Stav série 0:2

Mrázek se zranil! Carolina přesto otočila zápas a slaví druhou výhru

28. dubna 2019 23:55
(Aktualizováno: 29. dubna 2019 06:14)

Hokejisté Caroliny po vyřazení obhájců titulu z Washingtonu pokračují v NHL ve vítězném tažení za Stanley Cupem. I ve druhém souboji s New York Islanders byli v konferenčním semifinále na ledě soupeře úspěšnější poté, co v závěrečné třetině po gólech Warrena Foegeleho a Nina Niederreitera otočili vývoj skóre a po výhře 2:1 si připsali v sérii hrané na čtyři vítězství druhý úspěch. Utkání však nedochytala brankářská jednička vítězů Petr Mrázek, podle prvních zpráv kvůli zranění ve spodní části těla (tříslo?).

Brad Penner, Reuters

Mrázek odstoupil ve 27. minutě zápasu, zranění si zřejmě způsobil ve chvíli, kdy se natahoval po střele Leo Komarova. Poté si několikrát protahoval levou nohu a po přečíslení Islanders dva na jednoho signalizoval hokejkou trenérům, že potřebuje střídat. Ostravský rodák pak dojel k hráčské lavici, praštil hokejkou o mantinel a zamířil do kabin.

Jeho nástupce Curtis McElhinney se mezi tři tyče stěhoval za stavu 1:0 pro Islanders poté, co český brankář vůbec poprvé v sérii inkasoval. Ve 14. minutě duelu se v přesilovce radoval Mathew Barzal, jehož přihrávku nešťastně srazil za Mrázkova záda obránce hostí Jaccob Slavin.

Neprůstřelnost českého gólmana trvala v součtu s předchozí sérií 135 minut a čtyři sekundy.

„Když přijel ke střídačce, mohli jste z jeho tváře vypozorovat, že se cítí mizerně. Určitě by chtěl nejraději pokračovat. Plně doufám, že to není vážné,“ uvedl trenér Caroliny Rod Brind'Amour. „Všiml jsem si, že si protřepává nohu a že není v pořádku. V ten moment jsem pochopil, že půjdu do brány. Ani jsem se moc nerozcvičil, vzal jsem si helmu a šel na to,“ uvedl McElhinney.

Mrázek patřil k hlavním strůjcům překvapivého postupu Caroliny přes obhájce Stanleyova poháru Washington, ale v základní části se celkem pravidelně s McElhinneym střídal. Až před play off se z něj stala jednička. „(McElhinney) je skvělý celý rok. Určitě jsme si nepovzdechli se slovy: ,Ale ne, koho to musíme poslat do branky´," prohlásil Brind'Amour na adresu McElhinneyho, který nechytal 22 dní.

Zkušený pětatřicetiletý McElhinney pak v dalším průběhu utkání pochytal všech 17 střel a jeho spoluhráči se na začátku třetího dějství v rozmezí 48 sekund postarali o dokonalý obrat, na který už domácí nenalezli odpověď.

Po sedmnácti sekundách třetí třetiny nejprve trefil Warren Foegele z pravého kruhu přesně vzdálenější roh branky a za necelou minutu otočil skóre tečí Nino Niederreiter. Carolina odolala v závěru tlaku Islanders i se štěstím, domácí dvakrát trefili tyč.

A když ještě v závěru prostřední části dostal puk do sítě Devon Toews, rozhodčí gól neuznali, protože se tak stalo po kopnutí nohou.

„Odrazy s námi nehrály,“ povzdechl si Ryan Pulock, jehož střelu zastavila v předposlední minutě horní tyč. „Měli jsme pár opravdu dobrých šancí a byla to milimetrová záležitost. Ale ještě není zdaleka konec, důležité bude, abychom se dobře připravili na příští zápas,“ dodal.

V podobném duchu mluvil po dvou těsných domácích prohrách i útočník Islanders Josh Bailey. „Klidně jsme mohli vést 2:0 na zápasy, ale je to naopak. Nevzdáváme se, pořád si věříme, že můžeme ještě sérii otočit,“ řekl Bailey.

Hertlovy asistence nepomohly

Tomáš Hertl asistoval u dvou branek San Jose, které ale podlehlo doma Coloradu 3:4. Stav mezi oběma týmy je vyrovnaný 1:1 na zápasy.

San Jose otevřelo skóre v osmé minutě, kdy se z dorážky prosadil i za Hertlovy asistence útočník Evander Kane. „Vypracovali jsme si v první třetině hodně šancí a měli jsme vést vyšším rozdílem. Místo toho se ve druhé třetině chytli,“ uvedl útočník San Jose Logan Couture.

Colorado otočilo ve druhé třetině stav tečí Gabriela Landeskoga a bombou Tysona Barrieho z pravého kruhu. Matt Nieto pojistil vedení hostů v 51. minutě z dorážky, ale Brent Burns brzy snížil. Dvoubrankový náskok vrátil Avalanche při power play Nathan MacKinnon, ale domácí se nevzdali a po Hertlově přihrávce opět skóroval Burns. Na vyrovnání ale zbývalo už jen jedenáct sekund.

„Výsledek je skvělý pro naše sebevědomí. Tady se lehce nevyhrává a v poslední době se nám tu nedařilo, ale chtěli jsme se vracet domů s alespoň jedním vítězstvím, a to se povedlo,“ řekl Barrie, který se podílel na obratu gólem a dvěma přihrávkami a byl první hvězdou zápasu.

2. kolo play off NHL:
Východní konference - 2. zápas:
NY Islanders - Carolina 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Branky: 14. Barzal - 41. Foegele, 42. Niederreiter. Střely na branku: 27:18. Petr Mrázek odchytal za Carolinu 26:27 minuty, inkasoval jeden gól z deseti střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 15 795. Hvězdy zápasu: 1. Niederreiter, 2. Foegele (oba Carolina), 3. Barzal (NY Islanders). Stav série: 0:2.
Západní konference - 2. zápas:
San Jose - Colorado 3:4 (1:0, 0:2, 2:2)
Branky: 56. a 60. Burns (na druhou Hertl), 8. E. Kane (Hertl) - 29. Landeskog, 37. Barrie, 51. Nieto, 59. MacKinnon. Střely na branku: 34:32. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Barrie, 2. Landeskog (oba Colorado), 3. Burns (San Jose). Stav série: 1:1.