistoval i u gólu, kterým si San Jose vynutilo necelou sekundu před koncem třetí třetiny prodloužení. Jeho spoluhráč Logan Couture, když jel střídat, rozlámal z frustrace hokejku o střídačku, protože si myslel, že už je konec, zatímco Evander Kane vyrovnal.

Gól bral na sebe Ovečkin, který mohl při hře bez brankáře skórovat počtvrté, ale zastavil ho Brent Burns a z protiútoku hosté udeřili. "Byla to moje chyba, takové situace musím řešit lépe," řekl Ovečkin, který se posunul na 14. místo v historické tabulce střelců s 643 zásahy.

Washington nakonec prohrál pošesté v řadě, což je jeho nejhorší série od sezony 2013/14. V jeho dresu si připsal dvě asistence Jakub Vrána. Další český hráč ve službách obhájce Stanleyova poháru Dmitrij Jaškin nebodoval a na druhé straně vyšli také naprázdno Lukáš Radil i Radim Šimek.

Souboj českých brankářů pro Ritticha

V utkání dvou českých brankářů slavil David Rittich s Calgary. Plameny porazily Carolinu s Petrem Mrázkem mezi třemi tyčemi 3:2 v prodloužení a upevnily si vedoucí postavení v tabulce Západní konference. Rittich byl vyhlášen druhou a Mrázek třetí hvězdou zápasu. Předčil je jen Mikael Backlund, který ukončil prodloužení už po patnácti sekundách.

Calgary dvakrát vedlo a bylo blízko vítězství už v základní hrací době, ale osamocený Sebastian Aho zblízka vyrovnal 60. minutě na 2:2. Rittich jinak opět několikrát podržel tým a při jeho posledních deseti startech získali Flames 18 z 20 možných bodů. I díky výkonům českého gólmana je Calgary v čele Západní konference.

Dobře chytal i Mrázek, který za žádný ze tří gólů nemohl. "Měl spoustu klíčových zákroků, když jsme to potřebovali. Připadá mi, že tohle dělá každý zápas. Vždy nám dává šanci vyhrát. Musíme mu více pomáhat," prohlásil útočník Teuvo Teräväinen.

Filip Hronek přispěl asistencí u rozdílové branky k výhře Detroitu 3:2 v Edmontonu. Český obránce je v novém kalendářním roce produktivní, v osmi zápasech si připsal šest bodů za gól a pět přihrávek.

Výsledky úterních zápasů NHL:
Washington - San Jose 6:7 v prodl. (3:2, 2:2, 1:2 - 0:1)
Branky: 11., 26. a 46. Ovečkin (na třetí Vrána), 13. Burakovsky, 16. Oshie, 23. Kuzněcov (Vrána) - 15., 51. a 62. Hertl, 21. a 60. E. Kane (na druhou Hertl), 1. Pavelski, 35. Couture. Střely na branku: 39:43. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin (Washington), 2. Hertl (San Jose), 3. Oshie (Washington).
Ottawa - Arizona 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
Branky: 22. B. Ryan, 48. Dzingel - 12. a 24. Hinostroza, 27. Stepan. Střely na branku: 27:33. Diváci: 12 236. Hvězdy zápasu: 1. Hinostroza (Arizona), 2. B. Ryan (Ottawa), 3. Pánik (Arizona).
Chicago - New York Islanders 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 40. a rozhodující sam. nájezd J. Toews, 27. D. Strome - 3. Filppula, 28. Barzal. Střely na branku: 40:36. Diváci: 21 330. Hvězdy zápasu: 1. Ward, 2. J. Toews, 3. DeBrincat (všichni Chicago).
Calgary - Carolina 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 2. Kylington, 27. Jankowski, 61. Backlund - 16. Hamilton, 60. Aho. Střely na branku: 25:35. David Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval dva góly z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 94,29 procenta. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval tři góly z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 88 procent. Diváci: 18 508. Hvězdy zápasu: 1. Backlund, 2. Rittich (oba Calgary), 3. Mrázek (Carolina).
Edmonton - Detroit 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)
Branky: 45. Draisaitl, 58. Benning - 31. a 47. Glendening (na druhou Hronek), 25. D. Larkin. Střely na branku: 34:27. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Glendening, 2. Howard (oba Detroit), 3. Draisaitl (Edmonton).