Philadelphia - Washington 3:5Vrána přihrávkou přispěl k další výhře šampionů, Ovečkin stíhá legendy

Český útočník Jakub Vrána přispěl jednou asistencí k výhře hokejistů Washingtonu 5:3 na ledě Philadelphie, úřadující šampioni NHL si tak připsali páté vítězství v řadě. Hlavní hvězdou zápasu byl kapitán hostů Alexandr Ovečkin, který zaznamenal gól a přihrávku a se 46 trefami si upevnil svoje vedoucí postavení mezi střelci. Ruský snajpr vstřelil 653. branku v základní části NHL a už jen tři zásahy mu scházejí k dostižení Brendana Shanahana na 13. místě mezi nejlepšími kanonýry zámořské soutěže. Gólman Calgary David Rittich se oklepal z minulého startu, ve kterém inkasoval šestkrát, a zastavil 36 střel, přesto jeho tým prohrál ve Vegas 1:2.

Ruský kapitán hokejistů Washingtonu Alexandr Ovečkin byl hvězdou utkání NHL proti Philadelphii.

Washington vedl ve 26. minutě už 5:0. Na jeho poslední trefu přihrál rychlík Vrána zpoza branky úplně volnému Nicklasi Bäckströmovi, jenž překonal střídajícího brankáře Talbota střelou do horního rohu. Až poté Philadelphia, v jejímž dresu znovu chyběl kvůli zranění útočník Jakub Voráček, dokázala třemi góly alespoň zmírnit konečnou výši prohry.

Paradoxně i přes výhru zaznamenal obránce Washingtonu Michal Kempný dva záporné body do statistiky +/-, ve které je v této sezoně nejlepším českým hráčem (+23). Jeho spoluhráč Braden Holtby zastavil 27 střel a připsal si 250. vítězství v 409. startu. Stejný počet výher vychytal rychleji v historii soutěže pouze Ken Dryden (381).

"Jsou to vítězství týmu a já mám štěstí, že chytám ve výborném klubu, který podává v základní části vyrovnané výkony a pravidelně hraje na špici," řekl Holtby. Devětadvacetiletý brankář spojil celou svou dosavadní kariéru s Washingtonem, vyhrál s ním dvakrát základní část (2016 a 2017) a minulý rok i Stanleyův pohár.

Ovečkin dýchá na záda Espositovi

Forma obhájce trofeje jde nahoru. Washington zvítězil popáté v řadě a díky úspěšné sérii se propracoval do čela Metropolitní divize. Daří se i jeho kapitánovi. Ovečkin zaznamenal v posledních deseti zápasech 13 bodů (8 gólů a pět asistencí) a jediný bod mu chybí k dosažení hranice 1200 bodů. Z aktivních hráčů jsou před ním už jen Joe Thornton (1465 bodů) a kapitán Pittsburghu Sidney Crosby (1202).

Navíc vstřelil už svůj 245. přesilovkový gól a jediná trefa mu chybí k dostižení legendárního Phila Esposita na pátém místě historických tabulek. Flyers ztrácejí na poslední příčku do play off sedm bodů.

Rittich si minule s Torontem (2:6) připsal teprve druhou porážku v základní hrací době od poloviny prosince. Ve Vegas sice rychle inkasoval, když ho překonal Shea Theodore, ale po vyrovnání český gólman držel naděje Calgary na bodový zisk. Zápas rozhodl v 50. minutě obránce Deryk Engelland, při jehož střele měl Rittich zakrytý výhled.

Anaheim vedl ještě v předposlední minutě nad St. Louis 4:3, ale nakonec zůstal bez bodu. Blues během dvanácti sekund otočili zápas trefami Roberta Thomase a Alexe Pietrangela a zvítězili 5:4.

Obrat se povedl i Vancouveru, který po dvou třetinách prohrával s Torontem 0:2, ale nakonec vyhrál 3:2 v prodloužení. Vítězný gól dal v čase 63:11 Alex Edler.

Výsledky středečních zápasů NHL:
Philadelphia - Washington 3:5 (0:2, 1:3, 2:0)
Branky: 40. P. Myers, 41. Giroux, 48. Laughton - 6. T. Wilson, 15. Connolly, 23. Ovečkin, 25. Burakovsky, 26. Bäckström (Vrána). Střely na branku: 30:35. Diváci: 19 232. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Bäckström (oba Washington), 3. Giroux (Philadelphia).
Vancouver - Toronto 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
Branky: 43. Eriksson, 45. Leivo, 64. Edler - 33. Hainsey, 34. Rielly. Střely na branku: 31:30. Diváci: 18 871. Hvězdy zápasu: 1. Edler, 2. Markström (oba Vancouver), 3. Andersen (Toronto).
Anaheim - St. Louis 4:5 (1:2, 2:1, 1:2)
Branky: 6. N. Ritchie, 36. Rakell, 38. Megna, 46. Henrique - 34. a 59. Thomas, 9. B. Schenn, 16. R. O'Reilly, 60. Pietrangelo. Střely na branku: 27:33. Diváci: 16 854. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo (St. Louis), 2. Terry (Anaheim), 3. R. O'Reilly (St. Louis).
Vegas - Calgary 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 9. Theodore, 50. Engelland - 32. Hamonic. Střely na branku: 38:34. Brankář David Rittich odchytal za Calgary 57:26 minuty, inkasoval dvě branky z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 94,74 procenta. Diváci: 18 422. Hvězdy zápasu: 1. Engelland, 2. Theodore, 3. Fleury (všichni Vegas).