Detroit - Boston 3:1Boston padl na ledě posledního Detroitu! Pastrňák si připsal asistenci

Detroit/Praha

Překvapivý výsledek se zrodil v nedělním utkání NHL mezi domácím Detroitem a Bostonem Bruins. Vedoucí tým zámořské soutěže prohrál na ledě posledních Rudých křídel 1:3. Za hosty se jako jediný prosadil Torey Krug, kterému na gól přihrál český hokejista David Pastrňák. V dresu domácích si přihrávku připsal Filip Hronek. Boston prohrál po sérii šesti vítězství. Brankář Pavel Francouz se 34 zákroky podílel na výhře Colorada nad Minnesotou 3:2, naopak Dominik Kubalík neodvrátil gólem prohru Chicaga 2:5 ve Winnipegu. Další český útočník Filip Chytil pomohl dvěma asistencemi k vítězství New York Rangers nad Los Angeles 4:1.

Levé křídlo Detroitu Brendan Perlini veze kotouč před obráncem Bostonu Bruins Brandonem Carlem.

Hrdinou zápasu v Detroitu byl domácí gólman Jonathan Bernier, jehož favorizovaní hosté zasypali 40 střelami. Jednatřicetiletý Kanaďan inkasoval pouze ve 33. sekundě třetí třetiny, kdy Pastrňák po naznačení střely přihrál ideálně před odkrytou branku Toreymu Krugovi, jenž vyrovnal na 1:1.

Pastrňák už ve druhé třetině asistoval u gólu Brada Marchanda, jenž ale nebyl po protestu domácího trenéra uznán kvůli předchozímu ofsajdu. Nejproduktivnější český hokejista v NHL vyslal na branku Detroitu čtyři střely, ale stejně jako v předchozích třech duelech vyšel gólově naprázdno.

Detroit vedl od 23. minuty díky Brendanu Perlinimu, který se trefil poprvé od říjnového příchodu z Chicaga. Na Krugovo vyrovnání zareagoval v 48. minutě Andreas Athanasiou, jenž navíc půl minuty před třetí sirénou při power play Bostonu zpečetil do prázdné branky výhru Red Wings. Na jeho gólu se asistencí podílel český obránce Hronek.

Francouz dostal oba góly v oslabení

Všechny branky v Minnesotě padly v prostřední třetině. Francouz, který chytal v NHL po třech týdnech, se ale ještě dříve blýskl v 10. minutě parádním zákrokem, když kryl lapačkou únik Kevina Fialy. Český brankář inkasoval oba góly v oslabení - Jared Spurgeon zužitkoval křížný pas a střelou bez přípravy vyrovnal na 1:1, Fiala ranou z mezikruží snížil na 2:3. Francouz poté ve třetí třetině odolal náporu domácích a pomohl Coloradu k sedmé výhře z posledních osmi zápasů.

Kubalík, který předchozí čtyři utkání neskóroval, se prosadil už po patnácti sekundách hry a 22. gólem sezony si upevnil vedení v tabulce střelců mezi nováčky. Český útočník si sjel mezi kruhy na přihrávku zpoza branky a pěknou střelou bez přípravy vstřelil nováčkem nejrychlejší gól v klubové historii. Chicago vedlo v 11. minutě už 2:0, ale Winnipeg na začátku druhé třetiny snížil a v závěrečné části strhl čtyřmi góly zápas na svou stranu. Dvěma góly se podílel na obratu Kyle Connor.

Rangers se po chybě brankáře Jonathana Quicka při rozehrávce ujali brzy vedení. Na další gól se čekalo až do 50. minuty a připravil ho Chytil. Český útočník našel z rohu kluziště před brankou nekrytého Kaapa Kakka, který ukončil třináct zápasů trvající gólový půst.

Los Angeles vzápětí snížilo, ale domácí dvěma trefami v závěru stvrdilo výhru. U posledního gólu Chytil vybojoval v obranném pásmu při power play soupeře puk, posunul ho Anthonymu DeAngelovi, který střelou přes celé kluziště stanovil konečnou podobu výsledku.

Ondřej Kaše vynechal kvůli nemoci zápas Anaheimu v Buffalu. Kalifornský klub i bez něj vyhrál 3:2 a základ úspěchu položil v úvodních dvanácti minutách, ve kterých si vypracoval tříbrankový náskok.

Výsledky nedělních zápasů NHL:
Detroit - Boston 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 48. a 60. Athanasiou (na druhou Hronek), 23. Perlini - 41. Krug (Pastrňák). Střely na branku: 20:40. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. Bernier, 2. Bertuzzi (oba Detroit), 3. Marchand (Boston).
Buffalo - Anaheim 2:3 (1:3, 1:0, 0:0)
Branky: 19. J. Larsson, 32. Dahlin - 7. Silfverberg, 11. Getzlaf, 12 N. Ritchie. Střely na branku: 33:28. Diváci: 16 131. Hvězdy zápasu: 1. N. Ritchie (Anaheim), 2. Dahlin (Buffalo), 3. R. Miller (Anaheim).
New York Rangers - Los Angeles 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)
Branky: 3. McKegg, 50. Kakko (Chytil), 58. Panarin, 58. DeAngelo (Chytil) - 51. Moore. Střely na branku: 41:43. Diváci: 17 237. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin, 2. Chytil, 3. Di Giuseppe (všichni NY Rangers).
Winnipeg - Chicago 5:2 (0:2, 1:0, 4:0)
Branky: 24. a 60. Connor, 50. Wheeler, 54. Copp, 59. Laine - 1. Kubalík, 11. Saad. Střely na branku: 36:26. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. Copp, 2. Wheeler (oba Winnipeg), 3. Crawford (Chicago).
Minnesota - Colorado 2:3 (0:0, 2:3, 0:0)
Branky: 25. Spurgeon, 38. Fiala - 22. Bellemare, 28. MacKinnon, 31. Landeskog. Střely na branku: 36:33. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval dvě branky z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 94,44 procent. Diváci: 17 444. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog (Colorado), 2. Fiala, 3. Spurgeon (oba Minnesota).