San Jose - Nashville 5:1Stav série 3:2Jaškin zářil v Dallasu, Hertl s Polákem jsou krůček od postupu

Český útočník Dmitrij Jaškin prvním gólem v play off NHL v kariéře přispěl k výhře hokejistů St. Louis na ledě Dallasu 4:1 a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Jeho tým vede v sérii druhého kola 3:2 a může ji ukončit v pondělí v domácí hale. San Jose v sestavě s Tomášem Hertlem a Romanem Polákem zdolalo Nashville 5:1 a je tak krůček od postupu. Naopak Pittsburgh nevyužil mečbol na ledě Washingtonu.

Útočník St. Louis Dmitrij Jaškin (č. 23) překonává brankáře Dallasu Kariho Lehtonena.

Už po čtyřech minutách poslal domácí Capitals do vedení Alexandr Ovečkin svou typickou ranou z přesilové hry. Jenže o tři minuty později zužitkovali svou početní převahu také Tučňáci, konkrétně Chris Kunitz, který zblízka dorážel střelu Phila Kessela.

Na začátku druhé části se Ovečkin znovu opakovaně dostal k nápřahu ze své oblíbené pozice. Napoprvé trefil jen břevno, podruhé se puk odrazil k T. J. Oshiemu, který proměnil další hru pět na čtyři a Capitals vedli 2:1.

V půlce střetnutí zvýšil na 3:1 Justin Williams, jenž dokázal poslat odražený kotouč skrz betony Matta Murrayho. Ještě ve druhé třetině mohl snížit Patric Hörnqvist, ale Braden Holtby parádně zasáhl betonem. A gólman Washingtonu vzápětí dalším skvělým zákrokem zmařil šanci Justina Schultze, jehož zakončení zastavil lapačkou.

Během závěrečné dvacetiminutovky ukázal také Matt Murray, že je skutečnou hvězdou brankoviště. Jeho spoluhráči však další gól nepřidali, a tak duel skončil výhrou Washingtonu 3:1. Pittsburgh už vede v sérii jen 3:2.

Polák s Hertlem blízko postupu

Hokejistům San Jose už chybí jediná výhra k postupu do finále Západní konference, když za stavu 2:2 zdolali na svém ledě Nashville.

Žraloci v první třetině získali vedení 2:1, když Patrick Marleau a Joe Pavelski využili toho, že zůstali před bránou nehlídaní a mohli tak pohotově zakončit.

V úvodu druhé části přidal třetí trefu domácích Logan Couture povedeným blafákem do bekhendu zakončeným mezi betony Pekky Rinneho. A čtvrtý zásah obstaral z přesilovky Joe Pavelski, který skóroval podruhé v utkání. Na konečných 5:1 pak zvyšoval v posledních vteřinách Melker Karlsson.

Jaškin se trefil poprvé v play off

Jaškin si zahrál přesně po měsíci. Dres St. Louis oblékl naposledy v předposledním utkání základní části, v play off pak vynechal sedm zápasů, v nichž jeho tým vyřadil obhájce Stanleyova poháru Chicago, i úvodní čtyři utkání proti Dallasu.

Za nerozhodnutého stavu v sérii dostal šanci a trenérovi Kenu Hitchcockovi se odvděčil vítězným gólem. V 31. minutě dostal od Jaye Bouwmeestera přihrávku mezi kruhy a nadvakrát překonal brankáře Kariho Lehtonena. Poslal hosty do vedení 2:1, které ještě navýšili Troy Brouwer a v 59. minutě střelou do prázdné branky při power play Dallasu Paul Stastny.

Třiadvacetiletý Jaškin si zahrál v bojích o Stanley Cup za St. Louis už loni, kdy v šesti zápasech zaznamenal jednu asistenci.

2. kolo play off NHL
Východní konference - 5. zápas:
Washington - Pittsburgh 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
Branky: 5. Ovečkin, 25. Oshie, 30. Justin Williams - 8. Kunitz. Střely na branku: 19:31. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Ovečkin, 3. Oshie (všichni Washington). Stav série: 2:3.
Západní konference - 5. zápasy:
Dallas - St. Louis 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 11. Goligoski - 7. Fabbri, 31. Jaškin, 38. Brouwer, 59. Stastny. Střely na branku: 28:22. Diváci: 18.754. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Jaškin, 3. Bouwmeester (všichni St. Louis). Stav série: 2:3.
San Jose - Nashville 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
Branky: 18. a 40. Pavelski, 11. Marleau, 21. Couture, 60. Karlsson - 16. Fisher. Střely na branku: 29:25. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. J. Thornton, 3. Couture (všichni San Jose). Stav série: 3:2.
Jak dopadne šestý zápas 2. kola play off NHL mezi Dallasem a St. Louis?