Výtečná Voráčkova premiéra v NHL: dvěma body dotáhl Columbus k výhře

NEW YORK

Úspěšnou premiéru si v noci na sobotu odbyl v kanadsko-americké NHL Jakub Voráček. Teprve devatenáctiletý útočník pomohl Columbusu dvěma body k výhře 5:4 po prodloužení na ledě Dallasu. Voráček v šestnácté minutě otevřel po přihrávce Chimery skóre, v závěrečné třetině pak připravil gól Brassardovi. O výhře Modrokabátníků rozhodl jednadvacet vteřin před koncem prodloužení Rick Nash.

Voráčkovu branku musel potvrdit až videorozhodčí, puk se totiž odrazil z branky tak rychle, že si sudí nebyli jistí, jestli se jednalo o gól. Hra se navíc nepřerušila okamžitě, ještě několik vteřin po inkriminovaném momentu pokračovala dále. Teprve potom hlavní rozhodčí hru přerušili a dodatečně Voráčkovi přiznali premiérovou trefu v NHL.

I v zápase Buffala s Montrealem byli hodně vidět Češi. Již po necelých třech minutách hry poslal kanadský tým do vedení Robert Lang. Domácí ale našli rychlou odpověď, na 1:1 srovnával Rakušan Vanek. Další trefy se již ale diváci nedočkali, a tak na řadu musely přijít samostatné nájezdy. Zatímco Lang nesupěl, za Buffalo proměnili Stafford s Alešem Kotalíkem a rozhodli o dodatečném bodu. Montrealu se tak vstup do sté klubové sezóny podle představ nevydařil.

Druhou hvězdou zápasu s New Yorkem Islanders byl vyhlášen útočník New Jersey Patrik Eliáš. Třebíčský rodák vstřelil v první minutě druhé třetiny vítěznou branku utkání. Hlavním strůjcem těsné výhry 2:1 byl ovšem gólman Martin Brodeur, který zlikvidoval pětadvacet střel a nestačil jen na úvodní gól utkání z hole Weighta. Svého debutu ve slavné soutěži se nedočkal Petr Vrána, který figuroval jako třináctý útočník Ďáblů.

Vokounovi zápas v Carolině nevyšel

Utkání v Carolině se naopak nevyvedlo českému brankáři ve službách Floridy Tomáši Vokounovi. Ten během každé z třetin inkasoval dvě branky, jeho úspěšnost zákroků činila jen sedmdesát osm procent. Na výhře Hurikánů se dvěma přihrávkami podílel i obránce František Kaberle.

Hned jedenáct branek viděli diváci v Atlantě, kde jejich tým přestřílel Washington 7:4. O triumfu domácích rozhodla především třetí třetina, do které oba týmy nastupovaly za nerozhodného stavu 4:4. Tento stav trval ještě šest minut před vypršením základní hrací doby, pak ale domácí třikrát udeřili.

Po odchodu Jaromíra Jágra do ruského Omsku tým Rangers zatím nijak nestrádá. Po dvou pražských výhrách nad Tampou se Jezdci dočkali vítězství i v třetím utkání. Již druhý vítězný si připsal Brandon Dubinsky. Tým z Manhattanu zažívá nejpovedenější vstup do soutěže od roku 1989. Méně spokojený už ovšem je Petr Průcha, který se do sestavy nevešel.

New Jersey - New York Islanders 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky: 13. Parise, 21. Eliáš - 10. Weight. Diváci: 16 834. Zásahy brankářů: Brodeur 26/25 - MacDonald 29/27. Hvězdy utkání: Brodeur, Eliáš, Parise (všichni NJ).
Carolina - Florida 6:4 (2:2, 2:1, 2:1)
Branky: 11. T. Ruutu (F. Kaberle), 18. R. Whitney, 27. Brind'Amour (F. Kaberle), 35. Pitkänen, 44. LaCouture, 60. Cullen - 5. Booth, 7. Stillman, 34. Dvořák (Kreps), 52. Horton. Diváci: 18 680. Zásahy brankářů: Ward 33/29 - Vokoun 23 /18. Hvězdy utkání: Whitney, Pitkänen, Gleason (všichni CAR).
New York Rangers - Chicago 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky: 7. Redden, 26. Voros, 36. Dubinsky, 50. Žerděv - 18. Kane, 48. Keith. Diváci: 18 200. Zásahy brankářů: Lundqvist 32/30 - Huet 29/25. Hvězdy utkání: Voros, Korpikoski, Dubinsky (všichni NYR).
Buffalo - Montreal 2:1 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 8. Vanek, rozhodující nájezd Kotalík - 3. Lang. Diváci: 18 690. Zásahy brankářů: Miller 28/27 - Price 36/35. Hvězdy utkání: Vanek, Miller - Price.
Atlanta - Washington 7:4 (3:1, 1:3, 3:0)
Branky: 14. a 54. Little, 9. Hainsey, 12. Reasoner, 30. Vjačeslav Kozlov, 55. C. Armstrong, 57. T. White - 34. a 35. M. Green, 15. Sjomin, 30. Steckel. Diváci: 18 545. Zásahy brankářů: Lehtonen 43/39 - Theodore 17/13, Johnson 14/11. Hvězdy utkání: Little, Lehtonen, Hävelid (všichni WSH).
St.Louis - Nashville 5:2 (2:1, 3:1, 0:0)
Branky: 13. a 33. Tkachuk, 14. Jackman, 24. Boyes, 37. Backes - 3. Suter, 28. J. Ward. Diváci: 19 150. Zásahy brankářů: Legace 22/20 - Ellis 22/17. Hvězdy utkání: Legace, Tkachuk, Kariya (všichni STL).
Dallas - Columbus 4:5 v prodl. (0:1, 2:0, 2:3 - 0:1)
Branky: 26. Morrow, 29. J. Neal, 57. B. Richards, 58. Daley - 16. Voráček, 43. Huselius, 47. A. Murray (Novotný), 48. Brassard (Voráček), 65. Nash. Diváci: 18 532. Zásahy brankářů: Turco 27/22 - Leclaire 31/27. Hvězdy utkání: Leclaire (CLB), Robidas (DAL), Nash (CLB).