Toronto - Detroit 5:4 PPDuel pod širým nebem rozhodl mladík Matthews. Voráčkův gól Philadelphii nestačil

Toronto v prodloužení urvalo výhru 5:4 v utkání NHL pod širým nebem proti Detroitu. Domácí prohrávali, ve třetí třetině ale šli do třígólového trháku (4:1), který ovšem hosté stačili srovnat. V přídavku devatenáctiletý Auston Matthews zařídil, že výhra v duelu oslavujícím 100. výročí zámořské hokejové soutěže zůstala na kanadské půdě. Zápas byl kvůli ostrým slunečním paprskům odkládán, nakonec ale 40 148 divákům přinesl skvělou zábavu.

Aréna pro Centennial Classic NHL.

Z českých hokejistů se představil jen obránce Roman Polák v dresu Toronta. V brance Red Wings dostal před Petrem Mrázkem přednost Jared Coreau. Symbolické úvodní buly duelu vhodil nejlepší hráč historie NHL Wayne Gretzky.

Hned v úvodu mělo Toronto možnost přesilové hry při vyloučení Brendana Smitha, ale neprosadilo se. Velké šance v první třetině chyběly a Coreau i na druhé straně Frederik Andersen si se všemi střeleckými pokusy s přehledem poradili.

V úvodu druhé dějství nabídl Detroitu početní výhodu faul Williama Nylandera, ale ten potvrdil, že je v přesilovkách nejhorším týmem soutěže. Ve 26. minutě se radovali Red Wings, když za pravým kruhem zamířil Anthony Mantha a trefil se do levého horního rohu Andersenovy branky.

Další přesilovku Detroit znovu nevyužil a Toronto ve 32. minutě při početní výhodě mohlo vyrovnat, ale střela Jakea Gardinera od modré čáry zamířila do pravé tyče. Po 83 vteřinách třetí třetiny ale u Maple Leafs vyrovnali, když Gardiner z rohu našel před brankovištěm Lea Komarova, který překonal Coreaua.

Bitku nabídli domácí Matt Martin s detroitským Stevem Ottem. Ve 49. minutě opět slavili fanoušci Toronta, když Mitchell Marner oklamal kličkou Manthu a z mezikruží otočil stav. Vzápětí ještě nevyužil chybu Coreaua William Nylander, ale 71 vteřin po Marnerově trefě zužitkoval tlak Connor Brown. V 53. minutě ještě zvýšil náskok Matthews.

Detroit se ale nevzdal. Nejdříve našel Mantha Jonathana Ericssona, který vykřesal Red Wings naději. V 59. minutě v power play skóroval z dorážky Dylan Larkin a v pokračující hře bez brankáře vteřinu před koncem vyrovnal svou druhou trefou v zápase Mantha. V nastavení ještě nevyužili šance Toronta Nazem Kadri a Morgan Rielly, ale Matthews Coreaua překonal u levé tyče bekhendem a svou 20. brankou v sezóně utkání rozuzlil.

Voráčkův gól nestačil

Hokejisté Philadelphie prohráli na ledě Anaheimu 3:4 po samostatných nájezdech a připsali si čtvrtou porážku v řadě. Flyers nebyl v penaltovém rozstřelu nic platný gól Jakuba Voráčka, který ve třetí sérii vyrovnával na 1:1. V pátém dějství rozhodl o výhře Ducks Corey Perry.

Hlavními hvězdami večera byli brankář domácích John Gibson a útočník Ryan Kesler. Prvně jmenovaný zaznamenal 51 zákroků, druhý vstřelil všechny tři góly Kačerů v základní hrací době a oslavil tak svůj čtvrtý hattrick v kariéře.

Díky Keslerovi vedl Anaheim na začátku druhé třetiny už 3:1, hosté ale záhy dokázali dvěma góly v rozmezí 80 sekund vyrovnat. Od 24. minuty pak na ledě kralovali oba gólmani a další branky padaly až v nájezdové loterii.

Domácí kouč Randy Carlyle sáhl po třetím gólu Philadelphie k neobvyklému taktickému manévru. Místo Gibsona poslal do branky Jonathana Berniera, nikoli však na zbytek zápasu, ale pouze na necelé čtyři minuty. Poté se do branky vrátil Gibson a kromě Voráčkova bekhendového blafáku v nájezdech nepustil za svá záda jedinou střelu. Letci přestříleli Kačery 55:25, z toho 38 střel vypálili během úvodních čtyřicet minut, na úspěch jim to ale nestačilo.

V druhém nočním utkání zvítězil Washington nad Ottawou 2:1.

Výsledky nedělních zápasů NHL:
Toronto - Detroit 5:4 v prodl. (0:0, 0:1, 4:3 - 1:0)
Branky: 53. a 64. Matthews, 42. Komarov, 49. Marner, 50. C. Brown - 26. a 60. Mantha, 54. Ericsson, 59. Larkin. Střely na branku: 29:37. Diváci: 40 148. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. C. Brown (oba Toronto), 3. Mantha (Detroit). Hráno pod otevřeným nebem.
Anaheim - Philadelphia 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 8., 17. a 22. Kesler, rozhodující sam. nájezd Perry - 9. Konecny, 22. Couturier, 24. Schenn. Střely na branku: 25:55. Diváci: 17 174. Hvězdy zápasu: 1. Kesler, 2. Gibson (oba Anaheim), 3. Couturier (Philadelphia).
Washington - Ottawa 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky: 40. Alzner, 43. Chorney - 33. Turris. Střely na branku: 28:24. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Chorney, 3. Alzner (všichni Washington).