Živě

Nejkrvavější zranění v NHL. Nechtěl jsem, aby máma v televizi viděla, jak umírám...

22. března 2019 14:31 - Buffalo/Praha

Nejsou to určitě záběry pro slabší povahy. 22. března 1989 sledovali diváci v Buffalu, jak brankáři Clintu Malarchukovi tryská krev z prořízlé krční tepny. Smrt byla tehdy hrozivě blízko.

 

www.malarchuk.com

Dosud jediným hráčem v historii NHL, který zemřel v přímém důsledku zranění na ledě, byl Bill Masterton, na jehož počest se každoročně uděluje cena za oddanost hokeji. Gólman Sabres měl před třiceti lety ohromné štěstí, že jako zázrakem přežil.

V zápase se St. Louis mu ostří brusle útočníka Stevea Tuttlea přeťalo krkavici.

„Viděl jsem, že mě brusle trefila do masky, ale necítil jsem žádnou bolest. A najednou ze mě začala stříkat krev. Myslel jsem si, že do dvou tří minut umřu. Moje první myšlenka byla, abych zmizel z ledu, protože na zápas v televizi koukala i moje máma a já nechtěl, aby viděla, jak umírám," líčil později Malarchuk.

Jeho spoluhráči, mezi kterými byl i současný trenér Sparty Uwe Krupp, zůstali jak opaření. Naštěstí ze střídačky sprintoval na led kustod Jim Pizzutelli, bývalý armádní zdravotník, který sloužil ve Vietnamu a viděl tam strašlivá zranění. Ten brankáři stlačil tepnu, než se dali do práce týmoví lékaři a stabilizovali stav zraněného.

„Když mi po několika minutách jeden z našich doktorů řekl, že budu v pořádku, nevěřil jsem mu," popisoval ve své zpovědi pro Players Tribune Malarchuk. V sanitce pak už ale žertoval, zda ho ještě stihnou dát do kupy na třetí třetinu...

I když ztratil litr a půl krve a jeho krk byl vyspraven třemi stovkami stehů, o 10 dnů později stál zase na ledě. Posttraumatická reakce se v jeho případě dostavila až v následující sezoně, kdy začal bojovat s úzkostí, depresí a záchvaty paniky.

„Nechodil jsem spát do postele, ale sednul jsem si do křesla, abych neusnul tak hluboce a nezdálo se mi, jak mi brusle přetíná krční tepnu..."

V únoru 2008 shodou okolností také v Buffalu utrpěl velmi podobné zranění slovenský útočník Floridy Richard Zedník, kterému rozřízla krk brusle Olliho Jokinena.

V té době Malarchuk, jenž v NHL odchytal 338 zápasů, bojoval s vlastními démony, které nedokázal zaplašit alkoholem ani utišujícími léky. V říjnu 2008 se před zraky manželky Joanie pokusil o sebevraždu.

Kulka, která vyšla z pistole, mu prošla jazykem, protrhla horní patro a uvízla v nosní dutině. Ten kus kovu má kanadský brankář dodnes v hlavě.

V 51 letech se Malarchuk o svém dvojím pobytu v předpeklí nebojí otevřeně mluvit a zároveň se snaží pomáhat lidem, kteří si stejně jako on prošli traumatickými situacemi. Když mu bývalo nejhůř, necítil podporu okolí, teď se jí proto sám snaží rozdávat.

Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Časová osa: NHL

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..