Ottawě proti Tampě nestačily ani dva body Havláta

NEW YORK

Hokejisté Ottawy v neděli nezopakovali úspěšný vstup do play-off a podlehli na svém ledě Tampě Bay 3:4. Senátorům nepomohl k vítězství ani gól s asistencí Martina Havláta, ani přihrávka Václava Varadi. Lightning zdolali soupeře i zásluhou jedné asistence Václava Prospala a vyrovnali stav série na 1:1.

Hrdinou utkání byl Martin St. Louis z Tampy, který vzal v první třetině Ottawě vedení a v závěrečné třetině za nerozhodného stavu vstřelil vítězný gól. "Hrajeme dobře, potřebovali jsme se jen trochu nabudit. Do dnešního zápasu jsme šli naplno a pokud nám to vydrží, je série naše," prohlásil držitel Hartovy trofeje pro nejužitečnějšího hráče z roku 2004.

Vyrovnaný stav 1:1 je i v dalších sériích. Nejlepší tým základní části NHL Detroit nevyužil ve druhém utkání prvního kola Stanleyova poháru výhodu domácího prostředí a podlehl hokejistům Edmontonu 2:4. Domácí sice i díky asistenci Roberta Langa vedli v polovině zápasu 2:1, ale efektivnější soupeř skóre otočil. V poslední minutě zpečetil výhru kanadského celku střelou do prázdné branky Stoll.

"Soupeři se podařilo ovládnout střední pásmo. My jsme vyjma druhé třetiny jen s obtížemi procházeli do útočné třetiny, což rozhodlo," hodnotil zápas kouč Detroitu Mike Babcock.

Jednoznačný průběh měl zápas Nashvillu se San Jose. Hostující Žraloci si vítězství 3:0 zajistili při přesilových hrách už v první třetině. Brankou a dvěma asistencemi se na výhře podílel nejlepší střelec letošní základní části NHL Jonathan Cheechoo.

Druhý domácí zápas nezvládlo ani Calgary, které podlehlo Anaheimu 4:3. Mighty Ducks si v úvodních pětadvaceti minutách vypracovali rozhodující tříbrankový náskok, oporou byl také gólman Jean-Sebastien Giguere, který se vrátil do branky po zranění. Za poražené jednou asistoval obránce Roman Hamrlík.

Play-off NHL - 1. kolo
Východní konference
Ottawa - Tampa Bay 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Branky: 5. Smolinski (Varaďa), 38. Havlát, 44. Schaefer (Havlát) - 15. a 47. St. Louis (na první Prospal), 28. Richards, 46. Boyle. Zásahy brankářů: Emery 36/32 - Grahame 24/21. Diváci: 19 745. Stav série: 1:1.
Západní konference
Detroit - Edmonton 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky: 15. Jason Williams (Lang), 28. Zetterberg - 13. Pronger, 38. Pisani, 39. Winchester, 60. Stoll. Zásahy brankářů: Legace 23/20 - Roloson 35/33. Diváci: 20 066. Stav série: 1:1.
Nashville - San Jose 0:3 (0:3, 0:0, 0:0)
Branky: 6. Cheechoo, 17. Marleau, 18. Smith. Zásahy brankářů: Mason 37/34 - Toskala 25/25. Diváci: 16 707. Stav série: 1:1.
Calgary - Anaheim 3:4 (0:2, 2:1, 1:1)
Branky: 30. Iginla, 32. Huselius, 56. Phaneuf (Hamrlík) - 10. Kunitz, 14. S. Niedermayer, 26. Lupul, 48. Pählsson. Zásahy brankářů: Kiprusoff 20/16 - Giguere 25/22. Diváci: 19 289. Stav série: 1:1.