NY Rangers - Philadelphia 9:0Chytil se gólem podílel na demolici Philadelphie, asistoval mu krajan

Jasná záležitost, dokonalá demolice. Hokejový útočník New York Rangers Filip Chytil se v NHL podílel jednou brankou na drtivé výhře nad Philadelphií 9:0. Asistenci si u Chytilova gólu připsal obránce Libor Hájek. V utkání Vegas se San Jose bodovali dva čeští hokejisté. Tomáš Nosek se dvěma gólovými nahrávkami podepsal pod obrat Golden Knights, na straně Sharks si dvě asistence připsal Tomáš Hertl.

Filip Chytil (72) z NY Rangers před brankářem Philadelphie Brianem Elliottem.

Rangers v duelu s Philadelphií odehráli skvělou druhou třetinu, ve které rozdrtili Flyers 7:0. Švédský útočník Mika Zibanejad vstřelil hattrick, přidal tři asistence a jako druhý hráč v historii NHL zaznamenal šest bodů v jedné třetině. Navázal na Bryana Trottiera z konkurenčních Islanders, který šest bodů v jednom dějství nashromáždil 23. prosince 1978 právě proti Rangers.

"Po minulé sezoně má každý vysoká očekávání, ale když se střelecky nedaří, je těžké to prolomit. Začátek sezony pro mě nebyl jednoduchý, nedařilo se mi, už s tím ale nic neudělám. Chápu, že s časem, který dostávám na ledě, a rolí, kterou mám, je důležité, abych bodoval," uvedl Zibanejad s odkazem na minulou sezonu, ve které vstřelil 41 gólů v 57 zápasech. V letošních osmadvaceti duelech se švédský centr prosadil pouze šestkrát. "Pokud ale na dnešek nenavážu a budeme vyhrávat, budu šťastný," řekl.

Skóre uzavřela ve 40. minutě česká spolupráce. Hájek v pravém kruhu našel osamoceného Chytila, který počtvrté překonal střídajícího brankáře Flyers Cartera Harta. Rangers si připsali nejvyšší výhru v dosavadním průběhu soutěže bez hlavního trenéra Davida Quinna i jeho asistentů, kteří na střídačce chyběli kvůli koronaviru. Tým vedl kouč farmářského Hartfordu Kris Knoblauch.

"Seběhlo se to velmi rychle. Byl jsem zrovna na tréninku Hartfordu, když jsem se před polednem dozvěděl, že bych mohl zaskočit Davida Quinna. O ničem jsem nepřemýšlel a hned si jel domů sbalit. Nervozitu jsem pocítil až na stadionu, rychle jsem se ale dostal do trenérského režimu a na všechno ostatní zapomněl. Na dnešek budu vzpomínat do konce života," řekl dvaačtyřicetiletý Knoblauch.

Brankář Alexandar Georgijev kryl 26 střel Philadelphie a připsal si druhé čisté konto v sezoně. "Bylo to neuvěřitelné. Snažil jsem se soustředit na svou práci, ale nešlo ignorovat, jak dobře kluci hráli," pochválil týmový výkon ruský brankář.

Kapitán Flyers Claude Giroux naopak kritizoval. "Nevím, co mám říct, předvedli jsme naprosto trapný výkon. Na týmu nebyla vidět snaha. Nebylo to o dvou třech lidech, ale o celém kolektivu. Musíme se zlepšit," zlobil se Giroux, který stejně jako Jakub Voráček zaznamenal tři záporné body ve statistice plus/minus.

Hráči Vegas zachránili domácí utkání se San Jose v třetí části, kdy se prosadili čtyřikrát během osmi minut a otočili skóre z 1:3. Čtvrtou branku Golden Knights vstřelil po teči Noskovy střely od modré čáry Ryan Reaves. "Prosadit se proti Sharks je vždycky zábava. Všichni vědí, že je nemám rád," řekl Reaves.

Pardubický rodák Nosek se podílel i na vítězné trefě, poté co křížnou přihrávkou vymyslel přesilovkový gól pro Aleca Martineze. Evander Kane po Hertlově asistenci snížil na 4:5, více ale Sharks nestihli a podlehli Vegas podruhé za sebou. Odchovanec Slavie Hertl, který asistoval i u první branky svého týmu, si připsal pátý bod ve čtvrtém duelu po prodělaném koronaviru.

Edmonton napravil pondělní prohru v derby s Calgary a porazil úhlavního rivala 7:3. Po třech bodech brali nejproduktivnější hráči soutěže Connor McDavid (1+2) a Leon Draisaitl (0+3). Čtyři asistence si připsal obránce Tyson Barrie, který se posunul do čela produktivity mezi beky.

Český brankář Calgary David Rittich zůstal pouze na střídačce, jeho konkurent v brance Flames Jacob Markström se trápil a dostal sedm branek z 30 střel. "Byl to hrozný zápas, cítím se strašně. Mým úkolem je chytat, ale Edmonton dnes využil skoro každou šanci. Týmu jsem vůbec nepomohl, cítím se trapně," řekl švédský gólman. Calgary ve čtvrtém zápase pod vedením nového trenéra Darryla Suttera poprvé prohrálo.

V dalších zápasech Severní divize základní hrací doba vítěze nepřinesla. Vancouver vyhrál v Ottawě 3:2 po nájezdech a Winnipeg zdolal Montreal 4:3 v prodloužení.

V Západní divizi St. Louis podlehlo Los Angeles 1:4 a neuspělo v pátém utkání v řadě. Kings položili základ k výhře v první třetině, kterou ovládli 3:0.

Výsledky NHL:
Ottawa - Vancouver 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 23. Dzingel, 46. Norris - 3. Boeser, 9. Horvat, rozh. náj. Gaudette. Střely na branku: 32:29. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Horvat (Vancouver), 2. Dzingel (Ottawa), 3. Gaudette (Vancouver).
NY Rangers - Philadelphia 9:0 (2:0, 7:0, 0:0)
Branky: 29., 35. a 39. Zibanejad, 22. a 24. Bučněvič, 8. Lemieux, 15. Panarin, 28. Trouba, 40. Chytil (Hájek). Střely na branku: 29:26. Diváci: 1723 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad, 2. Bučněvič, 3. A. Georgijev (všichni NY Rangers).
Calgary - Edmonton 3:7 (0:2, 1:1, 2:4)
Branky: 30. E. Lindholm, 55. Backlund, 57. J. Gaudreau - 5. Nugent-Hopkins, 8. Puljujärvi, 29. Kahun, 42. McDavid, 44. Chiasson, 46. Nurse, 49. Kassian. Střely na branku: 33:30. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. Barrie, 3. McDavid (všichni Edmonton).
Vegas - San Jose 5:4 (1:0, 0:3, 4:1)
Branky: 4. Theodore, 47. Glass, 51. Hague, 53. Reaves (Nosek), 55. Martinez (Nosek) - 27. Nieto (Hertl), 28. Ferraro, 36. Labanc, 56. E. Kane (Hertl). Střely na branku: 37:33. Diváci: 3473 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Theodore, 2. Reaves, 3. Martinez (všichni Vegas).
Winnipeg - Montreal 4:3 v prodl. (2:0, 1:1, 0:2 - 1:0)
Branky: 16. a 34. Connor, 1. Wheeler, 61. Ehlers - 22. Danault, 46. Gallagher, 59. Toffoli. Střely na branku: 30:36. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Gallagher (Montreal), 2. Connor, 3. Forbort (oba Winnipeg).
Los Angeles - St. Louis 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)
Branky: 4. Doughty, 5. Grundström, 15. T. Moore, 59. Kopitar - 37. Hoffman. Střely na branku: 24:20. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. T. Moore, 2. Petersen, 3. Anderson-Dolan (všichni Los Angeles).
1.Vegas27201690:6141
2.Minnesota27181886:6437