Pittsburgh - Philadelphia 1:2 PPÚžasný finiš Letců! Českému útočníkovi pokazili jubileum

Báječný závěr předvedli v nedělním utkání NHL hokejisté Philadelphie na ledě Pittsburghu. Těsný náskok Tučňáků nejprve při hře bez brankáře vymazal 19 sekund před vypršením základní hrací doby James van Riemsdyk a 3,4 vteřiny před závěrem prodloužení rozhodl o výhře hostí Sean Couturier. Úspěch pensylvánského rivala zkalil radost českému útočníkovi domácích Dominiku Simonovi, který nastoupil k jubilejnímu stému zápasu v NHL.

Střelec vítězného gólu Sean Couturier (uprostřed) slaví se spoluhráči z Philadelphie Shaynem Gostisbeherem (vlevo) a Scottem Laughtonem.

Philadelphia vstřelila gól i ve 22. minutě, který ale byl odvolán kvůli ofsajdu Jakuba Voráčka. Hlavní sudí nejdříve trefu Claudea Girouxe neuznali kvůli tomu, že český útočník podle jejich zabránil brankáři Mattu Murraymu lépe zasáhnout. Rozhodčí u videa ale po reklamaci trenéra Philadelphie Scotta Gordona situaci přehodnotili. Poté si vzal trenérskou výzvu i kouč Pittsburghu Mike Sullivan a také byl úspěšný. Záběry odhalily, že Voráček projel do pásma dříve než puk.

První regulérní gól tak padl v Pittsburghu až ve 43. minutě, když se z dorážky prosadil domácí Teddy Blueger. Philadelphia vyrovnala trefou Jamese van Riemsdyka a zápas rozhodl v závěru prodloužení Sean Couturier, který v příčíslení dva na jednoho zvolil střelu místo přihrávky. Podobný comeback předvedli Flyers proti svému rivalovi podruhé během měsíce. Tehdy vyrovnal Voráček v čase 59:40 na 3:3 a prodloužení rozhodl Giroux.

Sullivan byl zklamaný, že jeho svěřenci opět ztratili proti Philadelphii náskok v posledních sekundách. "Měli jsme to udržet. Musíme v těchto situacích bránit tvrději," prohlásil kouč, jemuž chyběl Jevgenij Malkin. Ruský útočník sice dohrál sobotní zápas se St. Louis, ale utrpěl v něm po krosčeku Roberta Bortuzza zranění v horní části těla. Pittsburghu bude chybět minimálně týden.

Flyers zabrali po dvou porážkách, na poslední místo zaručující play off mají ve Východní konferenci manko šest bodů. A zbývá odehrát deset utkání. "Pokud bychom dnes nevyhráli, dostali bychom se do obrovských problémů. Čas se krátí, potřebovali jsme oba body. Máme je díky skvělému výkonu v závěru," řekl kouč Gordon. Philadelphii podržel i gólman Carter Hart, který kryl 41 střel.

Tomáš Nosek přispěl přihrávkou k výhře Vegas 6:3 nad Edmontonem. Asistenci získal i Roman Polák, který s Dallasem podlehl Vancouveru 2:3 po nájezdech.

Nosek kvůli drobnému zranění nastoupil v březnu jen ke třem utkáním, ve kterých si připsal tři body (1+2). Tentokrát po jeho akci vedlo Vegas 2:1. Český útočník poslal puk křížným pasem na útočnou modrou čáru na rozjetého Cody Eakina, který únik zakončil přesnou střelou nad lapačku. Edmonton i podruhé vyrovnal, ale klíčový trhák zajistil domácím Jonathan Marchessault dvěma góly na 4:2.

I když Edmonton ještě snížil, Vegas dvěma góly vyjádřilo větší střeleckou aktivitu (34:19). "Hráli jsme excelentně. Moc se mi náš výkon líbil. Byli jsme rychlí, dobře jsme si vedli ve hře s pukem a vypracovali si různým způsobem gólové šance. A zároveň jsme jim toho moc nedovolili. Hráli jsme svou hru," rozplýval se trenér Vegas Gerard Gallant, který s týmem dokráčel minulý rok až do finále Stanleyova poháru.

Dallas prohrával po trefách Tima Schallera v jedenácté minutě 0:2 a kontaktní branku vstřelil v závěru druhé třetiny i díky Polákovi. Český zadák na obranné modré čáře zastavil akci Vancouveru a z protiútoku snížil kapitán Jamie Benn. Vyrovnání zařídil v 57. minutě Taylor Fedun. Proti obratu byl ale Jacob Markström, který zneškodnil 44 střel a v rozstřelu všechny čtyři nájezdy Dallasu. Zápas rozhodl Josh Leivo.

V dresu Vancouveru si připsal 60. bod v sezoně Elias Pettersson a vyrovnal klubový nováčkovský rekord Pavla Bureho a Ivana Hlinky, který si ve svém prvním ročníku v NHL připsal 23 gólů a 37 přihrávek (sezona 1980/81). "Vyrovnal jsem Bureho?" ptal se Pettersson, který minulý rok vyhrál produktivitu švédské nejvyšší soutěže. "To byl výborný hráč. Jsem opravdu pyšný na to, co se mi povedlo," uvedl.

Dallas si udržel v Západní konferenci tříbodový náskok před prvním nepostupujícím týmem do play off. Tím je Minnesota, která v neděli podlehla doma New York Islanders 2:3 v prodloužení.

Vladimír Sobotka se po jednozápasové pauze vrátil do sestavy Buffala a v utkání se St. Louis se mohl se radovat z výhry nad svým bývalým týmem 4:3 po nájezdech. Rozstřel rozhodl Sam Reinhart.

Výsledky nedělních zápasů NHL:
Colorado - New Jersey 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 23. a 32. Barrie, 59. MacKinnon. Střely na branku: 34:22. Diváci: 18 037. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Barrie, 3. Andrighetto (všichni Colorado).
Buffalo - St. Louis 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 7. J. Larsson, 15. Rodrigues, 28. Sheary, rozhodující sam. nájezd S. Reinhart - 10. Maroon, 33. Perron, 49. B. Schenn. Střely na branku: 34:33. Diváci: 18 486. Hvězdy zápasu: 1. Sheary, 2. Bogosian, 3. Hutton (všichni Buffalo).
Minnesota - New York Islanders 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 32. Parise, 48. Spurgeon - 10. Eberle, 37. Lee, 62. B. Nelson. Střely na branku: 34:20. Diváci: 18 696. Hvězdy zápasu: 1. B. Nelson (NY Islanders), 2. Spurgeon, 3. Donato (oba Minnesota).
Dallas - Vancouver 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 40. Jamie Benn (Polák), 57. Fedun - 1. a 11. Schaller, rozhodující sam. nájezd Leivo. Střely na branku: 46:27. Diváci: 18 125. Hvězdy zápasu: 1. Schaller (Vancouver), 2. Ničuškin (Dallas), 3. Markström (Vancouver).
Pittsburgh - Philadelphia 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 43. Blueger - 60. J. van Riemsdyk, 65. Couturier. Střely na branku: 42:38. Diváci: 18 636. Hvězdy zápasu: 1. Hart, 2. Couturier (oba Philadelphia), 3. Blueger (Pittsburgh).
Anaheim - Florida 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Branky: 2. D. Shore, 33. Henrique, 56. Silfverberg - 21. Dadonov, 44. Ekblad. Střely na branku: 22:39. Diváci: 16 523. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf (Anaheim), 2. Huberdeau (Florida), 3. Gibson (Anaheim).
Vegas - Edmonton 6:3 (2:1, 1:1, 3:1)
Branky: 23. a 41. Marchessault, 6. Mark Stone, 20. Eakin (Nosek), 50. McNabb, 57. Tuch - 14. Nugent-Hopkins, 21. Draisaitl, 46. K. Russell. Střely na branku: 34:19. Diváci: 18 317. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault, 2. Mark Stone, 3. W. Karlsson (všichni Vegas).