Philadelphia - Detroit 4:3 PPTo je forma! Voráčkovi to dál střílí, pokořil krajana a je hvězdou zápasu. Kaše zažil debut

New York

Jakub Voráček gólem ve druhé minutě prodloužení rozhodl o výhře Philadelphie (4:3) v pokračování NHL proti Detroitu.

Jakub Voráček z Philadelphie jásá, rozhodl souboj s Detroitem.

Český hokejový útočník má skvělou formu, proti krajanovi Petru Mrázkovi zaznamenal svoji už šestou trefu v téhle sezóně. Více (7) jich mají na kontě jen Stamkos a Anisimov.

Vyhlásili ho první hvězdou zápasu.

Voráček se trefil z brejku dva na jednoho, kdy po přihrávce Claudea Girouxe překonal Petra Mrázka střelou z první z pravého kruhu. Český brankář v zápase kryl 36 pokusů domácích, na druhé straně Michal Neuvirth podpořil výhru 22 zákroky.

"Musíte vždy očekávat přihrávku. Zvláště od něho (Girouxe), který je v tomhle ohledu jedním z nejlepších. Já už jsem se jen soustředil na to, abych vystřelil co nejtvrději," uvedl Voráček, který přitom utkání začal smolným momentem. Do vlastní branky srazil střelu Dylana Larkina.

Za šestnáct sekund později už hosté vedli po trefě Andrease Athanaioua dvougólovým rozdílem. Philadelphia ale manko smazala. Rychlou kličkou oklamal Mrázka novopečený otec Chris VandeVelde a v úvodu třetí třetiny se z dorážky prosadil svým prvním gólem v soutěži Roman Ljubimov.

Detroit zanedlouho opět vedl po chybě Radka Gudase. Český obránce ztratil ve středním pásmu u mantinelu kotouč a brejkovou situaci zakončil Henrik Zetterberg. Flyers si prodloužení vynutili až při hře bez gólmana, v níž vytvořili v předbrankovém prostoru obrovský závar a volný kotouč doklepl do sítě Mark Streit.

Hostující trenér Jeff Blashill proti vyrovnávací trefě protestoval, protože Mrázkovi znemožnil zasáhnout Brayden Schenn. Domácí útočník byl ale na českého gólmana natlačen Fransem Nielsenem. "Nesouhlasím s tím, že branku uznali. Ale rozhodují oni," reagoval kouč Detroitu.

Výtečnou formu potvrdil Montreal, vyhrál na Vancouverem 3:0. Domácí si připsali osmou výhru za sebou a celkově získali 19 z 20 možných bodů. Lepší výsledek Canadiens po úvodních deseti zápasech v klubové historii nezaznamenali. Ale výborný start ještě nemusí nic dokazovat. Montreal minulou sezónu odstartoval sérii devíti výher, ale nakonec na poslední místo do play off ztratil jedenáct bodů.

"Každý byl zklamaný, jak jsme minulý ročník zakončili. Chtěli jsme proto začít co nejlépe a dokázat, že jsme stále dobrým týmem. A to se přesně děje. Můžeme být na to hrdi," reagoval brankář Carey Price, který zneškodnil 42 střel soupeře a připsal si první nulu v sezoně. Hlavně jeho zásluhou bylo skóre ve 26. minutě bezbrankové, přestože poměr střel byl 3:22. Před druhou sirénou dostali Montreal do vedení Nathan Beaulieu a Torrey Mitchell. Výhru v závěru zpečetil Alexandr Radulov.

Montreal vede soutěž o čtyři body před Edmontonem a Pittsburghem, který ve středu uspěl na ledě Anaheimu 5:1. V den svých čtyřicátých narozenin zvyšoval Matt Cullen na 2:0 a gólman obhájců Stanleyova poháru Matt Murray ve svém premiérovém utkání sezóny pochytal 32 z 33 střel.

Pittsburgh si připsal čtvrtou výhru v řadě, pokazil tak český debut, za domácí Anaheim poprvé v NHL nastoupil dvacetiletý útočník Ondřej Kaše.

Krátce před utkáním byl povolán z farmy ze San Diega z AHL. Na ledě strávil odchovanec Kadaně osm minut a 42 sekund, byl u poslední inkasované branky ve 47. minutě, kterou vstřelil Patric Hörnqvist. Připsal si dvě střely na branku a na 62 vteřin se dostal i do přesilové hry.

Do sestavy Anaheimu proti Pittsburghu se posunil i díky absenci zraněných útočníků Ryana Getzlafa a Nicka Ritchieho. Kaše, který si v této sezóně za San Diego připsal v šesti duelech čtyři body za dvě trefy a stejný počet přihrávek, se stal celkově 217. českým hokejistou v NHL.

Produktivitu vede Anisimov, Voráček je jedenáctý

Ruský útočník Arťom Anisimov z Chicaga vede produktivitu NHL se 13 body za sedm branek a šest přihrávek z 10 utkání. Stejný počet bodů má na kontě i druhý Claude Giroux z Philadelphie, jenž v 11 duelech vstřelil dvě branky a s 11 asistencemi je nejlepším nahrávačem.

Český útočník Jakub Voráček, Girouxův klubový spoluhráč, je s 11 body za šest tref a pět přihrávek jedenáctý. V tabulce střelců se Voráček dělí o třetí místo za Anisimovem a Stevenem Stamkosem z Tampy Bay.

Davidovi Pastrňákovi, který dva zápasy vynechal kvůli disciplinárnímu trestu, patří s osmi body za pět gólů a tři asistence ze sedmi utkání 41. pozice. Padesátý je Tomáš Hertl ze San Jose, který nasbíral v 10 kláních rovněž osm bodů za čtyři zásahy a stejný počet přihrávek.

Útočník Ondřej Kaše, který nastoupil ve středu za Anaheim proti Pittsburghu (1:5), se stal čtvrtým českým debutantem v této sezóně NHL po obránci po Michalu Kempném z Chicaga a forvardech Martinu Frkovi, který nastoupil v dresu Caroliny, ale už patří znovu Detroitu, a Lukáši Sedlákovi z Columbusu. V tomto ročníku tak nastoupilo zatím 29 hráčů z tuzemska.

Výsledky NHL:
Montreal - Vancouver 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 33. Beaulieu, 40. Mitchell, 59. Radulov. Střely na branku: 21:42. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Mitchell (oba Montreal), 3. Eriksson (Vancouver).
Philadelphia - Detroit 4:3 v prodl. (0:2, 1:0, 2:1 - 1:0)
Branky: 34. VandeVelde, 44. Ljubimov, 59. Streit, 62. Voráček - 14. Larkin, 14. Athanasiou, 49. Zetterberg. Střely na branku: 40:25. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, inkasoval tři branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 88 procent. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, inkasoval čtyři branky ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 19 309. Hvězdy zápasu: 1. Voráček (Philadelphia), 2. Larkin (Detroit), 3. Ljubimov (Philadelphia).
Anaheim - Pittsburgh 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)
Branky: 16. Fowler - 8. Malkin, 11. Cullen, 37. Rust, 42. Letang, 48. Hörnqvist. Střely na branku: 33:34. Diváci: 15 543. Hvězdy zápasu: 1. Letang, 2. Crosby (oba Pittsburgh), 3. Fowler (Anaheim).