Boston - San Jose 5:1Pastrňák se znovu prosadil: gól a čtvrtá výhra v řadě k tomu! Krejčímu se povedl návrat, dařilo se i dalším Čechům

David Pastrňák si připsal další gól v NHL, s Bostonem vyhrál 5:1 nad San Jose a dál vede kanadské bodování. Dařilo se ale i dalším českým hokejistům. Pastrňákův spoluhráč David Krejčí si připsal gól a asistenci. Bodově ještě úspěšnější byl Dominik Simon (1+2), který s Pittsburghem rozstřílel Philadelphii 7:1. Filip Chytil (1+0) se prosadil při výhře Rangers nad Tampou 4:1. Brankář Petr Mrázek vychytal Carolině vítězství 2:1 nad Calgary, jehož bránu hájil David Rittich.

David Pastrňák (vlevo) z Bostonu v souboji s Tomášem Hertlem ze San Jose.

Útočník Krejčí se vrátil po zranění do sestavy Bostonu, pomohl mu gólem a přihrávkou k výhře nad San Jose a byl zvolen první hvězdou zápasu. Vítězství Bruins - už čtvrté v řadě - podpořil gólem David Pastrňák, který vede s 12 zásahy tabulku kanonýrů a s 24 body je i nejproduktivnějším hráčem soutěže.

Boston vstřelil první dvě branky v přesilových hrách díky českým hokejistům. Skóre otevřel Pastrňák. Havířovský rodák se prosadil střelou z první z levého kruhu a ze stejného místa udeřil i Krejčí, který nehrál předchozích pět zápasů kvůli zranění v horní části těla.

"Byla střídání, ve kterých jsem se cítil dobře. Taky jsem ale měl střídání, při kterých jsem držel puk na hokejce a ztratil jsem ho. Neměl jsem komu nahrát a přišel jsem o něj. Ale to je pochopitelné, nějaký čas jsem nehrál. Jsem si jistý, že se do toho zase dostanu. Na tomhle výkonu se ale rozhodně dá stavět," řekl Krejčí, který na ledě strávil skoro dvacet minut. To bylo více než kdokoli z elitní řady.

Při vyloučení Krejčího snížil na začátku druhé třetiny Brent Burns střelou od modré čáry. U gólu si připsal přihrávku Tomáš Hertl za vyhrané vhazovaní. Zanedlouho ale po krásné přihrávce Krejčího střílel do prázdné branky Charlie Coyle a vrátil Bostonu dvougólový náskok. "Tohle on umí, čekal jsem to. Má ohromně šikovné ruce," řekl Coyle. "Je to šílené. Hrál jako by vůbec neměl pauzu," dodal obdivně.

První lajna Bostonu vstřelila v předchozích zápasech 23 z 36 branek týmu, Krejčí svým návratem pozvedl tu druhou. "Potřebujeme ho. Je to profesionál, vítěz Stanleyova poháru. Je dobře, že dnes vykročil pravou nohou," řekl trenér Bruce Cassidy. "Umí řídit lajnu. Nečekali jsme, že to nutně udělá už dnes, přeci jen chyběl nějaký čas. Ale takového Davida chceme," dodal.

Nejlepším hráčem utkání se stal v úterním programu i Chytil. V prvním startu v sezoně zlomil gólem v 53. minutě stav 1:1 a nasměroval New York Rangers k výhře 4:1 nad Tampou Bay.

Minulou sezonu odehrál za Rangers 75 utkání, ale tu novou začal na farmě v Hartfordu. Do hlavního týmu byl povolán v pondělí kvůli zranění Miky Zibanejada. Jeho chvíle přišla v závěrečné třetině. Při rychlém protiútoku se natáhl po přihrávce, která směřovala do předbrankového prostoru a puk jednou rukou usměrnil nad lapačku Andreje Vasilevského.

"Viděli jsme zcela jiného Fila než minulou sezonu," žasl trenér Rangers Dave Quinn nad výkonem Chytila, který měl v září dvacet let. "Mnohem více bojuje, byl tam, kde měl být. V zápase nebylo žádné místo, kdy by trochu zvolnil. Pravděpodobně odehrál v NHL nejlepší utkání," doplnil.

Chytil odehrál v přípravě za Rangers čtyři zápasy, nebodoval v nich a klub ho poslal na farmu. V Hartforu na sebe upozorňoval výbornými výkony: v devíti zápasech nasbíral devět bodů (3+6) a ze všech útočníků měl s devíti kladnými body nejlepší bilanci.

"Konečně jsem zase tady," řekl Chytil. "Jsem nadšený, že jsem zpátky a že můžu hrát před těmito fanoušky. Je pokaždé krásné, když v této aréně skórujete. Jsem rád, že jsem tu a že jsme vyhráli," dodal.

Simon se podílel brankou a dvěma přihrávkami na kanonádě Pittsburghu, který rozdrtil Philadelphii 7:1. Český útočník byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Pittsburgh právě po akcích Simona odskočil Philadelphii z 2:0 na 5:0. Český útočník si nejdříve najel z druhé vlny na přihrávku Sidneyho Crosby a zblízka dal druhý gól sezony. Poté si oba ještě v první třetině role prohodili. Simon našel přihrávkou z levé strany přes šířku pásma Crosbyho a ten střílel do odkryté branky. Pražský rodák si třetí bod připsal v závěru druhé třetiny, kdy po jeho pasu skóroval z mezikruží Jake Guentzel.

Druhou hvězdou zápasu byl i Mrázek. Ostravský rodák předčil v brankářském duelu Davida Ritticha, když zneškodnil 28 střel a dovedl Carolinu k výhře 2:1 nad Calgary. Rittich kryl 26 střel.

Mrázka překonal ve čtrnácté minutě Elias Lindholm střelou z mezikruží nad lapačku. Calgary drželo vedení až do 50. minuty, poté Andrej Svečnikov dvěma góly strhl výhru na stranu Caroliny. Zejména jeho vyrovnávací trefa byla dechberoucí. Devatenáctiletý Rus si za brankou nabral puk na čepel, vyjel k pravé tyčce a po vzoru florbalistů ho hodil nad Rittichovo rameno.

"Už to zkoušel mnohokrát. Má spoustu triků jako tenhle a pořád je trénuje. Je to šikovný kluk," řekl Mrázek poté, co doma vyhrál čtrnáctý zápas v řadě. "Zkoušel jsem tohle zakončení skoro každý trénink, i dneska ráno před zápasem," radoval se Svečnikov.

Filip Hronek trefil při power play z obranného pásma prázdnou branku a zpečetil vítězství Detroitu 3:1 nad Edmontonem.

Jakub Vrána asistoval v prodloužení u branky Alexandra Ovečkina, který rozhodl o výhře Washingtonu 4:3 na ledě Toronta. Ruský útočník si v úterý připsal dvě branky a dvě přihrávky.

Jeho krajan Alexander Radulov nasázel hattrick a pomohl Dallasu k obratu proti Minnesotě z 0:3 na 6:3.

Tři góly dal i Nick Bonino a zařídil Nashvillu výhru 3:0 nad Chicagem.

Výsledky NHL:
Boston - San Jose 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)
Branky: 8. Pastrňák, 18. Krejčí, 26. Coyle (Krejčí), 29. Wagner, 37. Carlo - 22. Burns (Hertl). Střely na branku: 41:17. Diváci: 17 193. Hvězdy zápasu: 1. Krejčí, 2. Wagner, 3. Coyle (všichni Boston).
Toronto - Washington 3:4 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 40. a 42. Matthews, 1. A. Johnsson - 11. a 28. Carlson, 45. a 64. Ovečkin (na druhou Vrána). Střely na branku: 31:33. Diváci: 19 258. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin (Washington), 2. Matthews (Toronto), 3. Carlson (Washington).
Pittsburgh - Philadelphia 7:1 (4:0, 2:0, 1:1)
Branky: 6. J. Schultz, 9. McCann, 9. Simon, 15. Crosby (Simon), 37. Guentzel (Simon), 37. Aston-Reese, 60. Kahun - 42. Lindblom. Střely na branku: 37:30. Diváci: 18 560. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Simon, 3. Kahun (všichni Pittsburgh).
Carolina - Calgary 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
Branky: 50. a 53. A. Svečnikov - 14. E. Lindholm. Střely na branku: 28:29. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval jeden gól z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 96,55 procent. David Rittich odchytal za Calgary 58:38 minuty, inkasoval dvě branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 92,86 procent. Diváci: 13 864. Hvězdy zápasu: 1. A. Svečnikov, 2. Mrázek, 3. Slavin (všichni Carolina).
NY Rangers - Tampa Bay 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Branky: 30. Kakko, 53. Chytil, 58. Fox, 60. R. Strome - 16. Kučerov. Střely na branku: 42:30. Diváci: 17 196. Hvězdy zápasu: 1. Chytil, 2. Georgijev, 3. Fox (všichni NY Rangers).
Detroit - Edmonton 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky: 8. D. Larkin, 9. Nemeth, 60. Hronek - 53. Draisaitl. Střely na branku: 28:32. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. D. Larkin, 2. Howard (oba Detroit), 3. Koskinen (Edmonton).
Nashville - Chicago 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 18., 30. a 44. Bonino. Střely na branku: 51:20. Diváci: 17 259. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Grimaldi, 3. Rinne (všichni Nashville).
Dallas - Minnesota 6:3 (0:2, 1:1, 5:0)
Branky: 40., 52. a 60. Radulov, 45. Hintz, 50. Pavelski, 59. Seguin - 3. Zucker, 18. E. Staal, 35. Suter. Střely na branku: 37:22. Diváci: 17 756. Hvězdy zápasu: 1. Radulov, 2. Heiskanen (oba Dallas), 3. E. Staal (Minnesota).
Anaheim - Winnipeg 7:4 (1:2, 4:1, 2:1)
Branky: 57. a 60. Rowney, 11. Fowler, 21. Getzlaf, 27. Henrique, 28. Terry, 30. D. Grant - 1. a 27. Ehlers, 13. Wheeler, 47. Little. Střely na branku: 28:40. Diváci: 15 171. Hvězdy zápasu: 1. Mahura, 2. Silfverberg, 3. Henrique (všichni Anaheim).