Michálek a Hemský dvěma góly dovedli své týmy k výhrám

Čeští útočníci Milan Michálek a Aleš Hemský dvěma góly zařídili vítězství svých celků v nedělním programu hokejové NHL. Michálkovo San Jose porazilo domácí Colorado, v jehož dresu se střelecky prosadil Milan Hejduk, Hemského Edmonton zvítězil ve Philadelphii. V souboji českých gólmanů byl lepší Ondřej Pavelec, jehož Atlanta zdolala Floridu s Tomášem Vokounem v brance.

Žralok Milan Michálek otevřel skóre duelu v 8. minutě, podél mantinelu si nabruslil na pas Pavelskiho a rychlým příklepem propálil Budaje. Jeden gól Avalanche vstřelil Milan Hejduk, jenž bekhendovou dorážkou střely Wolskiho v úvodu třetí třetiny snižoval na 2:3. Poté se podruhé v zápase trefil Michálek, tentokrát z brankoviště doklepl střelu Cheechooa.

Aleš Hemský řádil na ledě Philadelphie. Šikovný útočník ve 13. minutě převzal přihrávku Ladislava Šmída, prosvištěl kolem obrany Letců a rychlým bekhendovým blafákem překonal Martina Birona. Ten kapituloval po další Hemského akci ve 25. minutě. Ex-pardubickému forvardovi opět přihrál Šmíd, Hemský tentokrát zvolil kličku do forhendu a upravil na 3:1. Vydařený zápas uzavřel mladý hokejista přihrávkou na gól Dustina Pennera.

Souboj českých gólmanů vyzněl lépe pro Ondřeje Pavelce, jehož Atlanta porazila 5:3 Floridu s Tomášem Vokounem v brance. Dva góly a asistenci zaznamenala ruská hvězda Thrashers Ilja Kovalčuk, domácí zvítězili poprvé od 18. října, kdy porazili Buffalo. Pavelec nastoupil poprvé jako zahajovací gólman na místě léčícího se Kariho Lehtonena. Stý zápas v NHL odehrál hostující český útočník Kamil Kreps.

Přesilovky rozhodly ve Vancouveru

Tři přesilovkové góly zajistily Detroitu vítězství 3:2 na ledě Vancouveru. Rozhodující trefu připravil pro Švéda Zetterberga český útočník Jiří Hudler, který nahrával i na úvodní gól Mikaela Samuelssona. Vancouver do neděle doma ve dvanácti oslabeních v aktuální sezóně neinkasoval, jeho sérii ukončil nejúspěšnější tým v početních výhodách. Po devíti zápasech skončila série slovenského útočníka Red Wings Mariána Hossy, který ve zmíněném období nasbíral 14 bodů (6+8).

Tomáš Kaberle a Pavel Kubina nahrávali na gól Niklase Hagmana, Toronto ale prohrálo v Carolině 4:6. Domácí se třikrát prosadili v přesilovkách, do prázdné branky pečetil výsledek Eric Staal.

V duelu dvou v pohodě hrajících týmů uhasili Kačeři z Anaheimu Plameny z Calgary. Calgary prohrálo 2:3 a ukončilo tak svoji šestizápasovou vítěznou sérii, což je letos zatím nejlepší výkon v NHL. Anaheim zvítězil pošesté z posledních sedmi utkání.

Philadelphia - Edmonton 4:5 (1:2, 2:3, 1:0)
Branky: 11. Knuble, 29. Coburn, 39. J. Carter, 41. Gagne - 13. a 25. Hemský (na obě Šmíd), 10. Cole, 31. Souray, 32. Penner (Hemský). Zásahy brankářů: Biron 28/23 - Roloson 26/22. Diváci: 19 437. Hvězdy utkání: Hemský, Gilbert (oba EDM), Knuble (PHI).
Carolina - Toronto 6:4 (0:1, 4:2, 2:1)
Branky: 21. Corvo, 37. Whitney, 38. Helminen, 40. T. Ruutu, 42. Larose, 60. E. Staal - 28. a 32. Grabovskij, 7. I. White, 49. Hagman (T. Kaberle, Kubina). Zásahy brankářů: Leighton 33/29 - Joseph 29/24. Diváci: 15 635. Hvězdy utkání: Helminen, T. Ruutu, Seidenberg (všichni CAR).
Vancouver - Detroit 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
Branky: 31. H. Sedin, 48. Wellwood - 14. Samuelsson (Hudler), 27. Rafalski, 39. Zetterberg (Hudler). Zásahy brankářů: Luongo 23/20 - Osgood 27/25. Diváci: 18 630. Hvězdy utkání: Zetterberg (DET), Wellwood (VAN), Mikael Samuelsson (DET)
Colorado - San Jose 3:5 (1:2, 0:1, 2:2)
Branky: 15. Leopold, 42. Hejduk, 54. Liles (Hejduk) - 8. a 46. M. Michálek, 10. a 33. Setoguchi, 59. Clowe. Zásahy brankářů: Budaj 29/24 - Nabokov 36/33. Diváci: 15 452. Hvězdy utkání: Setoguchi, M. Michálek (oba SJ), Hejduk (COL).
Anaheim - Calgary 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Branky: 2. Getzlaf, 22. Pronger, 23. R. Carter - 31. Glencross, 42. Bertuzzi. Zásahy brankářů: Giguere 36/34 - Kiprusoff 37/34. Diváci: 16 965. Hvězdy utkání: Getzlaf, Kunitz (oba ANA), Phaneuf (CGY).
Atlanta - Florida 5:3 (1:0, 3:2, 1:1)
Branky: 26. a 31. Kovalčuk, 20. Vjačeslav Kozlov, 38. Little, 60. T. White - 27. Booth, 39. Horton, 44. Welch (Olesz). Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 21 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta, Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, z 30 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 86,6 procenta. Zásahy brankářů: Pavelec 21/18 - Vokoun 30/26. Diváci: 10 584. Hvězdy utkání: Kovalčuk, Christensen, Enström (všichni ATL).