Pittsburgh - Tampa Bay 3:4 PPStav série 2:3Palát a Šustr pomohli Tampě dotáhnout. Rozhodla kuriózní trefa

Ondřej Palát s Andrej Šustr asistencemi přispěli k výhře Tampy Bay v pokračování semifinále NHL na ledě Pittsburghu 4:3 v prodloužení. Rozhodnutí padlo hned v první minutě přídavku. Velmi šťastně. Po střele Jasona Garrisona změnil puk směr odrazem od zad clonícího Tylera Johnsona. Tampa Bay potřebuje k postupu do finále jedinou výhru. Série pokračuje na jejím ledě ve středu.

Radost hráčů Tampy po rozhodující trefě v pátém utkání s Pittburghem, zleva Jason Garrison, Nikita Kucherov, Tyler Johnson (9) a Ondřej Palát.

Šustr asistoval u první branky hostů. Alexander Killorn ve druhé třetině korigoval na 1:2. Další český hokejista Palát pak byl u důležité trefy z času 56:44. Nikita Kučerov v tu chvíli poslal zápas do prodloužení, v němž byl domácí gólman Marc-Andre Fleury bezmocný proti šťastné teči.

V zápase přitom vše hrálo do not Pittsburghu. Skóre otevřel sedm desetin před koncem úvodní třetiny z dorážky Brian Dumoulin a brzy po přestávce přidal druhý gól do prázdné klece po hezké kombinaci Patric Hörnqvist. Ale i Tampa Bay odpověděla ještě v prostřední části dvěma slepenými zásahy. A v obou měl prsty Šustr.

Český obránce si připsal přihrávku, když o mantinel poslal kotouč Killornovi, který našel skulinku mezi vyrážečkou Fleuryho a tyčkou. Ve druhém případě po jeho souboji u hrazení získal kotouč Vladislav Naměstnikov a předložil puk skórujícímu Kučerovovi.

V poslední minutě druhé třetiny znovu strhl vedení na stranu Pittsburghu z dorážky Chris Kunitz, ale závěr zápasu vyzněl pro hosty. Kučerov sebral po střele Johnsona odražený kotouč, obkroužil branku a u levé tyčky byl rychleji než beton Fleuryho. Prodloužení pak trvalo jen 53 sekund. Ukončil ho Johnson.

"Je to vítězný typ a chová se podle toho. Nikdy se nevzdává, a když je před ním výzva, hledá způsob, jak ji zvládnout. To dokazoval už dlouho předtím, než přišel do Tampy," řekl trenér Jon Cooper na adresu střelce, který rozhodl kuriózní trefou.

Podle svých slov měl Johnson při střele spoluhráče Jasona Garrisona dojem, že mu puk letí do tváře, tak se raději otočil. Aby nedopadl jako při rozbruslení předchozího duelu s Pittsburghem, kdy ho puk zasáhl do hlavy a musel zápas odehrát s celoobličejovým krytem.

Sebekritický gólman

Ne zrovna v nejlepším světle se ukazoval gólman domácích Fleury. "Cítil jsem, že to dnes nebylo z mé strany nejlepší," uvedl sebekriticky.

Na konci března utrpěl druhý otřes mozku v sezóně. Od té doby nechytal až do minulého zápasu, kdy nahradil za stavu 0:4 Matta Murrayho. "Ale hodně jsem trénoval. Měl bych být lepší. Je to těžká porážka," nevymlouval se.

Tampa je v situaci, kterou zná. "Jsme na tom stejně jako minulý rok," připomněl autor vítězné trefy loňské finále Východní konference, v němž Tampa po výhře na ledě New York Rangers vedla 3:2 na zápasy. Doma sice utržila debakl, ale v rozhodujícím duelu uspěla. "Věřím, že tentokrát už sérii uzavřeme doma," dodal Johnson.

Pittsburgh prohrál ve dvou utkáních po sobě poprvé od poloviny ledna. Navíc se mu za celou sezónu nestalo, že by nedovedl do vítězného konce zápas, v němž po dvou třetinách vyhrával. "Posledních čtyři pět měsíců hráči vždy reagovali správným způsobem na kritické situace. Musíme je přimět k ještě vyššímu nasazení a přesně o tom jsme hned po utkání mluvili. Věříme si," uvedl trenér Penguins Mike Sullivan.

Semifinále play off NHL:
Východní konference - 5. zápas:
Pittsburgh - Tampa Bay 3:4 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:1)
Branky: 20. Dumoulin, 22. Hörnqvist, 40. Kunitz - 35. a 57. Kučerov (na druhou Palát), 34. Killorn (Šustr), 61. Johnson. Střely na branku: 34:25. Diváci: 18 648. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Garrison (oba Tampa Bay), 3. Kunitz (Pittsburgh). Stav série: 2:3.