Calgary - Toronto 3:0Frolík ukončil půst, pomohl k výhře Calgary. Islanders vyrovnali rekord NHL

New York

Český útočník Michael Frolík asistencí přispěl Calgary k výhře 3:0 nad Torontem, domácím se v pokračování NHL povedla zejména první třetina, v níž dali všechny branky. Frolík se podílel na poslední z nich, prosadil se tak opět po čtyřech zápasech bez bodu. New York Islanders rozhodli o výhře 5:3 nad Pittsbughem v poslední minutě dvěma góly. Obě branky dělily jen tři sekundy, což je vyrovnání rekordu soutěže v kategorii nejrychleji vstřelené dvě branky jedním týmem.

Matt Stajan (18) z Calgary jásá s Michaelem Frolíkem (67) po gólu proti Torontu.

Hrdinou a první hvězdou zápasu se stal brankář Chad Johnson, který udržel čisté konto a připsal si 39 zákroků. Jeho spoluhráči dali první dvě branky během úvodních 49 sekund hry. Třetí trefu připravil Frolík. Přihrávku českého útočníka z levého kruhu usměrnil lehkou tečí Matt Stajan, stojící před brankou úplně sám.

"Byl to perfektní pas. Hezky se mi dívalo, jak puk prošel ke mně, když jsem v plné rychlosti jel k brance. Stačilo jen do přihrávky vložit hůl a usměrnit ji. Hezky sehraná akce," pochvaloval si Stajan souhru s Frolíkem. První hvězdou zápasu byl ale domácí gólman Chad Johnson, který zneškodnil 39 střel a připsal si třetí nulu v sezoně.

Od prostřední části si Toronto vypracovalo více šancí než soupeř, ale doplatilo na špatný start. "Nebyli jsme připravení, scházela nám koncentrace. Když hrajete druhý zápas ve druhém dni, tak jste samozřejmě unavení, ale musíte se s tím vypořádat a hrát chytře. A to se nám nepovedlo," uvedl útočník Toronta Auston Matthews.

Zatímco Calgary tříbrankový náskok uhájilo, Islanders o něho přišli v rozmezí 41. až 54. minuty. Newyorský tým ale zachránil v čase 59:33 gólem Anders Lee, který na hranici brankoviště tečoval střelu od modré čáry. Vzápětí pojistil výhru Islanders Nikolaj Kuljomin střelou ze středního pásma do prázdné branky Pittsburghu, který hrál v šesti bez gólmana.

"Cením si, jak se kluci oklepali ze ztráty vedení. Na odolnost se v přípravě zaměřujeme a jsem rád, že se nám to dnes osvědčilo," těšilo trenéra Islanders Jacka Capuana. "Měli jsme v závěru štěstí, ale museli jsme si to vydřít. Jsem rád, že jsme byli odměněni vítězným gólem, protože jsem měl dojem, že osud je v průběhu sezony proti nám," doplnil Lee.

Také ve zbývajícím utkání středečního programu si jeden z týmů vypracoval vedení 3:0. San Jose se dostalo do tohoto trháku na ledě Los Angeles už v úvodní třetině, kterou uzavřelo ve dvacáté minutě dvěma slepenými góly. Domácí pak už jen snížili a počtvrté inkasovali při hře bez brankáře. Výhru hostí režíroval Logan Couture, který dvě branky dal a na jednu přihrál.

McDavid vede produktivitu o pět bodů

Devatenáctiletý kanadský útočník Connor McDavid z Edmontonu vládne produktivitě soutěže už o pět bodů před Kanaďanem Markem Scheifelem z Winnipegu a Rusem Nikitou Kučerovem z Tampy Bay. McDavid, loňská jednička draftu, nasbíral v 24 zápasech 31 bodů za 11 branek a 20 asistencí.

Scheifele má z 25 utkání 13 tref a stejný počet přihrávek. Kučerov zaznamenal ve 23 duelech 11 gólů a 15 asistencí. Nejproduktivnějším českým hokejistou je na 18. místě Jakub Voráček z Philadelphie, jenž nasbíral v 24 utkáních 20 bodů (8+12).

David Pastrňák z Bostonu má na kontě z 18 zápasů 17 bodů za 13 branek a čtyři přihrávky, což jej řadí na 42. pozici. Mezi kanonýry se dělí o druhou pozici se Scheifelem a Patrikem Lainem z Winnipegu, na vedoucího Sidneyho Crosbyho z Pittsburghu ztrácejí dva góly.

Výsledky NHL:
NY Islanders - Pittsburgh 5:3 (1:0, 2:0, 2:3)
Branky: 20. Boychuk, 23. Chimera, 38. Cizikas, 60. Lee, 60. Kuljomin - 41. Sheary, 51. Schultz, 54. Malkin. Střely na branku: 30:34. Diváci: 12 149. Hvězdy zápasu: 1. Lee, 2. Boychuk (oba NY Islanders), 3. Crosby (Pittsburgh).
Calgary - Toronto 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)
Branky: 1. Hamilton, 1. Versteeg, 16. Stajan (Frolík). Střely na branku: 29:39. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Hamilton, 3. Versteeg (všichni Calgary).
Los Angeles - San Jose 1:4 (0:3, 1:0, 0:1)
Branky: 24. Brown - 20. a 59. Couture, 4. Labanc, 20. Carpenter. Střely na branku: 27:24. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Ward (oba San Jose), 3. Brown (Los Angeles).