Řepík okořenil premiérový start v NHL brankou, trefil se i Kotalík

NEW YORK/PRAHA

Výjimečný večer zažil v pondělí útočník Michal Řepík. V dresu Floridy Panthers nastoupil ke svému premiérovému utkání a debut okořenil brankou. I díky němu Florida porazila Ottawu 4:3 po prodloužení. Z českých hráčů se prosadil ještě Aleš Kotalík, jenž pomohl Buffalu nastartovat obrat k výhře nad Pittsburghem.

V dresu Floridy se do střelecké listiny hned při svém premiérovém startu v nejvyšší zámořské soutěži zapsal český útočník Michal Řepík. Svou brankou v úvodu prostřední části vyrovnával na 2:2 a i díky jemu se mohli nakonec radovat Panteři, kteří vydřeli výhru v prodloužení. O jeden bod navíc se postaral deset vteřin před koncem nastavení Weiss.

Boston o své výhře nad Tampou Bay rozhodl již v první třetině, kterou zásluhou branek Lucice, Kessela a Rydera vyhrál 3:0. Ve druhé části se sice hostům povedlo snížit, ale opět na tříbrankový rozdíl zvyšoval v závěru dvacetiminutovky Chára. "Nehráli jsme jako obvykle. Bylo to asi způsobené vedením po první třetině, po které jsme hráli trochu pohodlně," řekl slovenský bek ESPN. Osmnáct vteřin před koncem utkání vykřesal jiskřičku naděje v podobě kontaktního gólu Szczechury, ale v zápětí se na druhé straně do prázdné branky trefil Axelsson a bylo rozhodnuto.

Na výhře Toronta nad newyorskými Islanders se jednou asistencí podíleli i Tomáš Kaberle s Pavlem Kubinou. Ostrované dokázali dvakrát odpovědět na branku domácích, ale po trefě Jasona Blaka ze závěru druhé třetiny se už na přesný zásah nevzmohli a v poslední části navíc ještě jednou inkasovali z hole Jeremyho Williamse. "Jsem tu od toho, abych podporoval ofenzivu a dával branky," nechal se slyšet Blake, první hvězda utkání.

Obrat nastartoval Kotalík

Tučňáci z Pittsburghu měli duel proti Buffalu velmi dobře rozehraný, po dvou gólech Fedotěnka a Letanga při přesilové hře vedli na začátku druhé třetiny již 3:1, ale o výhru přišli. Buffalu se totiž povedl fantastický obrat, který nastartoval v sedmé minutě druhé části Aleš Kotalík. Českého hokejistu napodobili ještě Paille a Vanek a rozhodli tak o výhře Šavlí 4:3.

Zápas mezi Nashvillem a St. Louis byl dlouho vyrovnaný. Před závěrečnou třetinou byl stav 3:3. Poslední část však jednoznačně patřila domácímu celku, který ji vyhrál 3:0. Po nahrávkách McClementa se dvakrát trefil Crombeen, jenž dovršil svůj první hattrick v kariéře. „Byl to příjemný večer. Nejdůležitější ale je, že jsme vyhráli. Při prvním gólu jsem byl na správném místě ve správný čas. Na druhý mně krásně přihrál Alex Steen a třetí jsem dával do prázdné,“ poznamenal spokojený střelec.

Boston - Tampa Bay 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)
Branky: 7. Lucic, 10. Kessel, 11. Ryder, 39. Chára (Krejčí), 60. Axelsson - 34. Hall, 50. Lecavalier, 60. Szczechura (Malík). Střely na branku: 24:29. Diváci: 16 973. Zásahy brankářů: Thomas 29/26 - Smith 24/19. Hvězdy utkání: Wideman, Kessel, Chára (všichni BOS).
Toronto - NY Islanders 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Branky: 4. Kulemin, 33. I. White, 39. J. Blake (T. Kaberle), 49. Jeremy Williams (Kubina) - 5. Guerin, 37. Sillinger. Střely na branku: 37:28. Diváci: 19 309. Zásahy brankářů: Toskala 28/26 - MacDonald 37/34. Hvězdy utkání: Blake, Williams, Finger (všichni TOR).
Ottawa - Florida 3:4 v prodl. (1:1, 2:2, 0:0 - 0:1)
Branky: 8. Kelly, 23. Heatley, 29. Spezza - 12. Boynton, 24. Řepík, 30. Bouwmeester, 65. Weiss. Střely na branku: 38:40. Diváci: 17 947. Zásahy brankářů: Auld 40/36 - Anderson 38/35. Hvězdy utkání: Alfredsson (OTT), Bouwmeester, Weiss (oba FLO).
Pittsburgh - Buffalo 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
Branky: 10. a 16. Fedotěnko (na obě Sýkora), 22. Letang - 12. D. Roy, 27. Kotalík, 35. Paille, 47. Vanek. Střely na branku: 32:29. Diváci: 16 976. Zásahy brankářů: Sabourin 29/25 - Miller 32/29. Hvězdy utkání: Fedotěnko (PIT), D. Roy, Vanek (oba BUF).
St. Louis - Nashville 6:3 (1:1, 2:2, 3:0)
Branky: 20., 57. a 60. Crombeen, 35. Steen, 37. Berglund, 58. Boyes - 10. Pihlström, 27. Klein, 37. Dumont. Střely na branku: 26:21. Diváci: 14 537. Zásahy brankářů: Legace 21/18 - Rinne 26/20. Hvězdy utkání: Crombeen, Steen, Berglund (všichni STL).