Philadelphia - Washington 3:2 SNVoráček střílel i přihrával, Letci udolali Ovečkina a spol. Český příspěvek Kojotům nestačil

Útočník Jakub Voráček přispěl ve středečním duelu NHL přihrávkou a gólem v samostatných nájezdech k výhře Philadelphie 3:2 nad Washingtonem. Vítězství zařídil Letcům ve čtvrté sérii rozstřelu Wayne Simmonds, brankář Steve Mason podpořil triumf týmu 36 zákroky a asistenci při úvodním gólu Flyers zaznamenal také zadák Radko Gudas. V dalším utkání zvítězil Edmonton na ledě Arizony 3:2, první gól domácích vstřelil český forvard Martin Hanzal, jenž se navíc ještě v poslední minutě zápasu porval. O obou tref Coyotes si připsal přihrávky Radim Vrbata.

Jakub Voráček (vpravo) v družné debatě s Claudem Girouxem.

Philadelphia v základní hrací době s Capitals dvakrát doháněla jednogólovou ztrátu a v prvním případě za přispění českých hráčů. Voráček nabíjel na modrou čáru Gudasovi, po jehož střele sebral puk u zadního mantinelu Michael Raffl a rychlým manévrem zasunul puk do branky. V rozstřelu se poté Voráček prosadil v situaci, kdy musel proměnit ve třetí sérii nájezd, aby zápas pokračoval. Kladenský odchovanec uspěl se střelou mezi betony a v dalším kole rozhodl o výhře Flyers Simmonds.

"Jel jsem pomalu a donutil ho udělat první pohyb. Jakmile šel dolů, poslal jsem puk nahoru," popsal Simmonds.

Brankář vítězů Steve Mason si stejně jako na druhé straně Braden Holtby připsal 36 zákroků. "Je dobré, že po dvou porážkách zase vyhráváme. Nemůžeme si dovolit znehodnotit vše, co jsme odvedli v předchozí sérii deseti vítězství," připomněl Mason. V dresu Washingtonu sice nebodoval Jakub Vrána, ale byl na ledě u obou vstřelených branek týmu.

Vrtbata přihrával, Hanzal dal gól a popral se

Edmonton porazil Arizonu v základní hrací době po dlouhých pěti letech. Klíčový náskok si Oilers vypracovali v rozmezí 9. až 23. minuty, během nichž se dostali do vedení 3:0. Domácí snížili trefou Hanzala, který zhruba v polovině utkání tečoval v přesilové hře střelu Vrbaty. Kontaktní branka přišla ale až pět sekund před koncem zápasu, a vstřelil ji po obrovském tlaku a obléhání branky Oliver Ekman-Larsson. Chvíli předtím se ještě do statistik zapsal i Hanzal, který se pustil v NHL po dvou letech do pěstní výměny s Markem Letestuem, první hvězdou zápasu.

Z klubka hráčů se oddělili k bitce jako jediní Hanzal a Mark Letestu, jehož český útočník po přetahované povalil na led. "Kdykoli ubráníme jejich hvězdy Connora McDavida a Ryana Nugenta-Hopkinse, tak máme šanci vyhrát. Ale jejich čtvrtá lajna byla dnes velmi produktivní," řekl Hanzal, třetí hvězda utkání. S Letestem se dostal do křížku už během závěrečné třetiny, tehdy dostali oba dvě minuty za hrubost.

Letestu ale zářil hlavně v hokejovém umění: gólem a dvěma asistencemi totiž řídil výhru. Hlavně jeho zásluhou Edmonton ukončil sérii 25 utkání, v nichž Arizonu neporazil v základní hrací době (Arizona z toho 21 vyhrála). "Při třetím gólu jsme měli štěstí, že se k nám kotouč odrazil od zadního mantinelu před odkrytou branku. Ale poslední dobou podáváme dobré výkony a byli jsme za to odměněni," těšilo Letestua, který se spoluhráči ze čtvrté řady posbírali za večer celkem sedm bodů.

Výsledky středečních zápasů NHL:
Philadelphia - Washington 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 25. Raffl (Gudas, Voráček), 40. Giroux, rozhodující sam. nájezd Simmonds - 19. Burakovsky, 30. Eller. Střely na branku: 38:38. Diváci: 20 011. Hvězdy zápasu: 1. Simmonds, 2. Mason (oba Philadelphia), 3. Holtby (Washington).
Arizona - Edmonton 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)
Branky: 32. Hanzal (Vrbata), 60. Ekman-Larsson (Vrbata) - 9. Letestu, 16. Lucic, 23. Hendricks. Střely na branku: 30:22. Diváci: 11 378. Hvězdy zápasu: 1. Letestu, 2. Hendricks (oba Edmonton), 3. Hanzal (Arizona).