Pittsburgh - Washington 4:3 PPStav série 4:2Suverén základní části NHL má po sezóně. Tučňáci urvali nervydrásající duel

Pittsburgh

Hokejisté Pittsburghu Penguins si zahrají finále play off Východní konference NHL. Tučňáci vyřadili suveréna základní části Washington, v rozhodujícím šestém zápase zvítězili v noci na středu 4:3 po prodloužení a sérii ovládli poměrem 4:2 na zápasy. Příštím soupeřem rozjetého Pittsburghu bude Tampa Bay.

Nick Bonino (13) z Pittsburghu jásá po své rozhodující trefě, která vyřadila Washington.

Ještě v polovině druhé třetiny to vypadalo na snadný postup. Penguins drželi třígólové vedení, když se dvakrát trefil Kessel a jeden gól přidal Hagelin. Domácí těžili hlavně z přesilových her, během kterých dvakrát udeřili.

Capitals se však nevzdali a šestý vzájemný duel zdramatizovali. Naději vykřesal na konci druhého dějství Oshie, třetí třetina už patřila hostům. Zásluhou Williamse a Carlsona, který využil druhou přesilovku pět na tři krátce za sebou, si Washington vynutil prodloužení.

V něm ale byli šťastnější Tučňáci.

Rozhodující branku vstřelil v sedmé minutě prodloužení z bekhendu Nick Bonino a poslal Pittsburgh do finále Východní konference. To si Pens zahrají znovu po třech letech, v roce 2013 však nestačili na Boston.

Osmadvacetiletý centr byl posléze zvolen hvězdou utkání.

"Je to ten nejlepší pocit v hokeji, když vyhrajete séri a spoluhráči na vás naskáčou," radoval se Bonino, jenž byl jedním ze tří nešťastníků, kteří byli ve třetí třetině vyloučeni za zdržování hry po odpálení puku za mantinel. "Ty pocity štěstí ani nejde vyjádřit slovy. Ještě se pořád trochu klepu," líčil bezprostřední pocity po zápase v kabině.

Po třetí třetině v ní panovala trošku jiná atmosféra. Slovo si prý vzal kapitán Sidney Crosby. "Řekl: Chlapi, pořád ten zápas máme ve svých rukou. Stále máme slušnou šanci to ukončit. Nesmíme to jednoduše vzdát. Stačí jeden gól a je to za námi. Co se stalo, stalo se. Už to nejde vrátit zpátky," tlumočil Crosbyho proslov obránce Ian Cole.

Podobně prý mluvil i trenér Mike Sullivan. A po utkání byl hrdý na to, jakou jeho tým prokázal odolnost. "Něco podobného jsem za ty roky, co se točím kolem hokeje, ještě neviděl," řekl Sullivan. "Víte, být třikrát za sebou vyloučen za vyhození puku a pak dostat vyrovnávací gól, to se těžko polyká. Ale hráči se s tím dokázali poprat a jsem na ně pyšný," prohlásil Sullivan.

Zlepší si Ovečkin chuť na MS?

Kouč poražených Barry Trotz ocenil sílu soupeře. "Pittsburgh má skvělý tým. Přeju jim v dalším průběhu play off hodně štěstí. Odvedli velký kus práce a mají teď možná nejlepší formu ze všech. V play off se to potvrdilo," řekl Trotz.

Hodně zklamaný byl nejlepší střelec dlouhodobé části Alexander Ovečkin, který v play off skóroval pětkrát, z toho dvakrát proti Penguins. I v jedenácté sezóně v NHL mu tak uniklo konferenční finále. "Je to další promarněná šance. Ale jsem hrdý na můj tým a spoluhráče. Bohužel jsme to znovu nezvládli a člověk se s tím těžko vyrovnává," řekl Ovečkin, který by si mohl zlepšit náladu na domácím mistrovství světa v Rusku.

Washington jen potvrdil prokletí vítězů Prezidentovy trofeje pro nejlepší tým základní části. Její držitel totiž vyhrál Stanley Cup jen osmkrát v historii - naposledy se to povedlo Chicagu v roce 2013.

2. kolo play off NHL:
Východní konference - 6. zápas:
Pittsburgh - Washington 4:3 v prodl. (1:0, 2:1, 0:2 - 1:0)
Branky: 6. a 28. Kessel, 28. Hagelin, 67. Bonino - 39. Oshie, 48. Justin Williams, 54. Carlson. Střely na branku: 42:39. Diváci: 18 650. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Kessel (oba Pittsburgh), 3. Carlson (Washington). Konečný stav série: 4:2, postoupil Pittsburgh.